Nadchodzi premiera Playstation 5! Co się zmieni i jak będzie wyglądał nowy PS5?

Autor: Grzegorz

„Kiedy wyjdzie Playstation 5?” – to pytanie zadaje sobie wielu fanów konsoli produkowanej przez Sony Interactive Entertainment. Nowa odsłona Playstation w sprzedaży ma pojawić się w 2020 roku, ale oficjalnej daty premiery jeszcze nie podano. Coraz więcej wiadomo natomiast na temat zmian, jakich w porównaniu do poprzedniej wersji PS mogą spodziewać się gracze.

Mężczyzna grający na konsoli w grę piłkarską

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie nowości czekają na graczy w Playstation 5;
  2. czy PS5 będzie kompatybilny z PS4;
  3. ile może kosztować konsola Playstation 5 w dniu premiery.

Konsola Playstation 5: co o niej wiemy?

Trzech zdziwionych mężczyzn z padami w rękach

Już w maju 2019 roku było wiadomo, że nowe Playstation 5 nie ukaże się w aktualnym roku podatkowym, czyli w okresie 31 marca 2019–1 kwietnia 2020. To oficjalna informacja, która została przekazana przez producenta. Zatem kiedy Playstation 5 będzie dostępne w sprzedaży? Najwięksi optymiści zakładają, że nastąpi to w połowie 2020 roku, ale bardziej realny wydaje się być nieco późniejszy termin – ostatnie miesiące 2020 roku. Wtedy również swoją premierę ma mieć nowa konsola Project Scarlett od Microsofta, a Sony zapewne będzie chciało z nią rywalizować swoim produktem – PS5 .

Już jakiś czas temu japońscy producenci Playstation postanowili zaprezentować prototyp i podać nieco informacji na temat ich „nowego dziecka”. A te muszą zrobić wrażenie nawet na najbardziej wymagających graczach. Jeśli chodzi o podzespoły, to Sony ponownie postawiło na AMD. Dzięki temu możliwa będzie tzw. kompatybilność wsteczna – gry z PS4 będą działały również na PS5.

Nowa konsola zostanie wyposażona w procesor Ryzen trzeciej generacji z ośmioma rdzeniami. Sprzęt będzie posiadał kartę graficzną Radeon Navi, która pozwoli na korzystanie z technologii ray tracingu (to specjalna technika generowania fotorealistycznych obrazów scen trójwymiarowych). Gracze posiadający telewizor z rozdzielczością 8K będą mogli cieszyć się wysoką jakością obrazu, ponieważ PS5 i z tym będzie sobie radził.

Najnowsza wersja Playstation będzie posiadała specjalnie stworzony dysk SSD. Nośnik danych skonstruowany w nowej technologii ma gwarantować niespotykaną dotąd szybkość pracy i ładowania gier. Podczas gdy na urządzeniach typu Playstation 4 czy Playstation 4 Pro coś wczytuje się kilkanaście sekund, w Playstation 5 potrwa to niespełna sekundę! Można zatem założyć, że jest to początek końca dłuższych, czasami nużących graczy przerw w grze. Tym śladem podążą zapewne inni producenci i będą stosować to w swoich nowych konsolach. Można zadawać sobie pytanie, czy chociażby Xbox One X będzie stanowił znaczącą konkurencję dla nowego PS.

Nie wiadomo jeszcze, czy wraz z premierą PS5 można spodziewać się również nowych, dedykowanych do tego sprzętu gogli. Według nieoficjalnych informacji tak właśnie będzie, ponieważ Sony podobno pracuje nad całkowicie bezprzewodowymi goglami. Użytkownicy znanych PSVR powinni jednak spać spokojnie, bo i one powinny działać na nowej konsoli.

Sony Playstation 5: cena w dniu premiery

Mężczyzna i kobieta z padami w dłoniach

Jak na konsolę, której data premiery nie jest jeszcze znana, o PS5 wiadomo całkiem dużo. To jednak nie powinno dziwić. Sony ma się czym chwalić i rozpoczęcie kampanii promocyjnej z dużym wyprzedzeniem wydaje się czymś naturalnym. Już teraz temat Playstation 5 jest jednym z najgorętszych wśród graczy na forach internetowych. Wiele pytań pada o kluczową dla wielu kwestię, czyli cenę konsoli. Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy obawiają się, że za konsolę trzeba będzie zapłacić grubo ponad 2000 złotych. Ma to oczywiście wynikać z zastosowanych w niej nowatorskich technologii.

Serwis Digital Trends przewiduje, że firma Sony wypuści na rynek trzy wersje Playstation 5, a ich cena będzie uzależniona od pojemności dysku SSD. Wariant podstawowy, który będzie posiadał dysk 256 GB, powinien kosztować około 450 dolarów amerykańskich, co daje około 1700 złotych. Nieco więcej, bo około 500 dolarów (ok. 1900 złotych), trzeba będzie zapłacić za Playstation 5 z dyskiem 512 GB. Z kolei wersja Playstation 5 1 TB ma faktycznie znacząco przekraczać 2000 złotych. Według prognoz serwisu będzie można ją kupić za 600 dolarów, czyli w przeliczeniu na złotówki około 2300.

Wszystkie ceny Playstation 5 są na razie wyłącznie spekulacjami i przewidywaniami. Być może jeszcze jesienią 2019 roku przekonamy się, czy były one słuszne. Właśnie wtedy powinno odbyć się specjalne wydarzenie organizowane przez Sony. Producent odsłoni zapewne kolejne karty związane z konsolą, jej premierą (możliwe, że wtedy poznamy dokładną datę) i być może również ceną.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link