Jak działa szyfrowany pendrive i dlaczego warto go mieć?

Autor: Anna

Pendrive z szyfrowaniem to idealny gadżet dla osób, które chcą w bezpieczny sposób przechowywać swoje dane. Uniemożliwia on odczytanie danych przez osoby trzecie, gdyby przez przypadek nośnik trafił w niepowołane ręce. Zobacz, jak działa to urządzenie i jakie modele warto wziąć pod uwagę, decydując się na jego kupno.

szyfrowany pendrive do laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa pendrive szyfrowany;
  2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie;
  3. jakie modele warto wpisać na zakupową listę.

Jak działa szyfrowany pendrive?

pendrive szyfrowany sprzętowo

Pendrive to idealne urządzenie do przechowywania danych. Na jego korzyść przemawia nie tylko fakt, że to gadżet o małych gabarytach, więc można go schować np. w kieszeni, ale także to, że jego pojemność jest porównywalna do niektórych modeli dysków zewnętrznych. Niewielki rozmiar pendrive’a sprawia jednak, że można go nieumyślnie zgubić i trafi on w ręce osób trzecich. Jeśli jego nowym “posiadaczem” stanie się cyberprzestępca, wiąże się to z poważnym zagrożeniem dla prywatności osoby, która zgubiła urządzenie. Dlatego właśnie powstały szyfrowane pendrive'y, które ma w swojej ofercie większość czołowych producentów. To gadżety, które sprawdzą się nie tylko do przechowywania poufnych danych firmowych. Na takie rozwiązanie coraz częściej decydują się także osoby, które chcą zapisywać swoje pliki w sposób bezpieczny i mieć pewność, że nawet jeśli urządzenie się zgubi lub ktoś je ukradnie, to nikt nie odczyta zawartych na nim danych.

Od zwykłego pendrive'a ten szyfrowany różni się jedynie tym, że do jego obsługi wymagane jest podanie hasła. Najlepiej, aby było ono skomplikowane i trudne do „złamania”, na wypadek gdyby urządzenie trafiło w niepowołane ręce. Jest to szczególnie istotne w przypadku plików służbowych. To właśnie dzięki indywidualnemu kodowi gadżet zyskuje wysoki poziom ochrony swej zawartości. Należy jednak pamiętać, że jeśli się zapomni hasła, dane z urządzenia mogą zostać wymazane. Dzieje się tak dlatego, że przy wpisaniu błędnego kodu aktywuje się funkcja ochronna.

Na urządzeniu można przechowywać dane takie, jak zdjęcia, filmy, muzyka, pliki tekstowe czy nawet instalacyjne. Kodem dobrze jest zabezpieczyć zwłaszcza prywatną korespondencję, wyciągi bankowe oraz osobiste dokumenty. W ten sposób zawarte na urządzeniu dane nigdy nie będą dostępne dla osób nieupoważnionych.

CZY WIESZ, ŻE...

Pierwsze modele pendrive’ów początkowo miały pojemność taką jak dyskietki. Dopiero z czasem rozwój technologii sprawił, że obecnie oferują one nawet kilka terabajtów.

  • 34,99 zł
  • 34,99 zł
  • 34,99 zł
  • 449 zł
  • 60,99 zł

Pendrive z szyfrowaniem danych – na co zwrócić przy zakupie?

szyfrowany pendrive kingston

Przy wyborze tego rodzaju urządzenia jednym z głównych parametrów będzie na pewno jego pojemność Inwestując w taki gadżet, warto postawić na modele, które oferują jej jak najwięcej. Te najnowocześniejsze mają nawet 64 GB. Istotnym dla tego rodzaju urządzeń jest sposób szyfrowania. W niektórych modelach oprogramowanie przechowuje się w pamięci, czyli mniej bezpieczne. Dlatego zdecydowanie lepiej wybrać pendrive szyfrowany sprzętowo. To gadżet, który ma wbudowany swój własny procesor. W ten sposób odciąża on komputer, do którego się go podłącza. Wybierając pendrive z szyfrowaniem sprzętowym, warto na pewno zwrócić uwagę na systemy, z jakimi współpracuje urządzenie oraz interfejs, jak chociażby USB 3.0 czy USB 3.1, od którego zależy szybki transfer danych.

Kluczowym czynnikiem dla wielu osób jest także wytrzymałość urządzenia. Nowoczesne modele są często wodoodporne i wykonane z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują nośnikowi odporność na urazy mechaniczne, np. uderzenie, wstrząsy czy zarysowania. Zaawansowane technologiczne pendrive’y szyfrowane mogą mieć także funkcję zdalnego sterowania urządzeniem, a nawet moduł antywirusowy.

Szyfrowane pendrive’y – polecane modele

Wśród jednych z najlepszych szyfrowanych pendrive’ów jest Kingston DataTraveler 2000 DT2000 64GB USB 3.1. Model ten posiada wbudowaną klawiaturę, dzięki której można wprowadzić specjalny kod (PIN), aby odblokować urządzenie. Do tego klucz szyfrowania zostaje wymazany po 10 nieudanych próbach wprowadzenia hasła poprzez formatowanie nośnika. Z kolei funkcja blokady pamięci aktywuje się po odłączeniu od urządzenia. Do obsługi tego szyfrowanego pendrive’a nie są wymagane żadne sterowniki i, co istotne, współpracuje on z dowolnym systemem operacyjnym. Jego pojemność to 64 GB. Jego wytrzymała obudowa świetnie zabezpiecza urządzenie przed wilgocią, pyłem i urazami mechanicznymi.

Ciekawym modelem jest też tańszy SanDisk Cruzer Dial 64GB USB 2.0. Wyposażono go w złącze USB 2.0., które umożliwia szybkie przesyłanie danych do komputera, konsoli, telewizora czy drukarki. Z kolei oprogramowanie SanDisc SecureAccess zabezpiecza poufne pliki bez blokowania pozostałej zawartości pamięci. To świetny model dla osób, które dopiero zaczynają testowanie szyfrowanych pendrive’ów.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link