Uchwyt do kamery sportowej – jakie rozwiązanie wybrać?

Autor: Zosia

Uchwyt do kamery sportowej przede wszystkim stabilizuje obraz. Mimo że urządzenia są wyposażone w rozwiązania antywstrząsowe, to jednak podczas nagrywania sportowych wyczynów często okazują się one niewystarczające. Dobrze dobrany uchwyt kamery sportowej eliminuje silne wstrząsy czy drganie ręki.

Kamera sportowa ustawiona nad brzegiem morza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. w czym pomaga uchwyt do kamery sportowej
 2. kiedy wybrać monopod
 3. dlaczego tak popularny jest uchwyt obrotowy
 4. kiedy kupić opaskę na głowę
 5. jak zamontować kamerę na rowerze
 6. kiedy warto kupić statyw

Zadania uchwytu do kamery sportowej

Mężczyzna z kamerą sportową na głowie

Uchwyt do kamery sportowej przede wszystkim ma ustabilizować obraz, a więc wpływać na jakość nagrywania relacji. Dobrze dobrany jest w stanie w dużej mierze zminimalizować, a czasem nawet wyeliminować, wstrząsy powstające podczas nagrań. O ile bowiem większość urządzeń sportowych ma funkcję stabilizacji obrazu, o tyle w przypadku dynamicznych sportowych wyczynów okazuje się ona niewystarczająca. Natomiast dopasowane do potrzeb sportowca uchwyty do kamery nie tylko uwalniają jego ręce i pozwalają na montaż kamery w nietypowych miejscach, ale też dodatkowo stabilizują kamerę.

Sztywny uchwyt do kamery sportowej

Najprostszy uchwyt do kamery sportowej to monopod. To rozwiązanie powszechnie dostępne na rynku. Zakup takiego uchwytu to niewielki wydatek (np.: Zhiyun Smooth Q2, Wewow GP1+). Warto jednak wybrać model wykonany na przykład z aluminium albo innego trwałego materiału. Dobrze, aby rączka uchwytu była antypoślizgowa, ponieważ przy zmaganiach sportowych może to mieć duże znaczenie. Powinniśmy również sprawdzić, czy model jest rozsuwany (jeśli chcemy objąć w kadrze większą część okolicy lub wykonać dobre selfie, może mieć to spore znaczenie). Dobry monopod jest wyposażony w blokadę uniemożliwiającą obrót sprzętu wokół własnej osi (jak Xiaomi Mi Action Camera Holding Platform czy Feiyu-Tech Gimbal ręczny 3-OSIOWY z kamerą SUMMON+). Tego typu rozwiązania można łączyć nie tylko z kamerą sportową, ale także z aparatem lub smartfonem (choćby Feiyu-Tech Gimbal ręczny Vlog Pocket do smartfonów). Możesz wybrać też wersję z akumulatorem, w którym lekki grip pełni funkcję powerbanku i umożliwia doładowanie sprzętu w czasie jego użytkowania. Taki uchwyt sprawdza się również jako uchwyt rowerowy.

Obrotowy uchwyt do kamery sportowej

Kamery sportowe najczęściej kupują osoby przebywające w ciągłym ruchu. W ich przypadku sztywny uchwyt nie sprawdza się w każdej sytuacji. Robi to natomiast uchwyt obrotowy zakładany na rękę. Świetnie nadaje się on do różnego rodzaju biegów, runmageddonów i wielu innych inicjatyw sportowych. Mocowanie pozwalające na obrót kamery o 360° umożliwia Ci tworzenie filmików zupełnie nowej jakości. Przy tak dużych możliwościach kamery trzeba jednak zadbać o to, by uchwyt był wykonany z trwałego, odpornego na przetarcia materiału. Użytkownicy najlepiej oceniają modele z mocowaniem przechodzącym przez kciuk i wyposażone w dodatkową klamrę zabezpieczającą urządzenie przed przypadkowym zsunięciem się z ręki.

 • 1 999 zł
 • 519 zł
 • 3 599 zł
 • 1 719 zł
 • 1 699 zł

Uchwyt na głowę do kamery sportowej

Narciarz robi selfie kamerą sportową na stoku

Zestaw uchwytów do kamery sportowej powinien koniecznie obejmować elastyczną opaskę na głowę. Dzięki niej kamerę można zamontować także na kasku rowerowym i czapce. Tego typu rozwiązania sprawdzają się przede wszystkim podczas biegania lub jazdy na rowerze. Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy dana opaska do kamery sportowej jest kompatybilna z Twoim modelem sprzętu. Dobrze, aby była wyprodukowana z wytrzymałych materiałów z dodatkiem wysokiej jakości taśm ze specjalną antypoślizgową warstwą. Takie opaski z reguły mają uniwersalny rozmiar. Sprawdzają się również podczas biwakowania, górskich wędrówek lub zwiedzania jaskiń.

Uchwyt rowerowy do kamery sportowej

Kamerę sportową podczas jazdy rowerem można montować na kilka sposobów. Monopod pomaga w ustawieniu jej na ramie roweru. Dzięki specjalnej opasce można ją zamontować na kasku. Jest natomiast jeszcze jeden ciekawy sposób. Chodzi o szelki na klatkę piersiową. To opcja przeznaczona głównie dla osób uprawiających jazdę na rowerze, motocyklu lub nartach. Dzięki mocowaniu kamery sportowej na szelkach można uzyskać absolutnie niepowtarzalne i dynamicznie ujęcia. Tutaj po raz kolejny znaczenie będzie miała jakość materiałów, z których wykonany jest uchwyt. Mocowanie powinno pozwalać na montaż różnego typu sprzętu.

Uchwyt do kamery sportowej a statyw

Trójnogi giętki statyw to uchwyt, który także sprawdzi się w przypadku kamery sportowej. Warto pamiętać, że jego elastyczne nogi można owinąć wokół najróżniejszych obiektów. Niektóre statywy dodatkowo pozwalają na zmianę orientacji z poziomej na pionową i na odwrót. Sporą część modeli można również bez problemu przyczepić do metalowych powierzchni. Dzięki temu uchwyt ten pozwala kamerze sportowej uzyskać niecodzienne perspektywy nagrywania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów