Aparat z gripem – wybieramy najlepszy battery grip dla aparatu fotograficznego

Autor: Ola

Battery grip to zasobnik na baterie, dzięki któremu już nigdy nie zaskoczy nas rozładowany aparat. To niezbędny gadżet dla wszystkich tych, którzy uwielbiają wybierać się na długie fotograficzne wyprawy, z dala od źródeł prądu elektrycznego. Jak wybrać najlepszy battery grip do naszego sprzętu?

Aparat fotograficzny z zamontowanym gripem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest battery grip
 2. dlaczego warto posiadać aparat z gripem
 3. jaki battery grip wybrać

Czym jest battery grip?

Aparat fotograficzny z zamontowanym gripem

Prawdopodobnie każdy zapalony miłośnik fotografii doskonale pamięta wiele momentów, gdy baterie w jego aparacie odmówiły posłuszeństwa w najmniej odpowiedniej do tego chwili. Rozwiązaniem takiego problemu może być battery grip. Battery grip, zwany też battery pack lub zasobnikiem na baterie, to urządzenie, które pozwala na uzyskanie nieprzerwanego źródła energii w naszym aparacie. W zasobniku tym znajdują się dodatkowe baterie lub akumulator do aparatu fotograficznego. Oprócz tego, battery grip pomaga poprawić ergonomię pracy z aparatem oraz umożliwia rozszerzenie urządzenia o dodatkowe funkcje, jak np. przycisk wyboru punktu autofokusa.

Battery grip może zasilać nie tylko aparaty fotograficzne, ale również lampy błyskowe. Zasobnik do aparatu wydłuża działanie urządzenia, a zasobnik do lampy skraca czas naładowania lampy nawet o kilkadziesiąt procent.

Battery grip jest swego rodzaju pojemnikiem, w którym przechowywane są zapasowe baterie. Może on zasilać aparat za sprawą dedykowanych akumulatorów lub akumulatorków AA, a nawet baterii AA. Dzięki temu w awaryjnych sytuacjach możemy zasilić aparat przy użyciu najzwyklejszych baterii, tzw. ,,paluszków”, które dostępne są także w kioskach.

 • 219 zł
 • 1 279 zł
 • 199,99 zł
 • 1 419 zł

Dlaczego warto posiadać aparat z gripem?

Grip do aparatu fotograficznego

Wiele osób mogłoby zadać pytanie: “Po co właściwie jest mi potrzebny battery grip?”. Przecież zapasowy akumulator, akumulatorki czy baterie do aparatu mogę włożyć do kieszeni spodni lub plecaka. I owszem, jest to jak najbardziej prawdziwe stwierdzenie. Jednak należy pamiętać o tym, że trzymając baterie w torbie czy plecaku, musimy najpierw usunąć rozładowane źródło zasilania z aparatu, wyjąć baterie z plecaka i włożyć do naszego urządzenia. Zajmuje to mnóstwo czasu i może być niepraktyczne, np. podczas fotografowania w trudnych warunkach atmosferycznych. Takie wymienianie baterii w terenie to również świetna okazja do tego, by małe akumulatorki przez przypadek gdzieś się zapodziały. Ponadto przez konieczność wymienienia baterii tracimy na chwilę zasilanie naszego aparatu. Natomiast kiedy używamy battery grip, posiadamy nieprzerwany i stały dostęp do zasilania w urządzeniu. Oznacza to, że zasilanie zawarte w battery grip automatycznie zacznie dostarczać energię do aparatu, gdy w urządzeniu wyczerpią się akumulatorki lub baterie. Dzięki temu możemy być pewni, że nasz sprzęt nie wyłączy się nagle z powodu przerwy w zasilaniu w najmniej stosownym momencie. A my nie stracimy przez to długo wyczekiwanego ujęcia.

To jednak nie wszystkie zalety posiadania aparatu z gripem. Battery grip ułatwia robienie zdjęć osobom, które mają masywne dłonie, ponieważ aparat wyposażony w to rozwiązanie jest łatwiejszy do trzymania i stabilniej leży w rękach. Niektóre modele battery grip oferują też inne, dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwiają pracę z aparatem. Oto niektóre z nich:

 • pamięć ekspozycji,
 • pionowy spust migawki, np. w Canon BG-E13,
 • guzik wyboru punktu autofokusa,
 • guzik wyboru trybów fotografowania,
 • interwałometr,
 • pilot zdalnego sterowania.

Jaki battery grip wybrać?

Odpowiedni battery grip poprawia komfort użytkowania sprzętu. Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie zasobnika na baterie? Po pierwsze na jakość wykonania. Battery grip powinien być solidny i trwały, tak jak aparat, przy którym będzie zamontowany. Warto sprawdzić, czy na jego powierzchni znajduje się antypoślizgowy materiał, co skutecznie zabezpieczy przed wysunięciem się sprzętu z ręki. Kolejną rzeczą jest jego kształt. Odpowiednie profilowanie ułatwia stabilny i pewny chwyt urządzenia. Nie mniej ważne są opisane powyżej dodatkowe funkcje, w które wyposażony jest battery grip. Warto wybrać taki zasobnik na baterie, który posiada najbardziej potrzebne dla nas rozszerzenia.

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli battery grip. Większość producentów aparatów produkuje specjalne dedykowane dla swoich sprzętów zasobniki na baterie. Bez problemu kupimy battery grip od firmy Nikon (np. Nikon MB-D16), Pentax (np. Pentax D-BG6 grip do K-1) czy Canon (np. Canon BG-E21). Najtańsze zasobniki na baterie kupimy już od 160 złotych, np. Newell DMW-BGGH3 DO PANASONIC GH3 GH4, ale są i modele, które kosztują ponad 1000 złotych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link