Cena lodówki – od czego zależy? Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę?

Autor: Ania S

Ceny lodówek są bardzo zróżnicowane: za najtańsze można zapłacić zaledwie kilkaset złotych, te najdroższe kosztują kilkanaście tysięcy. Cena sprzętu nie zależy jednak wyłącznie od rozmiaru lodówki i jej funkcjonalności. Na koszt urządzenia wpływ ma także kolor obudowy oraz moc sprzętu.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki wpływ na cenę lodówki mają jej wymiary i energooszczędność
 2. za jakie funkcje lodówki trzeba zapłacić więcej
 3. jak kształtują się ceny lodówek wolnostojących i do zabudowy

Cena lodówki a jej wymiary i moc

Na cenę lodówki w dużej mierze wpływ mają oczywiście jej rozmiary. Ceny małych lodówek zaczynają się od kilkuset złotych. Te średniej wielkości kosztują od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Natomiast podwójne chłodziarko-zamrażarki potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do wyboru jest lodówka tradycyjna (jednodrzwiowa) lub typu Side by Side (dwudrzwiowa) – to, na jaką postawimy, zależy przede wszystkim od liczebności naszej rodziny i wielkości kuchni. Uśredniona pojemność typowej lodówki jednodrzwiowej to ok. 150–200 l. Z kolei te typu Side by Side mogą pomieścić nawet 670 l. Typowa lodówka jednodrzwiowa ma szerokość równą 60 cm, a jej wysokość waha się od ok. 85 do 200 cm. W lodówkach Side by Side wysokość wynosi ok. 180 cm, a szerokość ok. 90 cm.

Wielkość sprzętu jest dość mocno powiązana z jego mocą. Cena lodówki może być więc uzależniona od tego, jaki pobór energii wykazuje dane urządzenie. Roczne zużycie energii może się wahać od 100 do prawie 500 kWh. Ogromne znaczenie będzie również miała klasa energetyczna lodówki: A+, A++ lub A+++. Za lodówkę o najwyższej energooszczędności często trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych więcej. Energooszczędna lodówka z całą pewnością będzie droższa, choć z pozoru wygląda ona dokładnie tak samo jak ta tańsza. Już urządzenia AGD klasy A++ oszczędzają nawet 45% energii w porównaniu do modeli klasy A.

Znaczenie ma także liczba agregatów. Klasyczny układ sprowadza się do jednego agregatu odpowiadającego za pracę obu komór. Nowoczesne lodówki są wyposażone w dwa odrębne agregaty, tj. dwa oddzielne źródła zasilania. Dzięki temu część chłodząca i mrożąca mogą działać niezależnie od siebie. Każdy agregat ma też oddzielny termostat, czyli regulator temperatury. Za urządzenie dwuagregatowe zapłacisz co prawda więcej, ale w eksploatacji jest to tańsze rozwiązanie, ponieważ obie części lodówki pracują niezależnie. Możesz zatem wyłączyć zamrażalnik i korzystać jedynie z lodówki. Sprawi to, że zmniejszą się rachunki za prąd.

 • 1 199 zł
 • 1 599 zł
 • 1 249 zł
 • 2 499 zł
 • 1 599 zł

Jak ilość funkcji przekłada się na cenę lodówki?

Cena lodówki z systemem No Frost (zapobiegającym osadzaniu się szronu i lodu na ściankach urządzenia) zawsze będzie wyższa od ceny tradycyjnego sprzętu. Nie tylko jednak bezszronowość wpływa na koszt zakupu urządzenia. Obecnie lodówki mogą być wyposażone m.in. w:

 • dystrybutor wody,
 • filtr antybakteryjny,
 • powłokę antybakteryjną (zapobiegającą namnażaniu się bakterii),
 • komorę świeżości,
 • automatyczną kostkarkę,
 • szufladę z kontrolą wilgotności,
 • system MulitAir Flow (umożliwiający zachowanie równomiernej temperatury w lodówce, ma go np. Bosch KGN49XIEA).

Za każdą z tych funkcjonalności trzeba niestety dopłacić. Zawsze więc pojawia się pytanie, która z tych opcji jest konieczna, która pożądana, a z której można zrezygnować. Oprócz wymienionych możliwości ważnymi rozwiązaniami są też: wymuszona cyrkulacja powietrza, funkcja „Wakacje”, pozwalająca na ograniczenie pracy lodówki, a także możliwość zdalnego sterowania lodówką za pomocą aplikacji (np. w Bosch KGN39LB35). Niektóre urządzenia mają nawet minibarek (np. Beko GN162420P i Samsung RS50N3913BC). Najdroższe są zaś lodówki z wbudowanym ekranem, jak np. Samsung Family Hub RF56M9540SR. Lodówka z internetem i telewizorem to koszt znacznie przewyższający średnią cenę tego urządzenia. Za taki sprzęt przyjdzie zapłacić czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Ile kosztuje lodówka do zabudowy, a ile wolnostojąca?

Cena lodówki wolnostojącej jest z reguły niższa niż odpowiadającej jej pozostałymi parametrami lodówki do zabudowy, aczkolwiek zdarzają się wyjątki. Na rynku jest bowiem kilkanaście bardzo ciekawych, stricte designerskich modeli lodówek wolnostojących (np. Smeg Retro 50's FAB32RPB3), za które zapłacimy więcej niż za niejedną lodówkę do zabudowy.

Z reguły jednak lodówki do zabudowy są droższe, za to wpływają na wrażenie spójnej, harmonijnej przestrzeni. Jeśli wymieniasz starą lodówkę pod zabudowę, pamiętaj o dokładnym zmierzeniu drzwi. Niektóre modele mają również możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi, za co także trzeba nieco więcej zapłacić.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów