Lodówka do małej kuchni – jaką wybrać?

Autor: Joanna

Mała lub wyjątkowo nieustawna kuchnia może przysporzyć sporo kłopotów przy jej urządzaniu. Sprzęty kuchenne w większości należą do takich, które zajmują sporo miejsca, a przecież liczy się każdy wolny centymetr powierzchni. Jeśli nie wiesz, na jaką lodówkę zdecydować się, aby nie zagracić niewielkiego pomieszczenia, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Lodówka w małej kuchni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. na jaką pojemność lodówki się zdecydować
 2. co wziąć pod uwagę przy wyborze małej lodówki do zabudowy
 3. jak wybrać wąską lodówkę
 4. na co jeszcze zwrócić uwagę przy urządzaniu małej kuchni

Pojemność lodówki w małej kuchni – jaką wybrać?

Lodówka Whirlpool ARC104/1

Przy wybieraniu lodówki przeznaczonej do małej kuchni jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, są jej wymiary oraz pojemność. I choć to oczywiste, że mniejsze modele często mają również mniejszą pojemność, warto wybierać takie, które w jak największym stopniu zaspokoją nasze potrzeby. Jeśli więc jesteś posiadaczem dużej rodziny, wybieraj modele o większej pojemności. W przeciwnym wypadku używanie lodówki będzie bardzo utrudnione. Wśród urządzeń przeznaczonych do małej kuchni wyróżniamy kilka rodzajów:

 • mała lodówka z zamrażalnikiem – jest to niewielkie urządzenie wolnostojące z małą komorą przeznaczoną do zamrażania żywności. Możesz ustawić je w dowolnym miejscu (również zabudować pod blatem). Jej wysokość rzadko przekracza 85 cm, a pojemność to około 60 l w przypadku chłodziarki i 25 l w zamrażarce (np. Ravanson LKK-88S lub MPM 110-CZ-12);
 • mała lodówka do zabudowy – tego typu urządzenie z powodzeniem zabudujesz blatem kuchennym, dzięki czemu będzie zupełnie niewidoczne. Wymiary takich lodówek są nieco większe niż modeli wspomnianych wcześniej, a ich pojemność często przekracza 100 l (np. Electrolux ERN1300FOW lub Whirlpool ARG 590/A+);
 • wąska, ale wysoka lodówka – idealna do niewielkich pomieszczeń z wysokim sufitem. Choć jej szerokość często wynosi 45–50 cm, oferuje o wiele więcej miejsca do przechowywania żywności. Będzie świetnym rozwiązaniem dla kilkuosobowych rodzin (np. MPM 160-KB-21).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki do małej kuchni?

Najważniejszym aspektem, nad którym warto zastanowić się przed zakupem małej lodówki, jest sposób, w jaki planujesz umieścić urządzenie w pomieszczeniu. Jeśli chcesz całkowicie ukryć je pod blatem kuchennym i zabudować, powinieneś zdecydować się na małą lodówkę specjalnie do zabudowy. Od modeli wolnostojących różni się ona systemem wentylacyjnym, który umożliwia odpowiednią wentylację sprzętu znajdującego się w pełnej obudowie. Jeśli nie korzystasz z funkcji zamrażania jedzenia, możesz śmiało zdecydować się na model lodówki bez wbudowanego zamrażalnika. Dzięki temu zyskasz dodatkową przestrzeń na przechowywanie żywności. Jeśli kwestie finansowe są dla ciebie istotne, warto zdecydować się na małą lodówkę wolnostojącą. Tego typu modele są znacznie tańsze od tych przeznaczonych do zabudowy, a dodatkowo nie musisz płacić za całkowitą ich obudowę. Wystarczy umieścić lodówkę pod blatem kuchennym. Ich kolejną zaletą jest uniwersalność – możesz postawić ją w dowolnie wybranym przez siebie miejscu.

Polecane lodówki
 • 2 399 zł
 • 1 999 zł
 • 699 zł
 • 2 099 zł
 • 2 799 zł

Wąska lodówka – czym kierować się przy jej wyborze?

Mała lodówka do zabudowy podblatowej

Wąska, ale wysoka lodówka sprawdzi się idealnie w gospodarstwach, w których mieszkają kilkuosobowe rodziny (np. rodzice z dwójką dzieci). Przestrzeń w lodówce jest wtedy niezwykle cenna, dlatego warto zdecydować się na wyższe urządzenie, dzięki czemu możliwe będzie zagospodarowanie miejsca również pod sufitem. W ofercie sklepów dostępnych jest wiele modeli o szerokości nieprzekraczającej 50 cm, dzięki czemu resztę pozostałego w kuchni miejsca można przeznaczyć na roboczy blat kuchenny. Instalacja wysokiego, ale wąskiego urządzenia opłaci się również w sytuacji, kiedy dysponujesz kuchnią z wyjątkowo wysokim sufitem.

Lodówka w małej kuchni – wskazówki, jak ją ustawić

Niewielka kuchnia stanowi spore wyzwanie dla każdego dekoratora, zarówno zawodowego, jak i zajmującego się tym amatorsko. Istnieje jednak kilka wskazówek, które sprawią, iż aranżacja lodówki w małej kuchni będzie mniej problematyczna. Oto one:

 • lodówki nie należy umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki albo płyty indukcyjnej. Warto o tym pamiętać, gdyż ten drobny szczegół uchroni cię przed koniecznością płacenia wyższych opłat za energię elektryczną (stale ogrzewana lodówka będzie potrzebować więcej prądu, aby z powrotem się ochłodzić);
 • dobrą inwestycją może okazać się zakup lodówki No Frost, dzięki czemu unikniesz konieczności jej rozmrażania;
 • jeśli jesteś posiadaczem kuchni połączonej z salonem, zwracaj uwagę na poziom hałasu emitowanego przez lodówkę. Aby uniknąć irytującego szumu, zdecyduj się na modele o jak najcichszych dźwiękach pracy.

Aranżacja lodówki w małej kuchni, choć z pozoru może wydawać się problematyczna, jest wyzwaniem, z którym każdy może sobie poradzić. Wystarczy jedynie stosować się do kilku prostych zasad, a urządzenie małej kuchni okaże się czystą, dekoracyjną przyjemnością.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów