Softbox jako podstawowe narzędzie dla fotografów. Na co zwracać uwagę? Jaki wybrać?

Autor: Paweł

Softbox może zapewnić fotografowi w trakcie pracy efekty, których nie byłby on w stanie uzyskać przy korzystaniu ze standardowych parasolek. Aby było to możliwe, wybór musi zostać poprzedzony ustaleniem jego przeznaczenia i rodzaju zdjęć, do jakich będzie wykorzystywany. Na co powinno zwracać się uwagę przy jego zakupie?

Softbox i fotel

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. do czego używany jest softbox;
 2. jakie rodzaje softboxów dostępne są na rynku;
 3. który model zapewni fotografowi wszystkie niezbędne opcje.

Do czego służy softbox?

Softbox oświetlający przedmioty

Każdy studyjny fotograf, który chce wznieść swoje zdjęcia na jeszcze wyższy poziom, powinien mocno zastanowić się nad przejściem z parasolki na softbox. To jeden z najczęściej polecanych modyfikatorów oświetlenia, służących do zmiękczania i rozpraszania światła. Podstawą jego konstrukcji jest szkielet z nałożonym na niego materiałem pokrywającym. W celu jak najlepszego działania, zewnętrzna część przyjmuje czarną, zaś wewnętrzna srebrną barwę.

Dodatkowo softboxy wyposażone są w pierścień mocujący i dwa dyfuzory stworzone z białej, półprzezroczystej tkaniny, których celem jest rozproszenie światła. Nieco bardziej zmodyfikowane urządzenia mogą posiadać grid, czyli materiałową kratownicę, która chroni przed rozpraszaniem światła w niepożądanych kierunkach.

Rodzaje softboxów

Przed dokonaniem zakupu, każdy fotograf powinien zwrócić uwagę na przeznaczenie i możliwości danych modeli. Softboxy najczęściej charakteryzuje się ze względu na ich kształt, rozmiar i zastosowanie.

 1. Kształt – najbardziej powszechne softboxy posiadają cztery boki i mają kształt kwadratu lub prostokąta. Najczęściej są one stosowane w celu lepszego doświetlenia postaci ustawionej bokiem lub tyłem. Nieco bardziej zaawansowane, jednak nie mniej popularne, są tzw. okty, czyli softboxy z ośmioma bokami. Przypominające okrąg konstrukcje idealnie nadają się do poprawy efektu fotografowanej twarzy. Na rynku można również znaleźć teraboxy, czyli 16-boczne źródła światła, wykorzystywane przy bardziej zaawansowanych sesjach zdjęciowych.
 2. Rozmiar – softbox reporterski o wymiarach ok. 20x20 cm to obecnie jeden z najmniejszych dostępnych na rynku. Z drugiej strony, niekiedy wykorzystywane są zdecydowanie większe softboxy, osiągające nawet dwa metry średnicy. Tak duży rozmiar znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim przy fotografiach, które wymagają nałożenia delikatniejszego światła i cienia. Przyjęło się, że im większy obiekt, który ma zostać sfotografowany, tym większy softbox należy do niego zastosować.
 3. Zastosowanie – z uwagi na wiele możliwości stosowania, softboxy mogą mieć konkretne przeznaczenie. Wyróżnia się między innymi sufitowe – umieszczane pod sufitem mają za zadanie oświetlenie fotografowanego planu z góry. Ponadto na rynku spotkać można softbox reporterski, mocowany na przenośne lampy, czy tzw. stripy, służące do nadania delikatniejszego światła dla tła.
 • 9 789 zł
 • 3 449 zł
 • 3 999 zł
 • 4 099 zł
 • 8 069 zł

Jaki softbox wybrać?

Softboxy i tło

Równie istotna co rozmiar czy zastosowanie jest także wszechstronność, dzięki której softboxy mogą być wykorzystywane do kilku rodzajów kompozycji. Taką cechą odznacza się Aputure Softbox Space Light o wymiarach 72x46 cm. Został on zaprojektowany zgodnie z wymaganiami lamp Aputure Light Storm LS C120, C300, a także innymi, które posiadają mocowanie typu Bowens. Jego kształt przyjmuje formę cylindra, zaś konstrukcja jest bliźniaczo podobna do standardowej blendy. Dzięki temu, a także dzięki małej wadze, możliwe jest jego złożenie do niewielkich i niezwykle wygodnych rozmiarów (5x24 cm).

Softbox chińskiej firmy Aputure jest niemalże uniwersalny, a to za sprawą licznych możliwości konfiguracji oraz dołączonych do zestawu elementów. Dzięki klipsom możliwe jest dopasowanie odpowiedniej wysokości cylindra, zaś ekran pozwala na ograniczenie kierunku świecenia. Oprócz tego można od niego odczepić dolną płaszczyznę, co pozwala uzyskać mnóstwo opcji, jeśli chodzi o kształtowanie świata. Materiał na konstrukcji zapewnia wysoką jakość i trwałość użytkowania, a ponadto jest odporny na czynniki fizyczne, takie jak rozciąganie czy zgniatanie.

Bardzo często wybieranym uzupełnieniem do softboxa firmy Aputure jest Manfrotto 1051BAC-3, czyli 3-częściowy zestaw statywów oświetleniowych. Lekka i kompaktowa konstrukcja, udźwig do 4 kg, a także możliwość łączenia kilku statywów pozwalają zdecydowanie sprawniej je transportować. Fakt ten stanowi bardzo ważny czynnik dla fotografów, którym zależy na mobilności i łatwości w przemieszczaniu. Niezbędną rolę w tym softboxie pełni poduszka powietrzna – jej obecność zabezpiecza szybkie opadanie sprzętu.

Co wybrać – softbox czy parasolkę?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku podstawowych czynników. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy zastanowić się, do jakich potrzeb sprzęt ma być wykorzystywany, na jakim poziomie zaawansowania jest fotograf oraz jakie kompozycje będą fotografowane. Zdecydowaną zaletą softboxów, dzięki której górują one nad parasolkami, jest możliwość wygenerowania znacznie bardziej przewidywalnego światła. Pomimo konieczności zainwestowania większej kwoty, różnica jakościowa, jaką zapewnia stosowanie tego urządzenia, z pewnością uzasadni jego wybór.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link