Plecak fotograficzny – jak wybrać odpowiedni model?

Autor: Sara

Każdy, kto interesuje się fotografią, wie, jak ważne jest posiadanie akcesoriów umożliwiających sprawne i bezproblemowe przenoszenie aparatu wraz ze wszystkimi elementami dodatkowymi. Bez odpowiedniego plecaka każdy taki transport to nie lada wyzwanie, niezależnie od tego, czy odbywasz krótkie podróże po mieście czy też dłuższe górskie wyprawy.

Plecak na aparat fotograficzny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. na co warto zwrócić uwagę przy wyborze plecaka fotograficznego
 2. jakie małe modele plecaków są warte uwagi
 3. na jaki plecak o większej pojemności dobrze będzie się zdecydować

Plecak fotograficzny – na co powinieneś zwrócić uwagę?

Plecak fotograficzny w podróży

Jeśli jesteś posiadaczem mniejszego aparatu, którego jedynym dodatkowym elementem jest wymienna optyka, być może cały swój sprzęt zdołasz zmieścić w poręcznej torbie na ramię (np. Camrock City X42). Gdy jednak wybierzesz się z nią na dłuższą wyprawę, może okazać się ona niewygodna i zbytnio obciążająca plecy i barki. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie plecak fotograficzny, w którym ciężar sprzętu rozkładany jest równomiernie na całą powierzchnię pleców. Dzięki temu nie musisz obawiać się zbyt dużego obciążenia po jednej ze stron. Kolejną zaletę tego akcesorium stanowi jego większa pojemność. Sprawia ona, że możesz być pewien, iż wraz z poszerzaniem Twojego fotograficznego asortymentu nadal będziesz w stanie pomieścić wszystkie potrzebne elementy. Przy wyborze odpowiedniego plecaka fotograficznego należy wziąć pod uwagę wiele parametrów, tak aby ostatecznie zdecydować się na model, który w pełni zaspokoi Twoje potrzeby.

Jakie aspekty będą najważniejsze?

 • Przeznaczenie – sam plecak należy bezpośrednio dopasować do sprzętu, jaki posiadasz. Innego modelu będzie bowiem potrzebować posiadacz aparatu kompaktowego, a innego właściciel lustrzanki z zestawem wymiennych obiektywów.
 • Pojemność – ją również powinieneś dopasować do przeznaczenia i rozmiarów sprzętu, jaki planujesz zmieścić w plecaku. Do krótkich podróży po mieście lepiej sprawdzi się mniejszy i bardziej poręczny model, natomiast przy dalekich wyprawach warto zdecydować się na bardziej pojemny plecak.
 • Liczba komór – ten aspekt także zależy od tego, co chcesz przenosić w swoim plecaku. Każdy model powinien posiadać sztywną konstrukcję, zapewniającą bezpieczeństwo sprzętowi fotograficznemu, oraz oddzielne przegródki na body i obiektywy. Jeśli zamierzasz przenosić w plecaku również laptopa (np. Camrock Beeg Z60) i inne rzeczy osobiste (np. karty czy portfel), powinieneś wybrać model, który posiada oddzielne komory i na te drobiazgi.
 • Konstrukcja – dobrze jest zdecydować się na model wyposażony w szerokie szelki (dzięki temu ciężar będzie rozłożony bardziej równomiernie), a także pas biodrowy i piersiowy (jeśli Twój sprzęt jest wyjątkowo ciężki i chcesz jak najbardziej odciążyć swój organizm). Przykładem jest Camrock King Kong Z40.
 • Dostęp do aparatu – warto stawiać na modele, które umożliwiają szybkie i bezproblemowe wyjęcie z nich sprzętu. Świetnie sprawdzą się tu plecaki z rozpinaną tylną ścianką lub zamkiem z boku.
 • 119,99 zł
 • 147,99 zł
 • 419 zł
 • 109,99 zł
 • 39,99 zł

Mały plecak fotograficzny – jaki wybrać?

Jeśli specjalizujesz się w fotografii miejskiej i szukasz plecaka idealnego na podróże po mieście, warto zdecydować się na poręczny model (np. Hama Miami 190). Powinien on mieć odrębną przegródkę na body aparatu i wymienne obiektywy. Dobrym rozwiązaniem jest również oddzielna komora na laptopa oraz zewnętrzna kieszonka na telefon i butelkę wody. Świetnym pomysłem będzie też inwestycja w jednoramienny plecak typu sling z bocznym zamkiem. Tego typu modele umożliwiają szybkie przesunięcie komory na brzuch bez konieczności zdejmowania plecaka i sprawne wyjęcie potrzebnych elementów.

Jak wybrać duży plecak fotograficzny?

plecak fotograficzny

Jeżeli swoją pasję fotograficzną w największym stopniu realizujesz w czasie podróży i dalszych wypraw, to dobrym pomysłem będzie wybór bardziej pojemnego plecaka, który znakomicie sprawdzi się w czasie wszystkich pieszych wędrówek. Decydując się na duży plecak fotograficzny, powinieneś zwrócić uwagę na to, aby był on bardzo pojemny i posiadał dużą ilość przegródek. Ważne jest ponadto, aby wybrany model był wyposażony w szerokie szelki i dodatkowe wzmocnienia, dzięki którym transport ciężkiego sprzętu będzie mniej uciążliwy. Warto zwrócić uwagę m.in. na model Lowepro Lens Trekker 600 AW III, który spełnia wszystkie te wymagania.

Plecak fotograficzny to niezbędny element, który powinien posiadać każdy pasjonat fotografii. Korzystając z wyżej wymienionych wskazówek, możesz być pewien, że wybierzesz model, który całkowicie spełni Twoje oczekiwania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link