Przydatne akcesoria rowerowe – co warto kupić?

Autor: Piotr

Akcesoria rowerowe można podzielić na niezbędne – to do nich należy m.in. kask i oświetlenie – oraz na takie, które powstały po to, aby ułatwić orientację w terenie albo umożliwić użytkownikowi kontrolowanie czasu spędzonego na rowerze. Dobrym przykładem są nawigacje rowerowe oraz opaski monitorujące. Sprawdź, jakie akcesoria do roweru są najbardziej przydatne.

Młoda para przemierza trasę rowerową prowadzącą przez tereny zielone

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie akcesoria rowerowe powinieneś mieć
  2. jakie akcesoria do roweru są najbardziej przydatne w nawigacji i kontroli treningu
  3. co zyskujesz, korzystając z akcesoriów rowerowych

Niezbędne akcesoria rowerowe – wszystko, co musisz mieć, aby czuć się bezpiecznie

Kobieta w średnim wieku jedzie na rowerze miejskim

Jazda na rowerze jest jedną z najchętniej wybieranych aktywności fizycznych. Może uprawiać ją niemal każdy – od kilkuletnich dzieci po osoby starsze. Wycieczki rowerowe mają nie tylko korzystny wpływ na kondycję fizyczną, ale poprawiają także nastrój oraz uczą poruszania się w terenie – miejskim, wiejskim czy nawet leśnym. Naturalnie rower jest samowystarczalnym pojazdem. Aby z niego korzystać, nie trzeba dodatkowych akcesoriów. Jednak użytkownik, który chciałby jeździć bezpiecznie i odpowiedzialnie, powinien zaopatrzyć się przynajmniej w podstawowy zestaw akcesoriów rowerowych.

Najpotrzebniejsze akcesoria rowerowe to: kask, oświetlenie, pompka rowerowa, dzwonek i odblaski. W przypadku kasków wybór jest spory. Można wybrać model w zależności od potrzeb – do jazdy szosowej, terenowej lub ekstremalnej. Istnieje też wiele kasków o charakterze uniwersalnym, jak m.in. Kawasaki kask w rozmiarze S/M (czarny).

Oświetlenie to równie obszerna grupa akcesoriów do roweru. Światła z przeznaczeniem rowerowym mogą być tylne, do których należy lampa ostrzegawcza Fenix BC05R. Dzięki zastosowaniu takiego oświetlenia rowerzysta po zmroku jest widoczny dla wszystkich kierowców, którzy znajdują się za nim. Natomiast lampa rowerowa przednia, jak się można domyślić, zapewnia odpowiednią widoczność tego, co znajduje się przed rowerem. Mocuje się ją na kierownicy. Jest zasilana bateriami, warto więc wybrać takie urządzenie, które będzie zapewniało długi czas pracy, jak np. model Fenix BC30, który pracuje do 20 godzin na jednym zestawie baterii, czy Fenix BC35R, działający aż do 28 godzin!

Pompkę rowerową warto wozić wraz z zapasową dętką. Taki zestaw może uratować rowerzystę z niejednej opresji, szczególnie przydaje się, gdy na trasie dojdzie do przebicia ogumienia. Z kolei dzwonek stanowi najlepszy sygnalizator informujący o tym, że chcemy przejechać. Przydaje się więc na zatłoczonych ścieżkach rowerowych. Ostatnim z akcesoriów, które każdy rowerzysta powinien ze sobą mieć, są odblaski – w formie zatrzaskowych pasków na ramiona lub nogi albo w postaci kamizelki odblaskowej. Służą do poprawiania widoczności na drodze.

  • 1 849 zł
  • 2 869 zł
  • 3 449 zł
  • 3 389 zł
  • 1 899 zł

Akcesoria do roweru, czyli przydatne gadżety

Ojciec uczy córkę jeździć na rowerze

Prócz podstawowych akcesoriów rowerowych istnieje szeroki wybór takich, które nie są niezbędne, ale ich posiadanie znacznie podnosi komfort jazdy, umożliwia lepszą orientację w terenie lub monitorowanie postępów w treningach rowerowych.

Wyznaczanie tras rowerowych oraz kontrolę nad tym, czy przemierza się je zgodnie z planem, umożliwiają nawigacje rowerowe. Tego typu urządzenia to unowocześnione liczniki rowerowe, dodatkowo wyposażone w GPS, mapy rowerowe, a także takie funkcje, jak pomiar czasu, prędkości i odległości do celu. Dobrym przykładem jest Garmin EDGE 520 PLUS, dzięki któremu dodatkowo porównamy czas z wynikami z poprzednich wyjazdów oraz z najlepszymi wynikami innych rowerzystów. Warto wspomnieć też o systemach LiveTrack i GroupTrack, które zapewniają możliwość komunikacji między rowerzystami. Potrafią wykrywać zdarzenia drogowe oraz ostrzegać o nich, jeśli wydarzyły się na trasie. Podobną rolę mogą oczywiście odgrywać nowoczesne smartfony, takie jak Apple iPhone X 64 GB czy Huawei P30 Pro 6/128 GB. W przeciwieństwie do nawigacji rowerowych nie mają one w zestawach uchwytów rowerowych, dlatego jeśli chcemy z nich korzystać podczas jazdy, konieczne będzie zakupienie uchwytu rowerowego, chociażby uniwersalnego i wodoodpornego Forever BH-100 L 5,5".

Smartwatche i opaski monitorujące to świetne gadżety rowerowe, umożliwiające monitorowanie postępów w treningu, a także kontrolowanie ogólnego stanu zdrowia użytkownika. Dobrej jakości smartwatch potrafi zmierzyć tętno, monitoruje ogólną kondycję, a Garmin Fenix 5 dzięki funkcji śledzenia aktywności może m.in. określić próg mleczanowy użytkownika. Dodatkowo jest wodoodporny. Oczywiście każdy smartwatch zapewnia także możliwość odczytania powiadomień z telefonu, bez konieczności wyciągania go z kieszeni czy plecaka.

Opaski monitorujące, m.in. Xiaomi Mi Band 4, prócz funkcji monitorujących kondycję i stan zdrowia mają też ciekawe tryby rowerowe. Dzięki nim, biorąc pod uwagę amplitudę wzniesień i stromizn, można łatwo wyliczyć stopień trudności danej trasy. Wiele modeli wyposażonych jest dodatkowo w ciśnieniomierz. Dobrym przykładem jest Garett Fit 15.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link