Data publikacji: 14 lipca 2014
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Wybór routera to nie taka prosta sprawa – sprawdź na co zwrócić uwagę

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Stworzenie bezprzewodowej sieci domowej ma bez wątpienia wiele zalet – a największą jest bodaj fakt, że dzięki temu rozwiązaniu możemy być bezpiecznie połączeni z Internetem na wszystkich niemal domowych urządzeniach. Coraz więcej urządzeń ma możliwość współpracy ze sobą w ramach połączenia w jednej sieci, stąd nic dziwnego, że w wielu polskich gospodarstwach domowych router albo już jest, albo będzie niebawem. Oto krótki poradnik zwracający uwagę na to, co należy wiedzieć decydując się na konkretny model.Dla wielu jest to jasne, niemniej powiedzmy sobie już na wstępie, że sam router nie daje nam Internetu, a jedynie rozdziela sygnał, tworząc sieć bezprzewodową. Dlatego też w pierwszym rzędzie sprawdzić powinniśmy, w jakiej technologii Internet jest do naszego domu dostarczany – niektóre routery są na tyle uniwersalne, że poradzą sobie z rozdzieleniem sygnału dostarczanym w dowolnej technologii, ale nie wszystkie:
Modem Internetu mobilnego – jeśli chcemy rozdzielić sygnał generowany za pomocą małego modemu, koniecznie musimy nabyć router wyposażony w wejście USB ze wsparciem obsługi modemu lub też wyposażony w wejście na kartę SIM;
Linia telefoniczna RJ-11 – będziemy szukać routera, który ma odpowiednie wejście oraz modem w standardzie ADSL2+; w ten sposób Internet dostarcza na przykład Telekomunikacja Polska;
Końcówka RJ-45 – najpopularniejsza wtyczka – jeśli Internet dostarcza nam lokalny operator sieci czy też telewizji kablowej, to najpewniej kabel zakończony jest tego typu końcówką;
Drugim elementem, na który należy zwrócić uwagę jest standard pracy urządzenia. Wyróżniamy dwa:
  • 802.11g
  • 802.11n
Ten pierwszy to standardowy router jednozakresowy, który jest idealny do niewielkich mieszkań, w których jednorazowo do sieci nie jest podłączona zbyt duża liczba urządzeń. Drugi symbol opisuje routery dwuzakresowe, pracujące jednocześnie na obu pasmach – o tego typu urządzeniach przeczytacie w tym miejscu. Tutaj warto tylko wspomnieć, że ten drugi standard jest dla osób, którym zależy na szybkiej transmisji danych.
O szybkości działania Internetu powie nam przepustowość routera – 802.11g oferuje transfer w okolicach 22 Mb/s; dla przeciętnych internautów to wartość wystarczająca, jeśli jednak za pomocą sieci lokalnej często przesyłamy miedzy komputerami duże pliki, to warto się jednak zastanowić nad urządzeniem oferującym standard 802.11n – tutaj już szybkość przekazywania informacji dochodzi do 90 Mb/s. Częstym problemem w wielu mieszkaniach jest fakt, że po zwiększeniu taryfy u operatora Internetu jego prędkość wcale niekoniecznie wzrasta. Nie zawsze ma to jednak związek z dostarczanym sygnałem, a z routerem rozdzielającym sygnał. Jeśli korzystamy ze starego urządzenia może się okazać, że jest ono wąskim gardłem i sztucznie zaniża prędkość transmisji danych.

                                                    
Każdy router jest też wyposażony w anteny – czasami są to anteny zewnętrzne (które w razie potrzeby można wymienić na czulsze, poprawiające zasięg), lub wewnętrzne (co w wielu przypadkach okazuje się być rozwiązaniem zdecydowanie lepszym). Obecnie ocenia się, że najlepszym połączeniem są trzy anteny odbierające sygnał oraz trzy anteny wysyłające sygnał. Jeśli router będzie wykorzystywany w służbowej lub domowej sieci WiFi warto też mieć na uwadze, by miał dodatkowe wyjścia – w tym przypadku będzie to na przykład port USB. Dzięki temu do routera będzie można podłączyć drukarkę sieciową, dzięki czemu będzie mógł z niej skorzystać każdy obecny w domowej sieci. Do routera można podpiąć również przenośny dysk twardy, dzięki czemu otrzymamy coś na kształt małego, domowego serwera.

Proponowane Towary:

TP-LINK TL-WR841N
ASUS RT-AC51U
ASUS RT-AC1200G Plus
TP-LINK TL-MR3420
ASUS RT-N12+
Opcjonalnie router może być również wyposażony w wejście na kartę SIM. Jeśli z różnych względów korzystamy głównie z Internetu mobilnego, to karta SIM jest najczęściej w modemie. Jednak po powrocie do domu nic nie stoi na przeszkodzie, aby kartę przełożyć do routera, tak by domownicy bez problemu mogli skorzystać z szybkiego połączenia internetowego.
Na sam koniec pozostała kwestia chyba najistotniejsza, a mianowicie bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że dane przesyłane radiowo relatywnie łatwo przechwycić. Dlatego też nie należy się decydować na urządzenie szyfrujące informacje w mało bezpiecznym już standardzie WEP.

W tej chwili najpopularniejszy jest protokół WPA2 wykorzystujący AES
– oczywiście nie da nam on pełnej gwarancji, niemniej zdecydowanie zredukuje ryzyko przechwycenia newralgicznych danych. Oczywiście nie należy przy tym zapominać o ochronie komputera z poziomu oprogramowania antywirusowego i firewalli. Zresztą w firewalle często wyposażone są same routery, dzięki czemu ochronią nas przed najbardziej podstawowymi atakami DoS lub DDoS.
Jak zatem widać, wybór routera wcale nie jest kwestią przesadnie skomplikowaną, jeśli wiemy czego i w jaki sposób szukać. Widełki cenowe w których można kupić te urządzenia są dość szerokie, dlatego trudno o w miarę uniwersalną radę. Gdybyśmy jednak mieli takową dać, to na pewno dotyczyłaby ona najtańszych urządzeń – nie warto się nimi interesować, głównie ze względu na fakt, że są zdecydowanie zbyt wolne na dzisiejsze standardy oraz mało bezpieczne.


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
3 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Prezent na Dzień Ojca? Sprawdź najlepsze pomysły na prezent dla taty!

Zastanawiasz się nad prezentem z okazji Dnia Ojca? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź nasze propozycje.
Zobacz więcej   

Co podarować w prezencie ślubnym? Praktyczny poradnik

Szukasz pomysłu na prezent dla młodej pary? Nie wiesz, jaki budżet przeznaczyć i co wybrać? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź nasze propozycje.

Zobacz więcej   

Co zabrać ze sobą na festiwal? Sprawdź listę rzeczy, które umilą Ci muzyczny wypad

Małymi krokami zbliża się sezon festiwalowy. Dobrze przygotować się do niego wcześniej. Co zabrać ze sobą na muzyczne wydarzenie? Głośnik oraz  powerbank – sprawdź, czego jeszcze będziesz potrzebować.
Zobacz więcej   

Znajdź nas