Data publikacji: 29 lipca 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Przenieśmy dom w chmurę

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Wydaje się, że jeszcze niedawno sprawa była prosta – z Internetem mogliśmy się połączyć za pomocą modemu podłączonego do komputera. Później nadeszła era telefonów i mobilnego surfowania po sieci. Dzisiaj zbierać i analizować niezbędne informacje za pośrednictwem sieci web potrafi więcej urządzeń, niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.Wracasz po ciężkim dniu z pracy. Po drodze mijasz supermarket, zastanawiasz się jednak, czy jest sens tracić cenny czas na krążenie między półkami. W tym momencie otrzymujesz sms, w którym zapisana jest lista zakupów. Sms wysłany dzięki inteligentnemu systemowi, który zarządza zawartością domowej lodówki. Jeszcze tylko za pomocą odpowiedniej aplikacji zaplanujesz trasę zakupów między alejkami i załatwione.


Wyjeżdżasz na wakacje. Mieszkanie jest przyszykowane na dłuższą nieobecność domowników, ale trzeba poprosić kogoś, żeby zajął się roślinami. Niestety, kwiaty trzeba podlewać w różnych odstępach czasu. Znowu jednak możemy liczyć na powiadomienie, tym razem wysłane bezpośrednio z… doniczki, która analizując nawilżenie gleby wysyła odpowiednie przypomnienia. Wystarczy przekierować informacje na telefon sąsiada bądź przyjaciela by ci wiedzieli, kiedy się do nas wybrać.

Odchudzasz się, jednak największym problemem jest motywacja, a w zasadzie jej brak. Nie jesteś na tyle konsekwentny, by na bieżąco monitorować najmniejszy nawet progres, więc po kilkunastu dniach stwierdzasz, że to wszystko nie ma sensu. Nie wiesz jednak, że w łazience stoi waga, i to nie byle jaka. Zbiera ona informacje na temat twojego ciała by następnie poddać je szczegółowej analizie dzięki odpowiednej aplikacji. Na czytelnym wykresie widzisz jak na dłoni, że półtora miesiąca joggingu jednak ma wymierny efekt. Z werwą wracasz do ćwiczeń by udowodnić sobie i światu, że jednak potrafisz.


Zbieranie i analiza konkretnych informacji za pośrednictwem Internetu nie jest już tylko domeną komputerów czy smartfonów i tabletów. Coraz więcej sprzętów i artykułów gospodarstwa domowego jest wyposażanych w moduł, który pozwala na połączenie ich we wspólną sieć. Od czego zacząć? Przede wszystkim w domu musi znajdować się router, który rozdzieli sygnał pomiędzy sprzęty, które mają być do sieci podłączone. Następnie możemy zająć się kompletowaniem sprzętów, które pomogą nam w codziennych zajęciach. Osoby uwielbiające gotować z pewnością docenią rozwiązania zastosowane w linii Integra Smart od Amici – ekran dotykowy na piekarniku może wydawać się zbędnym luksusem; kiedy jednak przyzwyczaimy się do intuicyjnych rozwiązań oraz faktu, że najważniejsze informacje mamy cały czas pod ręką zaczniemy zastanawiać się, jak radziliśmy sobie bez tego udogodnienia. Czasami natomiast pomysłowość twórców wywołuje uśmiech – bo jak inaczej zareagować na wieść, że opatentowane zostały skarpetki, które same dobierają się w pary?
 

 
Internet rzeczy to jednak nie tylko udogodnienia życia codziennego. W tym pojęciu tkwi ogromny potencjał, który w najbliższej przyszłości może sprawić, że spotkanie z lekarzem nie będzie oznaczać konieczności wizyty w klinice – zamiast tego udamy się po prostu do salonu, by wygodnie zasiąść przed telewizorem. Na jego ekranie pojawi się rzeczony doktor i w ramach wideokonferencji będziemy mogli przeanalizować nasz stan zdrowia. Dane natomiast będą zbierane na bieżąco, na przykład dzięki opasce umieszczanej na nadgarstku. Trwają intensywne prace nad stworzeniem urządzenia kompleksowo monitorującego stan naszych funkcji życiowych. Jak wielkie będzie to udogodnienie chociażby dla osób cierpiących na cukrzycę nie trzeba chyba dodatkowo tłumaczyć.
Dom w chmurze to również bezpieczny dom. Za pomocą Internetu możemy panować nad pozostałymi urządzeniami znajdującymi się w domu: ma to ogromne znaczenie w kontekście kontroli treści, jakie oglądają w sieci nasze dzieci. Wystarczy prosta aplikacja, by to osiągnąć i zablokować bądź ograniczyć dostęp do konkretnych witryn. Możliwy jest również podgląd domowej sieci monitoringu w czasie rzeczywistym. Oprócz tego trwają prace nad stworzeniem systemu, dzięki któremu tradycyjny klucz będzie można zastąpić smartfonem. W chwili obecnej pomysł ten ma sporo niedociągnięć – jak chociażby fakt, że baterie w takich urządzeniach bywają kapryśne – jednak już teraz olbrzymią jego zaletą jest możliwość wysyłania natychmiastowego powiadomienia w przypadku próby nieautoryzowanego dostępu do naszego domu.
Urządzenia pracujące w ramach sieci domowej działają na zasadzie synergii – suma ich wspólnych możliwości jest większa, niż każdego z nich osobno. Decydując się na takie rozwiązania musimy pamiętać, że zwyczajowo lepiej ze sobą współpracują sprzęty od jednego producenta. Nie trzeba się wtedy martwić, że coś okaże się być niekompatybilne. Jednak nawet w takiej sytuacji problem możemy rozwiązać za pomocą odpowiedniej aplikacji, niemniej wtedy możemy nie wykrzesać pełni sprzętowych możliwości. Dom w chmurze i tradycyjne do tej pory sprzęty i artykuły gospodarstwa domowego podłączone do sieci przestają już dziwić i zaskakiwać. Nic dziwnego – to jest nasza najbliższa przyszłość.

Proponowane Towary:

Amica Integra Smart EBI 712104AA pyro
Amica Integra Smart EBI 712 94 AA
Amica Integra Smart FK338.6GWAA
Amica Integra Smart FK338.6GBAA

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak oszczędzać energię elektryczną? Poznaj 10 prostych porad

 Zastanawiałeś się w jaki sposób wpłynąć na swoje finanse i zaoszczędzić prąd? Poznaj 10 prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię elektryczną.
Zobacz więcej   

Pralko-suszarka czy suszarka? Która zwycięży w pojedynku?

Suszenie ubrań spędza Ci sen z powiek i zabiera cenny czas? Masz malutkie dzieci, codziennie robisz pranie i chcesz, by ich ubranka były suche w krótkim czasie? Rozwiązanie jest prostsze i wygodniejsze niż myślisz. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać pralko-suszarkę lub suszarkę. Sprawdź, które urządzenie będzie dla Ciebie lepsze.
Zobacz więcej   

Jak zadbać o ekspres do kawy? Czyszczenie ekspresu krok po kroku

Picie kawy – niezależnie od tego, czy robimy to rano, w ciągu dnia, czy wieczorem – jest pewnego rodzaju rytuałem, z którego trudno zrezygnować. Delektowanie się pysznym naparem wymaga jednak regularnego czyszczenia urządzenia, w którym go przyrządzasz. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas