Data publikacji: 23 kwietnia 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Jak urządzić kuchnię? AGD wolnostojące czy pod zabudowę?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Kuchnia pod zabudowę czy kuchnia wolnostojąca? Taki dylemat stoi przed każdym, kto ma zamiar wyremontować swoją kuchnię. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje zalety i wady. Które z nich lepiej sprawdzi się w naszych czterech kątach?

Kuchnia pod zabudowę

Urządzenie kuchni pod zabudowę wiąże się przede wszystkim z wieloma możliwościami. Po pierwsze, można urządzić ją dużo bardziej nowocześnie. Marząc o pomieszczeniu w takiej aranżacji, kuchnia pod zabudowę będzie najlepszą i najkrótszą drogą. Oprócz stylu nowoczesnego, kuchnia pod zabudowę idealnie sprawdzi się w stylu minimalistycznym. Efekt? Czysta, niezagracona i przestronna.
Ponadto, w kuchni do zabudowy dużo prościej zachowamy czystość. Ułatwione jest również same sprzątanie mebli. Brak jakichkolwiek szczelin sprawia, że pielęgnacja kuchni zajmuje dużo mniej czasu niż w przypadku kuchni wolnostojącej.
 
Aranżacja kuchni pod zabudowę jest również bardzo funkcjonalna, a przy tym tej zastosowanie jest niezwykle praktyczne. Weźmy pod uwagę chociażby ułożenie piekarnika elektrycznego. Dzięki zabudowie, można umieścić go na dowolnej wysokości. Urządzenia te umieszcza się np. w bloku szafek na wysokości ok. 115 cm od podłogi. Jest to dogodne rozwiązanie nie tylko dla osób starszych, ale również tych, które mają problemy z kręgosłupem. Co więcej, takie ustawienie ułatwia np. kontrolowanie procesu pieczenia. Wysoki układ sprzętów AGD jest także dodatkowym zabezpieczeniem, jeśli w domu mamy małe dzieci. Dolną zabudowę kuchni łatwo zagospodarować planując m.in. szafki lub obszerne szuflady. Możemy przeznaczyć je np. na garnki, patelnie lub bardziej masywne sprzęty kuchenne.

 
Wybierając ekwipunek do kuchni pod zabudowę, mamy możliwość wyboru pośród najnowszych rozwiązań w zakresie AGD. Warto zauważyć, ze obecnie pod zabudową możemy umieścić nie tylko kuchenki, zmywarki czy piekarniki, ale także kuchenki mikrofalowe oraz nowoczesne ekspresy do kawy. Każdy z elementów będzie wyglądał niezwykle elegancko. Tworząc całość, zachwycają swoim wręcz nieskazitelnym designem -  idealnym dopasowaniem oraz jednolitym stylem. Bez wątpienia, walory estetyczne kuchni pod zabudowę znacznie przewyższają te, dedykowane sprzętom AGD w kuchni wolnostojącej.
 
Warto zauważyć, że kuchnie do zabudowy wyróżniają się sposobem oraz miejscem montażu. Aby urządzić ją w takim stylu niezbędna jest szafka, w której wstawimy piekarnik, a także blat, na którym zostanie zamontowana płyta grzewcza. W przypadku piekarnika zwróćmy uwagę na to, by miał obudowę chłodzącą, która uchroni meble przed zbytnim nagrzaniem. Istotną kwestią przy aranżacji kuchni do zabudowy jest ustawienie lodówki. Warto umieścić ją na końcu lub na początku ciągu meblowego, gdyż umieszczenie jej pomiędzy innymi meblami zakłóci funkcjonalność kuchni.
 
Pamiętajmy także, by przy wyborze lodówki doliczyć kilka centymetrów do jej wymiarów. Przykładowo, jeżeli możemy poświęcić 60 cm, wybierzmy model o szerokości ok. 55-58 cm. Z kolei kuchnie do zabudowy posiadają znormalizowane wymiary. Wynoszą one zwykle 60 cm szerokości, 60 cm głębokości oraz 60 cm wysokości. Zauważmy, że płyta kuchenna jest zazwyczaj o kilka centymetrów płytsza niż sam piekarnik.

 
Wadą urządzenia kuchni do zabudowy jest jej cena. Znacznie przewyższa ona cenę urządzenia kuchni wolnostojącej.


Kuchnia wolnostojąca

 
Kuchnia wolnostojąca to druga możliwość aranżacyjna. Co prawda, kuchnię ze sprzętami wolnostojącymi trudniej niż w przypadku kuchni do zabudowy dopasować do minimalistycznego oraz nowoczesnego stylu, ale jej wybór również daje wiele ciekawych perspektyw. Przykładowo, taka kuchnia jest idealnym rozwiązaniem dla osób chcących urządzić kuchnię np. w stylu retro. W efekcie będzie biło od niej tradycją oraz przytulnością. Warto zauważyć, że nie straci przy tym na elegancji.
 
Zaletą kuchni wolnostojącej jest to, że wymiary sprzętów AGD nie są w żaden sposób ograniczone. W kuchni możemy zastosować wybrane przez nas sprzęty i kompletować je uwzględniajac swój gust, upodobania czy kolorystykę. Wybierając tę opcję rozciąga się przed nami wachlarz nieskończonych wyborów.  Kuchnię z elementami wolnostojącymi możemy wyposażyć według indywidualnego planu.Oczywistą sprawą jest to, by dobierać elementy w granicach rozsądku.
 

Wybierając kuchnię wolnostojącą możemy wypełnić kuchnię każdego rodzaju piekarnikiem. W przypadku kuchni do zabudowy możliwość ta jest ograniczona do piekarnika elektrycznego. Biorąc po uwagę samą kuchnię możliwość rozszerzona jest również o kuchnie nastawne. Kuchnie wolnostojące nie wymagają również dodatkowych szafek pod zabudowę.
Wadą kuchni wolnostojącej jest brak jednolitości i ciągłości estetycznej. Trudniej też utrzymać ją w czystości. Spowodowane jest to występowaniem licznych szpar pomiędzy szafkami i sprzętami AGD. Niewątpliwą zaletą jest natomiast cena – często kilkukrotnie niższa, niż w przypadku inwestycji w kuchnię pod zabudowę.Proponowane Towary:

Samsung Dual Cook BQ1D6G144
Piekarniki do zabudowy

Samsung Dual Cook BQ1D6G144

1 999 zł 1 799 zł
Zobacz więcej   
Electrolux EEB4231POX
Piekarniki do zabudowy

Electrolux EEB4231POX

999 zł 849 zł
Zobacz więcej   
Samsung NQ50H5537KB
Piekarniki do zabudowy

Samsung NQ50H5537KB

2 199 zł
Zobacz więcej   
Samsung NV75J3140BB
Piekarniki do zabudowy

Samsung NV75J3140BB

1 349 zł 1 299 zł
Zobacz więcej   
Whirlpool AKZ 7920 NB
Piekarniki do zabudowy

Whirlpool AKZ 7920 NB

1 499 zł 1 349 zł
Zobacz więcej   

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
7 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać

Ostatnio

dodane artykuły

Wielki Dzień Dziecka!

Sprawdź ofertę prezentów dla dzieci i dla siebie!
Zobacz więcej   

Czy wystarczy jedno urządzenie, żeby zrobić 12 przekąsek? Testujemy Tefal Snack Collection!

Sprawdź recenzję Tefal Snack Collection! 
Zobacz więcej   

Ranking: TOP 10 kamer sportowych

Sprawdź ranking najlepiej sprzedających się kamer sportowych w naszym sklepie
Zobacz więcej   

Znajdź nas

 
 
 
 

RTV EURO AGD © 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone, powielanie informacji zawartych na tej stronie zabronione.

Właściciel serwisu: Euro-net sp. z o.o., ul. Muszkieterów 15, 02-273 Warszawa