ZNAJDŹ
W
Data publikacji: 29 października 2009
ARTYKUŁ - PORADNIK

Telefon stacjonarny - jak wybrać?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Pomimo wzrostu liczby użytkowników sieci telefonii komórkowej, bardzo dużo osób nadal korzysta z telefonów stacjonarnych. Takie telefony są w większości mieszkań i biur. Nowoczesne telefony stacjonarne posiadają wiele przydatnych funkcji ułatwiających obsługę.

Telefon przewodowy składa się z bazy i słuchawki, które są połączone ze sobą kablem. Klawiatura zwykle umieszczona jest na bazie, ale w niektórych modelach przyciski znajdują się na wewnętrznej stronie słuchawki - takie urządzenia są mniejsze. Telefon przewodowy musisz podłączyć jedynie do gniazdka telefonicznego. Nawet, gdy nie ma prądu, telefon działa, nie jesteś "odcięty" od świata. Dodatkowe zasilanie potrzebne jest do działania wyświetlacza i automatycznej sekretarki. Tylko wśród telefonów przewodowych znajdziesz model z dużymi, czytelnymi przyciskami, który bez problemu obsłuży dziecko lub osoba mająca kłopoty ze wzrokiem. W telefonach przewodowych jesteś ograniczony długością kabla łączącego słuchawkę z bazą, pozwala on odejść od bazy na odległość około 1,5 metra. Więcej na ten temat >>

Jeżeli chciałbyś prowadzić rozmowy telefoniczne z dowolnego miejsca w domu, swobodnie przemieszczając się, kup telefon bezprzewodowy. Słuchawka nie jest połączona z bazą kablem, znajdują się na niej wszystkie przyciski pozwalające na pełną obsługę telefonu. Do komunikacji między bazą a słuchawką wykorzystywane jest cyfrowe łącze radiowe o co najmniej kilkunastometrowym zasięgu, dzięki temu możesz odbierać telefony i dzwonić chodząc po domu, przebywając na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. W niektórych modelach telefonów bezprzewodowych w komplecie znajduje się kilka słuchawek (maksymalnie 4). Każdy domownik może mieć swoją słuchawkę i odbierać rozmowy we własnym pokoju. Baza telefonu bezprzewodowego, oprócz podłączenia do gniazda telefonicznego, musi być stale podłączona do prądu. Gdy nie ma prądu, telefon nie działa. Więcej na ten temat >>

Odrębną grupą urządzeń stacjonarnych są telefaksy, czyli telefony z funkcją faksu, która umożliwi Ci wysyłanie i odbieranie dokumentów, a w większości modeli także ich kopiowanie. Warto jednak wiedzieć, że dokumenty drukowane są tylko w czerni, a ich jakość nie jest wysoka. Słuchawka może być przewodowa lub bezprzewodowa. Telefaks jest w zasadzie niezbędny w każdej, nawet najmniejszej firmie, aby móc szybko wymieniać korespondencję. Więcej na ten temat >>

Jeszcze inną kategorią urządzeń są telefony stacjonarne korzystające z łączy internetowych w tzw. technologii VoIP (Voice over IP).

Na co zwrócić uwagę kupując telefon stacjonarny

Wyświetlacze występują w niektórych modelach telefonów przewodowych oraz we wszystkich modelach telefonów bezprzewodowych. W telefonach przewodowych występują wyłącznie wyświetlacze czarno-białe (na jednokolorowym tle widać ciemne cyfry), w bezprzewodowych zdarzają się wyświetlacze kolorowe. Jeżeli chcesz, aby ekran był wyraźniejszy i bardziej czytelny, wybierz model z podświetleniem.

Na wyświetlaczu widoczny jest wybierany numer, niekiedy również czas rozmowy, bieżąca data i godzina, w modelach z wbudowaną książką telefoniczną dodatkowo opis przypisany do numeru. Gdy telefon ma wbudowaną sekretarkę, na wyświetlaczu pojawia się informacja o nowych wiadomościach. Dodatkowo, w telefonach bezprzewodowych z wyświetlacza odczytasz informacje o stopniu naładowania akumulatorów i wskaźnik siły sygnału. Wyświetlacz pozwala też na zmianę ustawień aparatu.

 

"Bezprzewodowy telefon Panasonic z kolorowym wyświetlaczem LCD".
Telefon stacjonarny

Dużym udogodnieniem jest wbudowana książka telefoniczna, występuje w większości telefonów bezprzewodowych i części przewodowych. Wystarczy wybrać odpowiednią pozycję w książce, aby połączyć się z zapisanym numerem. Liczba wpisów do książki może zawierać się w przedziale od 10 do 250 pozycji.

Jeżeli chcesz kontrolować przychodzące rozmowy i przed odebraniem wiedzieć, kto dzwoni, wybierz model z identyfikacją numeru przychodzącego (CLIP), jednak funkcja ta wymaga wykupienia odpowiedniej usługi u operatora telefonicznego. Niektóre modele dodatkowo zapisują w pamięci odebrane i nieodebrane numery połączeń przychodzących.

 

Duży wyświetlacz ułatwia korzystanie z telefonu osobom starszym i niedowidzącym.

Przydatną funkcją jest tryb głośnomówiący. Głos rozmówcy słychać nie w słuchawce, a przez głośniczek. Model z wbudowaną sekretarką pozwala dzwoniącemu nagrać wiadomość, gdy nie ma Cię w domu lub nie możesz odebrać.  W zależności od modelu łączny czas nagranych wiadomości może być różny, od kilku do kilkudziesięciu minut.

Funkcje dodatkowe i ułatwiające obsługę telefonów przewodowych

Regulacja głośności dzwonka umożliwi Ci przyciszenie dzwonka na noc lub gdy śpi dziecko. Regulacja głośności słuchawki pozwoli na dostosowanie poziomu głosu osoby, która dzwoni, do Twoich upodobań lub do sytuacji, na przykład możesz pogłośnić, gdy ktoś mówi cicho lub niewyraźnie. Uruchomienie funkcji blokowania połączeń wychodzących (poprzez wpisanie kodu lub przekręcenie kluczyka) powoduje, że osoby korzystające z telefonu mogą tylko odbierać rozmowy. Może to być przydatne w biurze, gdy istnieje obawa, że ktoś wykonuje nieuzasadnione rozmowy. Telefonowanie ułatwi funkcja szybkiego wybierania numeru. Dzięki niej do przycisku klawiatury numerycznej możesz przypisać numer telefonu.

Jeżeli telefon ma funkcję programowanie wybierania numerów oznacza to, że posiada dodatkowe przyciski, do których możesz przypisywać numery telefonów. Aby nie pomylić przycisków, na umieszczonej obok karteczce możesz wpisać identyfikator. Jeżeli telefon posiada listę wybieranych numerów, możesz przejrzeć określoną liczbę połączeń, które były wykonywane, wyświetlą Ci się wybierane numery. Możesz też bezpośrednio zadzwonić pod dany numer.

Przydatną funkcją jest wyciszenie głosu (MUTE). Dzięki niej możliwe jest wyłączenie mikrofonu w słuchawce, dzięki czemu osoba dzwoniąca nie będzie słyszeć rozmówcy. Możesz wtedy swobodnie porozmawiać z innymi osobami, a treść wypowiedzi nie będzie znana osobie dzwoniącej.

Większość modeli posiada możliwość montażu bazy na ścianie. Dzięki specjalnemu uchwytowi możesz zamocować aparat na ścianie, dzięki czemu nie zajmuje on miejsca na półce czy biurku.

Podstawowymi parametrami, na które powinieneś zwrócić uwagę, są czas rozmowy i czas czuwania. Informują one o liczbie godzin pracy słuchawki bez konieczności ładowania akumulatora. Maksymalny czas ciągłej rozmowy może wynosić od 5 do 30 godzin, natomiast czuwania (działanie bez rozmów) może dochodzić nawet do 200 godzin. Im większe wartości, tym rzadziej musisz ładować akumulatory (odkładać słuchawkę na bazę) i tym dłuższa ich żywotność, która jest określana przez liczbę doładowań. Ważny jest również zasięg słuchawki. W terenie otwartym wynosi około 300 metrów, natomiast w pomieszczeniach około 50 metrów.

 

Telefony bezprzewodowe często mogą współpracować z więcej niż jedną słuchawką.
Telefon stacjonarny

Inną przydatną funkcją jest tzw. przywołanie słuchawki. Pomoże Ci zlokalizować słuchawkę, której nie możesz znaleźć. Po naciśnięciu przycisku na bazie, słuchawka wydaje sygnał dźwiękowy. Każdy model charakteryzuje maksymalna liczba słuchawek współpracujących z bazą (aktualnie do 6). Możesz kupić model z jedną słuchawką, a następnie dokupić kolejne. Słuchawki niekoniecznie muszą być tej samej firmy, co stacja bazowa, telefon musi mieć jednak możliwości współpracy ze słuchawkami innych producentów (GAP). Telefon bezprzewodowy może posiadać funkcję odbierania i wysyłania SMS-ów. 

Funkcje ułatwiające obsługę w telefonach bezprzewodowych

Przydatny jest wskaźnik stanu naładowania akumulatorów. Dzięki niemu możesz orientacyjnie określić, jak długo słuchawka będzie działała bez konieczności ładowania. W niektórych modelach występuje dźwiękowa sygnalizacja rozładowanych akumulatorów. Musisz wtedy niezwłocznie odłożyć słuchawkę na bazę. Automatyczny odbiór połączeń polega na tym, że podniesienie słuchawki z bazy oznacza połączenie z dzwoniącym.Telefon bezprzewodowy powinien mieć blokadę klawiatury. Funkcja ta zapobiega przypadkowemu wybraniu numeru i połączeniu. Może się to zdarzyć, gdy słuchawka leży na łóżku lub fotelu.

 

Niektóre modele telefonów bezprzewodowych wyposażone są w automatyczną sekretarkę.
Telefon stacjonarny

Jeżeli chciałbyś korzystać z telefonu z większych odległości, na przykład z ogrodu, innego piętra, wybierz model ze wskaźnikiem siły sygnału. Na wyświetlaczu znajduje się piktogram orientacyjnie określający, jak daleko możesz odejść od bazy. W niektórych modelach sygnalizacja ta odbywa się poprzez sygnał dźwiękowy (sygnalizacja braku zasięgu słuchawki). Jeżeli chciałbyś kontrolować czas trwania rozmów i koszty z tym związane, kup model z funkcją wyświetlania czasu rozmowy. Dzięki niej będziesz mógł sprawdzać na wyświetlaczu, jak długo rozmawiałeś.

Telefony bezprzewodowe dają z reguły możliwość wyboru dźwięku dzwonka spośród kilkunastu wgranych melodii. Jeżeli chcesz, aby dzwonek był bardziej melodyjny i przyjemny dla ucha, wybierz model z dzwonkami polifonicznymi. Dzwonek może wtedy być fragmentem utworu muzycznego lub śpiewem ptaków. Niewiele telefonów przewodowych posiada więcej niż jeden typ dzwonka.

Telefaksy

Telefaksy to telefony, które pozwalają przesłać (poprzez łącze telefoniczne) do drugiego  urządzenia treść papierowego dokumentu, i tam ją wydrukować. Oprócz tego, mogą mieć pełną funkcjonalność zaawansowanego telefonu stacjonarnego, przewodowego lub bezprzewodowego.

Wybierając telefaks, przede wszystkim zadecyduj o metodzie wydruku. Ma ona główny wpływ na jakość i czytelność odbieranych dokumentów oraz na koszty eksploatacji urządzenia. Może to być metoda termiczna, termotransferowa, atramentowa lub laserowa.

Jeżeli zależy Ci na najwyższej jakości wydruku, wybierz metodę laserową. Zarówno tekst, jak obrazy są czytelne i wyraźne. Urządzenie takie jest stosunkowo drogie, jednak charakteryzuje się dużą wydajnością, jeden toner może wystarczyć na wydruk kilku tysięcy stron. W przypadku metody termotransferowej lub atramentowej jakość wydruku jest niewiele gorsza, jednak koszty eksploatacji faksu są wyższe. Urządzenia te wykorzystują zwykły papier formatu A4. Jeżeli szukasz niedrogiego urządzenia, taniego w eksploatacji i nie potrzebujesz wysokiej jakości wydruku, dobrym wyborem jest metoda termiczna. Wydruki są niedrogie, ale po upływie pewnego czasu zanikają, i dlatego nie nadają się do archiwizacji.

 

Tradycyjny telefaks na papier termiczny, jest tani w eksploatacji, ale wydruki mają niską trwałość.
Telefax

Kolejną cechą, którą powinieneś sprawdzić, jest pojemność zasobnika na papier. Może wynosić od 10 do 50 arkuszy. Im większa, tym mniej czasu stracisz na obsługę faksu i dokładanie papieru. Cecha ta nie dotyczy urządzeń termicznych, ponieważ stosowany w nich papier jest w rolkach.

Jeżeli często wysyłasz kilkustronicowe dokumenty, faks powinien posiadać automatyczny podajnik na dokumenty. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, ponieważ nie musisz kolejnych stron wkładać do faksu oddzielnie, będą pobierane z podajnika. Pojemność podajnika to od 5 do 20 arkuszy.

Przydatną funkcją jest możliwość odbioru dokumentów bez papieru (do pamięci). Jeżeli w telefaksie zabraknie papieru, informacje zostaną zapisane do pamięci, wydrukujesz je po uzupełnieniu papieru.

Jeżeli telefaks posiada funkcję wysyłania dokumentów z pamięci, po jednorazowym przejściu dokumentu przez czytnik możesz wysłać go do kolejnych odbiorców, co pozwala zaoszczędzić czas.

Możesz ułatwić i przyspieszyć pracę, jeżeli faks ma funkcję wysyłania dokumentów do wielu odbiorców. Wpisujesz listę odbiorców, po czym faks automatycznie przesyła dokument kolejno do każdego z nich. O maksymalnej liczbie numerów, pod które możesz w ten sposób wysłać faks, informuje Cię liczba odbiorców.

 

Nowoczesny telefaks może być dodatkowo wyposażony w bezprzewodową słuchawkę.
Telefax

Większość faksów posiada funkcję wydruku raportu transmisji, dzięki temu możesz mieć potwierdzenie wysłania faksu z informacją, pod jaki numer i kiedy dokument został wysłany. Jeżeli chcesz sprawdzić, pod jakie numery faksy zostały wysłane, potrzebna jest funkcja wydruku raportu okresowego transmisji.

Większość faksów ma także możliwość kopiowania dokumentów. Możesz go wykorzystywać jak prosty model kserokopiarki.

Akcesoria do telefonów i telefaxów

Baterie

Jeśli wybierasz model telefonu przewodowego z wyświetlaczem, powinieneś kupić na zapas baterie, najlepiej alkaliczne. Baterie alkaliczne, dzięki zwiększonej trwałości, zapewniają dłuższą pracę urządzenia. Dodatkowo, masz pewność, że nie rozleją się i nie uszkodzą telefonu.

Baterie

Akumulatory

Jeżeli wybrałeś telefon bezprzewodowy, w słuchawce znajdują się akumulatory. Jeśli są one typu AA lub AAA, zastanów się nad ich wymianą na modele o większej pojemności, dzięki temu telefon będzie dłużej pracował bez konieczności odkładania na bazę, a akumulatory z zestawu będziesz miał w zapasie.

Akumulatorki

Przejściówka

Jeżeli posiadasz starą instalację telefoniczną, przejściówka pozwoli podłączyć telefon do gniazda telefonicznego starego typu.

Kable telefoniczne

Przydadzą się, jeżeli gniazdko telefonu jest w drugim końcu pomieszczenia, a Ty chcesz postawić telefon na wybranej szafce.

Folia, wkład

Folia wykorzystywana jest w telefaksach drukujących metodą termotransferową, natomiast wkłady - metodą atramentową. Warto mieć zapasową folię lub wkład, ponieważ bez nich nie jest możliwe drukowanie.

Papier do faksu

Kup także papier, który musi być w faksie regularnie uzupełniany. W ofercie mamy papier termiczny w rolkach, który wykorzystuje się w faksach termicznych i papier A4 do faksów atramentowych, termotransferowych i laserowych.

Ściereczki uniwersalne

Aparat telefoniczny brudzi się. Ze względu na to, że posiada mechanizm, który nie może mieć kontaktu z wodą, należy czyścić go bardzo ostrożnie. Wykorzystasz do tego ściereczki uniwersalne, które są nasączone specjalnym środkiem odtłuszczającym. Dzięki nim szybko i skutecznie usuniesz zabrudzenia, bez obawy o uszkodzenie sprzętu w wyniku zalania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się:
Zgłoś błąd na stronie

Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu

Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać

Ostatnio

dodane artykuły

Z(ar)OMBI(aszcza) gra - Dying light

Sprawdź koniecznie nową produkcję studia Techland!
Zobacz więcej   

Szukasz prezentu dla babci i dziadka?

Podaruj im ZOOM.ME (ZOOMkę), a potem rób im fotoprezenty każdego dnia.
Zobacz więcej   

TOP 5 smartfonów do 2000 zł

Zobacz, jakie modele poleca Komórkomania!
Zobacz więcej   

Znajdź nas

 
 
 
 

RTV EURO AGD © 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone, powielanie informacji zawartych na tej stronie zabronione.

Właściciel serwisu: Euro-net sp. z o.o., ul. Muszkieterów 15, 02-273 Warszawa

Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności.