Żelazko czy generator pary? Różnice, polecane modele, kryteria przy wyborze sprzętu

Autor: Klaudia

Prasowanie z wykorzystaniem pary to bardziej efektywna metoda wygładzania zagnieceń niż wykonywanie tej czynności wyłącznie w oparciu o temperaturę i nacisk stopy żelazka. Z tego powodu producenci domowego AGD proponują różne urządzenia z generatorem pary. Sprawdź co wybrać: żelazko czy stację parową.

Żelazko parowe na blacie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. które urządzenie jest lepsze do prasowania: żelazko czy generator pary
  2. jaki generator pary wybrać
  3. na co zwrócić uwagę przy zakupie żelazka

Żelazko a generator pary

Kobieta prasuje ubrania na desce do prasowania przy pomocy żelazka

Prasowanie to jedna z bardziej nielubianych czynności domowych. Niechęć do wygładzania zagnieceń na tekstyliach najczęściej jednak pochodzi nie tyle z prowadzenia żelazka i stania nad deską do prasowania. Bardziej chodzi o mało wydajny sprzęt – generujący niską temperaturę, wyposażony w niefunkcjonalną stopę czy pozbawiony dodatkowych usprawniających prasowanie funkcji. Do tych ostatnich zaliczają się m.in. generowanie pary czy inteligentny programator dostosowujący moc grzania do rodzaju materiałów. Ponadto długotrwałe prasowanie w pozycji stojącej powoduje ból dolnego odcinka kręgosłupa i nóg. Dlatego naprzeciw potrzebom osób zmagających się zarówno z delikatnymi, jak i głębokimi zagnieceniami wychodzą producenci urządzeń do prasowania generujących parę wodną – żelazek parowych i stacji parowych. Prasowanie z wykorzystaniem wilgotnej, gorącej mgły jest szybsze i bardziej efektywne od klasycznego nacisku nagrzanej stopy żelazka. Boch Sensxx'x DA50 EditionRosso TDA503011P czy Philips Azur Elite GC5036/20 posiadają niewielki zbiornik na wodę wbudowany w urządzenie, dzięki czemu prasowanie jest dokładniejsze i komfortowe. Żelazko parowe może wytwarzać gorący strumień pary na żądanie po wciśnięciu odpowiedniego przycisku w panelu sterowania bądź emitować ją w sposób automatyczny. Opcję inteligentnego uwalniania gorącej mgły posiada m.in. Tefal Ultimate Pure FV9845, który dodatkowo dopasowuje gęstość i ilość pary do rodzaju tkaniny. Stacja parowa, czyli stacjonarny generator pary do prasowania, różni się od żelazka parowego konstrukcją i zasadą działania. Modele takie jak Philips PSG7024/20 czy Bosch TDS4050 swoje zbiorniki na wodę posiadają w osobnym pojemniku, w którym znajduje się też grzałka podgrzewająca ciecz i zmieniająca ją w parę wodną. Takie rozwiązanie pozwala na znacznie mocniejszy wyrzut pary i prasowanie ubrań nie tylko na desce, ale również na manekinie czy wieszaku, bez dotykania tekstyliów nagrzaną stopą żelazka. Poza tym żelazko w generatorze pary jest lżejsze, ponieważ nie posiada obciążenia w postaci zbiornika wody. Dzięki temu prasowanie generatorem pary odbywa się bez większego wysiłku. Przekłada się to także na krótszy czas wykonywania tej czynności, bo nie ma konieczności częstego uzupełniania zbiornika wodą.

Polecane generatory pary
  • 599 zł
  • 2 499 zł
  • 2 499 zł
  • 759 zł
  • 2 799 zł

Najlepszy generator pary – jaki wybrać, na co zwrócić uwagę, przegląd modeli

Kobieca ręka prasuje przy pomocy generatora pary

Dobry generator pary charakteryzuje kilka parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Przede wszystkim będzie to ciśnienie wyrzutu pary. Moc emisji mgły warunkuje tempo i jakość wygładzania zagnieceń. Im wyższa jej wartość, tym lepsze rezultaty prasowania. Dobry generator pary do użytku domowego pracuje zwykle w zakresie 4–7 barów, jak np. Braun IS2043BL o mocy 5 barów czy Beko SGA8328B z ciśnieniem 7,2 bara. Równie ważny jest strumień pary. Określa on ilość pary emitowanej przez żelazko w ciągu minuty. Za minimalną jej ilość uznaje się 100 g podczas jednorazowego uderzenia. Równie istotny jest rodzaj stopy żelazka stacji parowej. Od tworzywa, z którego została ona wykonana, zależą jakość prasowania i efekty. Jednym z bardziej docenianych materiałów w tych urządzeniach jest powłoka ceramiczna. Posiada ją np. Tefal Liberty SV7030, ceniony za wytrzymałość, nieprzywieralność, równomierne rozprowadzanie ciepła oraz komfort prowadzenia.

Wytwornica pary – żelazko, które zrewolucjonizowało prasowanie

Żelazko parowe jest na tyle zaawansowane technologicznie, że umożliwia usuwanie zagnieceń dzięki zaprogramowanym różnorodnym trybom pracy, co znacznie przyspiesza i ułatwia proces prasowania. Podobnie jak przypadku stacji parowych, należy przed jego zakupem zwrócić uwagę na specyfikację. Przede wszystkim na ilość i kierunek wyrzucanej pary oraz możliwość dodatkowego uderzenia pary. Choć żelazka parowe mają z reguły słabszy strumień pary niż stacje parowe, bo do 100 g/min, to pozwalają one nie tylko na prasowanie na desce, ale również w pionie. Ważną właściwością, której warto szukać w modelach żelazek parowych, jest inteligentne odkamienianie. Philip GC4908/80 ma funkcję samooczyszczania i wyjmowany zbiornik na kamień wapienny, co pozwala wydłużyć żywotność urządzenia i utrzymać wysoką wydajność jego działania. Można też zwrócić uwagę na opcję Anti-Drip, czyli system zapobiegający kapaniu wody z otworów w stopie.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link