Data publikacji: 26 czerwca 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Jak ułatwić alergikowi życie w domu?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Alergia powoli staje się chorobą cywilizacyjną - ze względu na wysokie stężenie zanieczyszczeń we wdychanym powietrzu zachorować może właściwie każdy. Niestety medycyna nie znalazła jeszcze skutecznego rozwiązania, które mogłoby zapobiec nabyciu schorzenia. Kiedy jednak choroba staje się faktem, ze swojej strony możemy zrobić wiele, by ułatwić alergikowi przebywanie w domu.

Często niestety okazuje się, że niezbędny będzie remont mieszkania. Najlepsze są gładkie ściany – wszystkie zakamarki, występy ścienne czy szczeliny są doskonałym miejscem dla wszelkiego rodzaju mikrobów. Tak samo jak odklejone w niektórych miejscach tapety, dywany czy nawet kolekcje, na których osadza się kurz; całość najlepiej przechowywać w zamykanych witrynach. Mała rewolucja czeka nas również w przypadku miejsca, na którym osoba cierpiąca na alergię zasypia – najlepsze są proste łóżka z metalowym stelażem, na których położyć powinniśmy materac wykonany z tworzywa sztucznego powleczonego zdejmowanym pokrowcem do prania. Konieczne okaże się również wyselekcjonowanie absolutnie niezbędnych mebli – resztę powinniśmy usunąć, bowiem najlepiej sprawdzają się spartańskie i surowe aranżacje, z których łatwo usunąć kurz i inne zanieczyszczenia. Przez cały czas powinniśmy pamiętać o złotej zasadzie: jest alergen, jest alergia.
 
Najtrudniejszą kwestią pozostaje odpowiednia diagnoza – co wywołuje u konkretnej osoby reakcje alergiczne? Do najczęstszych przypadków zaliczają się roztocza, sierść zwierząt czy też zarazki i grzyby osadzające się w trudno dostępnych miejscach; dlatego też tak ważne jest minimalistyczne wyposażenie pomieszczeń, w których alergik przebywa. Absolutną podstawą są częste porządki, nie jednak przy pomocy sprzętów wielorazowego użytku, których nie pierze się każdorazowo – dla przykładu, mop jest prawdziwym siedliskiem bakterii. Najlepszym rozwiązaniem są małe szmatki, które łatwo wyprać. Nie powinniśmy również nadmiernie nawilżać powietrza, bowiem wilgoć sprzyja rozwojowi roztoczy i innych zarazków – najlepsze są urządzenia, które łączą oczyszczanie powietrza z nawilżaniem, zachowując niezbędną równowagę.
 
Nie oznacza to jednak, że całkowicie powinniśmy zrezygnować z pomocy urządzeń dedykowanych. Jedną z pierwszych rzeczy, jaką powinniśmy nabyć jest oczyszczacz powietrza. Sprzęty najnowszej generacji charakteryzują się niemal stuprocentową skutecznością w usuwaniu mikrozarazków i alergenów. Nie powinniśmy jednocześnie być zdziwieni, że takie możliwości daje małe i niepozorne urządzenie: oczyszczacze są kompaktowych rozmiarów – a przy okazji wyglądają całkiem atrakcyjnie, więc nie trzeba ich chować – niemniej ich skuteczność jest naprawdę olbrzymia. Jak działa oczyszczacz? Eliminacja zarazków z powietrza odbywa się dzięki pracy różnego rodzaju filtrów (warstwowych, elektrostatycznych, z węgla aktywowanego oraz wodnych), czułych na konkretny rodzaj zanieczyszczeń. Równie istotna jest kwestia profilaktyczna – oczyszczacz jest w stanie zapobiec rozwojowi innych, równie groźnych chorób, które są następstwem przewlekłych problemów z układem oddechowym; wykazuje również skuteczność przy zwalczaniu obecnego w powietrzu ozonu, generowanego przez urządzenia elektroniczne, który może być szkodliwy szczególnie dla najmłodszych.
 


 
Bez wątpienia jednak urządzeniem, które powinno stanąć w naszym domu jest jonizator powietrza. Podobnie jak w przypadku filtrów, tak i jonizatory spełniają funkcje zarówno doraźną, jak i prewencyjną. Działają jednak inaczej niż oczyszczacze – ten niewielkich rozmiarów sprzęt wytwarza jony ujemne, które następnie emituje do powietrza (tutaj warto zwrócić uwagę na technologię Plasmacluster HD, która charakteryzuje się pięciokrotnie gęstszą emisją jonów). Tam przyłączają się one do wszelkich zanieczyszczeń i opadają, dzięki czemu nie musimy ich wdychać. Jonizacja neutralizuje również szkodliwe promieniowanie, które generują telewizory czy też monitory komputerowe. Z racji na fakt, że takie urządzenie powinno pracować w zasadzie bez przerwy warto wybrać model, który pobiera jak najmniej prądu. Podobnie też jak oczyszczacze, jonizatory cechują się zasięgiem pozwalającym na oczyszczenie powietrza w średniej wielkości pokoju. Niektóre urządzenia charakteryzują się również funkcjami dodatkowymi, takimi jak np. możliwość usunięcia drobin powodujących przykre zapachy z ubrań – szczególnie zaś tyczy się to pozostałości po dymie papierosowym. Bezpieczniejsi mogą być również kierowcy, którzy są szczególnie narażeni na działanie alergenów ze względu na ciągłą obecność wśród spalin oraz fakt, że wnętrze pojazdu (szczególnie wyposażonego w klimatyzację) jest doskonałym miejscem rozwoju różnego rodzaju mikrozarazków. Kompaktowe rozmiary niektórych urządzeń powodują, że bez problemu możemy je umieścić przy desce rozdzielczej w uchwycie na napoje.
 


W trakcie kompletowania sprzętów niezbędnych do ułatwienia życia osobie chorej na alergię powinniśmy zwrócić uwagę na obecność filtrów HEPA, które poza oczyszczaczami powietrza, stosuje się na przykład w odkurzaczach. Przyczyniają się one do eliminowania alergenów z powietrza i w zależności od symbolu charakteryzują się następującą skutecznością:
 
  • Filtr HEPA 10 charakteryzuje się 85% skutecznością filtracji;
  • Filtr HEPA 11 charakteryzuje się 95% skutecznością filtracji;
  • Filtr HEPA 12 charakteryzuje się 99,5% skutecznością filtracji;
  • Filtr HEPA 13 charakteryzuje się 99,95% skutecznością filtracji;
  • Filtr HEPA 14 charakteryzuje się 99,995% skutecznością filtracji.


Oznacza to, że przykładowo filtr o symbolu 13 na 10000 cząstek przepuści zaledwie 5 z nich.
 
 Na alergię zachorować bardzo łatwo – w grupie zagrożonych są również te osoby, które zawsze wykazywały olbrzymią odporność na drobnoustroje. Niestety jest to moment, który często decyduje o zmianach w naszym życiu. Z alergią można żyć, ważne jednak, by zrobić wszystko żeby oddychało się łatwiej i bezpieczniej – samo utrzymywanie mieszkania w czystości nie jest wystarczające, warto zatem zadbać o zakup urządzenia, które nas w tym wspomoże.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
3 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz także
article-photos/13398845196/RTV-EURO_AGD_BLOG_Zadbaj_o_powietrze_latem.png
Suche, ciężkie powietrze nie pozwala Ci spać? Podczas upałów chcesz odpocząć w chłodnym pomieszczeniu, ale roztocza znajdujące się w powietrzu sprawiają, że nie możesz wziąć głębokiego oddechu? To częsty problem zwłaszcza w miastach. Warto zastanowić się wówczas nad oczyszczaczem powietrza. Używając tego sprzętu, skutecznie poprawisz jakość odpoczynku w Twoich czterech kątach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?
article-photos/13482091079/domki2.png
Na co dzień zwracamy głównie uwagę na jakość powietrza na zewnątrz, walcząc ze smogiem, spalinami i zanieczyszczeniami z fabryk. Tymczasem według licznych badań to właśnie wpływ zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, jest dużo bardziej szkodliwy dla organizmu człowieka.
article-photos/9747511862/80x80_pytania_i_odpoweidzi.png
Jesteś zainteresowany zakupem sprzętu, ale masz jeszcze jakieś wątpliwości? Skorzystaj z funkcjonalności Pytania i Odpowiedzi dostępnej dla WSZYSTKICH produktów na naszej stronie!
article-photos/7229618912/80-oczyszczacz.png
Przedstawiamy rekomendowany sprzęt - jonizatory i oczyszczacze.

article-photos/4607547332/logo.png
Zobacz czym różnią się od swoich poprzedników.
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu
AGD małe

AGD małe

Pokaż wybrane artykuły

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

For Honor - ad mortem, inimicus!

For Honor to dynamiczna rozrywka, oferująca niezapomniane i wymagające starcia podczas wielkich bitew, jak i pojedynków jeden na jeden. Jedna z niewielu, która daje tak wielką satysfakcję z walki bronią białą - Paweł recenzuje grę For Honor.
Zobacz więcej   

Projektor czy telewizor dla gracza - który sprzęt wybrać?

Doświadczeni gracze poszukują rozwiązań, które jeszcze bardziej umilą im granie. Na szczególną uwagę zasługują telewizory i projektory, które są w stanie zapewnić obraz w wysokiej rozdzielczości, dzięki któremu każdy szczegół będzie widoczny. Zobacz, który sprzęt wybrać. 
Zobacz więcej   

Fotel dla gracza - w trosce o zdrowie i komfort przyszłych mistrzów e-sportu

Dobre wyniki w ulubionej grze to wiele godzin spędzonych na rozgrywce, a jak wiadomo to trening czyni mistrza. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i wybrać odpowiedni fotel dla gracza. Poznaj nasze porady dotyczące wyboru fotela gamingowego.
Zobacz więcej   

Znajdź nas