Data publikacji: 27 czerwca 2016
Autor: Ania
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze AGD

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Decyzja o zakupie AGD nie należy do najłatwiejszych. Klasy energetyczne, pojemność, innowacyjne programy, funkcje i systemy – nietrudno pogubić się w gąszczu specjalistycznych danych. Niektórzy nie mają czasu na poznawanie specyfikacji AGD i dokonują nieprzemyślanych wyborów. Jakie błędy popełnia się najczęściej przy zakupie sprzętu domowego?

Pośpiech i brak przygotowania – oto podstawowe przyczyny zakupu sprzętu, który może okazać się niezadowalający. Niedoświadczeni kupujący często zwracają uwagę nie na te czynniki, które powinny się okazać kluczowe podczas wyboru AGD.

1.      Tanio przy zakupie, na dłuższą metę – drożej

Podstawowym błędem osób wybierających urządzenia jest skupienie się na cenie przedmiotu. Oczywiście to bardzo ważny czynnik wpływający na decyzję o zakupie, warto jednak pamiętać, by nie oszczędzać na jakości. Szybko okaże się bowiem, że późniejsze koszty eksploatacji będą znacząco przewyższać różnicę między tańszym AGD a droższym, ale energooszczędnym sprzętem.

Z tego względu ceny urządzeń należy sprawdzać dopiero po upewnieniu się, że wybrany model posiada klasę energetyczną A+++ lub A++.

2.      Niedostosowanie pojemności urządzenia do własnych potrzeb

Często bywa, że konsumenci kupują sprzęt o pojemności, która wcale nie jest im potrzebna. Kierują się modą lub urządzeniami sąsiadów bądź znajomych. To błąd, ponieważ niedostateczne wykorzystanie zasobów dużych sprzętów okaże się na dłuższą metę nieopłacalne.

Przykładowo – wybierając zbyt dużą pralkę, użytkownik skazuje się na długie oczekiwanie na zapełnienie bębna. Jeśli zdecyduje się na włączenie prania, zanim pralka będzie pełna – straci energię elektryczną i zużyje więcej wody, niż jest to konieczne. Podobny schemat dotyczy zbyt dużych zmywarek, lodówek czy piekarnika.
 

 Zobacz PORADNIK, jak wybrać lodówkę

3.      Brak dopasowania funkcji do indywidualnych oczekiwań

Stojąc przed rzędem podobnych na pierwszy rzut oka urządzeń, konsument często nie wczytuje się w dokładną specyfikację i udogodnienia przydatne w poszczególnych sytuacjach. Tym samym użytkowników omijają korzyści, które są skierowane bezpośrednio do nich.

Jeśli na przykład często korzystasz z zamrażarki, powinieneś wyposażyć się w sprzęt z funkcją No Frost, dzięki której nie będziesz musiał rozmrażać urządzenia. Jeżeli często wyjeżdżasz na dłużej, potrzebna Ci będzie funkcja Wakacje, obniżająca zużycie energii i niepozwalająca na powstanie nieprzyjemnego zapachu. 

 4.      Niesprawdzanie opinii innych

Część z kupujących przychodzi do sklepu bez zrobienia choćby podstawowego rozpoznania, jakiego urządzenia potrzebuje i czego oczekuje od sprzętu. Takie informacje można uzyskać nie tylko bezpośrednio od producenta, lecz także od konsumentów. Wielu użytkowników nie docenia siły rekomendacji.

Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, jakie opinie wystawiają danemu modelowi inni klienci. Może się okazać, że produkt, który z początku wykluczałeś, będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni.
 

 Zobacz PORADNIK, jak wybrać pralkę

5.      Wybór kilku sprzętów w różnych stylistykach

Przeprowadzka czy remont mieszkania sprawiają, że konsumenci wymieniają AGD kompleksowo. Do kuchni wybierają więc za jednym zamachem zmywarkę, kuchenkę z piekarnikiem i oczywiście okap. Wyszukują odpowiadające im urządzenia. Różne sprzęty osobno wyglądają elegancko, natomiast w połączeniu odmienne style mogą się ze sobą nie komponować. Dobrą praktyką jest więc kupno urządzeń tej samej marki. Warto zwrócić także uwagę na kolorystykę, styl (nowoczesny czy tradycyjny) oraz wykończenie sprzętów.

Przygotowany na zakupy?

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
1 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Co zabrać ze sobą na festiwal? Sprawdź listę rzeczy, które umilą Ci muzyczny wypad

Małymi krokami zbliża się sezon festiwalowy. Dobrze przygotować się do niego wcześniej. Co zabrać ze sobą na muzyczne wydarzenie? Głośnik oraz  powerbank – sprawdź, czego jeszcze będziesz potrzebować.
Zobacz więcej   

5 typów słuchawek sportowych, dzięki którym pobiegniesz jeszcze szybciej i dalej

Muzyka skutecznie odwraca uwagę od wysiłku fizycznego i pomaga lepiej utrzymać tempo w czasie biegania. Zobacz, którym typem biegacza jesteś (lub niebawem będziesz) i odnajdź typ słuchawek sportowych dla siebie.
Zobacz więcej   

Jak odmienić swoją codzienność? Poznaj 8 sposobów, jak być fit z opaską sportową

Zastanawiasz się, ile codziennie robisz kroków w drodze do pracy? Chcesz sprawdzić swoje tętno podczas treningu lub dowiedzieć się, ile powinieneś ćwiczyć by spalić ulubiony deser? Poznaj zalety opaski sportowej.
Zobacz więcej   

Znajdź nas