Data publikacji: 12 lipca 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Drugi ekran, czyli jak sprawić, by oglądanie telewizji było ciekawsze?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Duża w tym zasługa nadawców telewizyjnych, którzy na różne sposoby starają się zmobilizować widza by ten nie siedział bezczynnie przed telewizorem. Podczas jednego z popularnych programów rozrywkowych dedykowana strona internetowa na czas trwania kolejnego odcinka zamieniała się w miejsce, w którym odwiedzający ją użytkownicy mogli zajrzeć za kulisy, ocenić uczestników czy też uzyskać dostęp do kilku istotnych, a nieemitowanych na antenie wiadomości. Takie działanie sprawia, że widz czuje radość z dotarcia do ekskluzywnej – pewnym stopniu – informacji, nie nudzi się w trakcie reklam telewizyjnych oraz bardziej angażuje się w atrakcje, które przygotował dla niego nadawca.


Największa siła drugiego ekranu kryje się jednak w interakcji międzyludzkiej, która odbywa się w trakcie trwania widowiska. Najlepszym przykładem mogą być wydarzenia sportowe – o ile przyjemniej jest oglądać mecz mogąc na bieżąco wymieniać się opiniami na temat tego, co dzieje się na boisku? W związku jednak z tym, że nie zawsze mamy szansę spotkać się z grupą naszych najlepszych znajomych wykorzystujemy inne kanały informacji, by przez cały czas być w kontakcie. I tutaj doskonale sprawdzają się urządzenia takie, jak lekki, przenośny komputer czy też smartfon. 44% osób, które wzięły udział w badaniu dotyczącym multiscreeningu w Polsce deklaruje, że w trakcie oglądania seriali (niestety zabrakło pytania dotyczącego meczów i innych zmagań sportowych) korzysta z komputera, a 19% ze smartfona. Mało popularne są na razie tablety (ledwie 5%), niemniej można zakładać, że stopniowo będą zdobywać rynek.

Dominacja komputerów przenośnych nie może dziwić – takowy znajduje się w znakomitej większość polskich gospodarstw domowych a drugi ekran wykorzystujemy wtedy najczęściej do odwiedzania serwisów społecznościowych, by na bieżąco wymieniać się doświadczeniami płynącymi programu, który właśnie oglądamy. Z czasem jednak aplikacje swobodnie będziemy mogli instalować na dysku twardym naszego telewizora, stąd konieczność trzymania laptopa na kolanach stanie się całkowicie zbędna. Z poziomu dużego ekranu będziemy mogli skonstruować angażującą wiadomość na Twittera czy też zrobić zdjęcie i zaktualizować status na Facebooku. Nie zmieni to jednak faktu, że smartfon czy tablet – jego rola będzie rosnąć wraz ze słabnącą pozycją desktopów – również odejdzie do lamusa. Wręcz przeciwnie – to na ekranie tych urządzeń będziemy coraz częściej sprawdzać program telewizyjny, włączać w telewizorze funkcję nagrywania (również wtedy, gdy nie będzie nas w domu) czy też szukać dodatkowych informacji na temat tego, co zobaczyliśmy na ekranie telewizora.


Proponowane Towary:

TCL U55S7906
TCL U65S7906
LG 55UH950V
Philips 49PUS7181/12
Samsung SUHD UE65KS7500S Curved
Aplikacje, które instalujemy na swoim smartfonie coraz częściej decydują o tym, co będziemy oglądać w telewizji po powrocie do domu. W trakcie podróży w bardzo łatwy sposób jesteśmy w stanie nie tylko przejrzeć aktualny program telewizyjny, ale także otrzymać propozycję co warto wziąć pod uwagę wybierając kanał telewizyjny. Nie możemy również zapominać o funkcji czysto rozrywkowej – aż 18% ankietowanych przyznało się, że podczas oglądania telewizji wykorzystywało swoje mobilne urządzenie do grania. Już tylko kwestią czasu pozostaje upowszechnienie możliwości strumieniowania obrazu z urządzeń mobilnych na ekran telewizora podczas rozgrywki – wtedy smartfon zamieni się kontroler. Zresztą strumieniować obraz można w łatwy sposób już dzisiaj, niemniej na razie ograniczeni jesteśmy do zdjęć lub filmów. Nawiasem mówiąc jest to świetny sposób, by pokazać znajomym zdjęcia ze spontanicznego wypadu, na który nie zabraliśmy naszego drogiego aparatu a jedynie smartfon, który mamy zawsze w kieszeni. Wtedy nie musimy męczyć się z kablami i przerzucaniem zawartości na komputer by później podłączyć go do telewizora – wszystko odbywa się szybko, sprawnie i, co najważniejsze, bezprzewodowo. Chwilę później obraz z urządzenia mobilnego widzimy na dużym ekranie.

Możliwości drugiego ekranu coraz częściej wykorzystują również producenci gier wideo. Na ekranie urządzenia mobilnego leżącego przed nami możemy chociażby sprawdzić mapę obszaru, na którym znajdujemy się w wirtualnym świecie, rzucić okiem na listę zadań, które mamy do wykonania czy też poszukać informacji, które pomogą nam w popchnięciu akcji do przodu. Mnogość zastosowań zależy w zasadzie tylko i wyłącznie od wyobraźni deweloperów, bowiem mają oni pewność, że internauci bardzo chętnie korzystają z takich udogodnień. Zresztą z dodatkowym urządzeniem rzadko rozstajemy się nawet podczas surfowania po sieci korzystając z urządzenia desktopowego. Aż 36% respondentów deklaruje, że pod ręka trzyma smartfona – chociażby po to, by natychmiast pobrać aplikację, o której wspominano w czytanym właśnie artykule.

Dzięki wszechobecnemu internetowi nasze poszczególne sprzęty zyskują nowe możliwości – możliwości, których wcześniej nie byliśmy świadomi. Jeszcze wczoraj telefon służył do wykonywania i odbierania połączeń, dzisiaj jest multimedialnym kombajnem, dzięki któremu możemy sprawdzić, co słychać w każdym zakątku świata. Drugi ekran to również teraźniejszość, a telewizyjna rozrywka nigdy nie była tak angażująca.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Przyjdź do RTV Euro AGD i przetestuj deskorolki WHEELS

Już w najbliższy weekend, 29-30 kwietnia w wybranych sklepach RTV Euro AGD.
Zobacz więcej   

Jakie są zalety i wady laptopów 2 w 1?

Laptopy hybrydowe i konwertowane łączą cechy laptopa i tabletu. Opisujemy wady i zalety tego rozwiązania, najciekawsze modele i doradzamy na co zwracać uwagę kupując tego typu urządzenie.
Zobacz więcej   

Ranking TOP laptopów Premium

Myślisz o zakupie naprawdę dobrego laptopa do pracy? Zapoznaj się z rankingiem najlepiej ocenianych laptopów premium w naszym sklepie.
Zobacz więcej   

Znajdź nas