PlayStation 5 – jaki będzie jej stosunek ceny do jakości?

Autor: Piotr

Raz na jakiś czas zbliża się nieuchronne przejście na nową generację konsol. W przypadku firmy Sony oczywiście nową odsłoną platformy do gier będzie PlayStation 5. Jak ta maszyna sprawdzi się w rękach graczy z całego świata? Czy cena wszystkich zadowoli? Jakiego rodzaju jakość może być oczekiwana w związku z nadejściem dziewiątej generacji? Pytań jak zawsze jest wiele, lecz uzbrojenie się w cierpliwość z pewnością okaże się pomocne.

Rodzina grająca na konsoli

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. o konsoli PlayStation 5 i jej grach na wyłączność
  2. o stosunku cena a jakość w przypadku PS5

PlayStation 5 – gry ekskluzywne

Kontroler od PlayStation 5

Cena a jakość konsoli PlayStation 5 – to zagadnienie, które chodzi po głowie graczy z niecierpliwością wyczekujących nadejścia konsol nowej generacji. Warto podkreślić, że PlayStation 4 okazało się dużym sukcesem firmy Sony. Sprzęt podbił serca wielu miłośników gier, przede wszystkim dlatego, że zadbano o bardzo dobre tytuły ekskluzywne. Opinie bywają podzielone, ponieważ czasem ludzie są zdania, że robienie produkcji na wyłączność jednej z platform niesie ze sobą sporo negatywnych efektów. Mimo tego nie da się ukryć, że to właśnie gry na wyłączność stoją za sukcesem PS4. Dlaczego? Bo zwiększa to sprzedaż i nie ma co do tego wątpliwości.

Gry ekskluzywne są istotne z tego względu, że kiedy ktoś musi podjąć decyzję o zakupie tylko jednej konsoli, to będzie brał pod uwagę dostępne tytuły. Jeśli na jednej platformie zagramy w multum gier, których nie uświadczymy na drugiej, to nagle wybór staje się prostszy. Piszemy o tym, ponieważ sukces PlayStation 4 oraz jego przyczyny nie pozostaną obojętne dla ostatecznej formy PlayStation 5. Jak zatem rozumieć potencjalną jakość dziewiątej generacji sprzętu do gier? W pewnym sensie może się na to składać także dostępna biblioteka gier. Innymi słowy, myśląc o cenie oraz jakości tego, co dostaniemy w zamian, nie skupiajmy się tylko na samych parametrach technicznych. Ważne są też tytuły ekskluzywne.

PlayStation 5: co już o niej wiadomo?

Czy po kupieniu PlayStation 5 uzyskamy dostęp do ogromnej listy gier na wyłączność? Konsola nie miała jeszcze premiery, lecz biorąc pod uwagę sytuację z PS4 (ogromna przewaga nad konkurencją pod względem tytułów ekskluzywnych), można spokojnie wyjść z założenia, że dziewiąta generacja w wydaniu Sony również położy nacisk na ten aspekt. Mamy serię God of War, która z pewnością będzie kontynuowana. Mamy cieszącego się dużym uznaniem Spider-Mana, który najprawdopodobniej będzie miał sequele. The Last of Us, Ghost Of Tsushima i wiele innych produkcji także z pewnością umili czas na PS5. Nawet jeśli nie otrzymają one odsłony wyprodukowanej specjalnie na nową generację, to sama wsteczna kompatybilność z PS4 zagwarantuje dostęp do sporej biblioteki gier. Podkreślamy ten fakt, ponieważ stanowi istotną zaletę sprzętu od Sony. To główna bolączka Xboksa podczas ósmej generacji (niedobór gier na wyłączność).

  • 1 449 zł
  • 1 499 zł
  • 1 479 zł
  • 1 799 zł
  • 1 444 zł

PlayStation 5 – cena a jakość

Chłopak grający na konsoli PS5

Sony nie ujawniło jeszcze dokładnej ceny swojego nowego sprzętu, lecz, jak to zwykle bywa, jest wiele prognoz. Dziennikarze, analitycy i różni znawcy tematu oczekują ceny na poziomie 499 USD. Czy tak właśnie będzie? Aktualnie nikt tego nie wie. Sony jest póki co dość oszczędne w podawaniu informacji na temat PlayStation 5 – nikt nie wie nawet, jak będzie wyglądać. Co natomiast wiadomo o parametrach? Procesor trzeciej generacji AMD Ryzen z 8 rdzeniami i 16 wątkami – architektura AMD Zen 2. Układ graficzny Radeon Navi. Do tego potwierdzono możliwość obsługi rozdzielczości 8K, a także technologii Ray Tracing. Starając się odpowiedzieć na pytanie odnośnie jakości, można pokusić się o stwierdzenie, iż będzie ona wysoka i na pewno nikt nie poczuje się rozczarowany możliwościami sprzętu dziewiątej generacji.

Kolejna ważna kwestia to dysk SSD, więc warto poświęcić temu chwilę uwagi. W związku z tym, że są to bardzo szybkie dyski, ekrany ładowania w grach ulegną diametralnemu skróceniu. Co ciekawe, pokazano już pewien przykład. Inżynier Sony zrobił łatwy test i skorzystał z funkcji szybkiej podróży w grze Spider-Man. Na PlayStation 4 czas ładowania wyniósł 15 sekund, natomiast na PlayStation 5 było to zaledwie 0,8 sekundy. Chyba nie trzeba wyjaśniać, jak bardzo odczują to wszyscy gracze. Zamiast odczuwać znużenie w trakcie przedłużającego się wczytywania, praktycznie nie zaznamy żadnej przerwy w rozgrywce. To świetna informacja, która świadczy o wysokiej jakości, w tym wypadku związanej z przyjemnością płynącą z zabawy.

Właśnie takie usprawnienia, jak te, o których napisaliśmy powyżej (i wiele innych), mają wpływ na nową jakość związaną z nową generacją. Sprzęt, jakim jest PS5, jest starannie przygotowywany od wielu lat, a stoją za tym uzdolnieni specjaliści. Gracze na pewno będą mile zaskoczeni.

Dowiedz się więcej na temat PlayStation 5:


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów