Ćwicz efektywniej z zegarkiem sportowym

Autor: Józef

Niezależnie od tego, czy dopiero myślisz o rozpoczęciu regularnej aktywności fizycznej i obawiasz się trudnych początków czy ćwiczysz już od pewnego czasu, możesz zawczasu zadbać o swój sportowy sukces.


Poza odpowiednim strojem sportowym i obuwiem przydatny może okazać się zegarek sportowy, który zachęci Cię do zmiany przyzwyczajeń i pomoże osiągnać wyznaczone cele. Z nim na pewno łatwiej zaplanujesz swój trening i zadbasz o jego efektywność. Jak? Dlaczego? Jesteś ciekawy? Zobacz, jakie funkcje kryją w sobie zegarki sportowe!


PLANUJ, TRENUJ, ANALIZUJ I WERYFIKUJ


Zegarek sportowy to niepozorne urządzenie, które jest proste w obsłudze, bardzo wygodne i praktyczne. Poznanie jego funkcji pozwoli Ci na dobranie zegarka zaprojektowanego pod Twoje potrzeby. Nieważne, czy biegasz, chodzisz na długie spacery, pływasz, jeździsz na rowerze czy uwielbiasz górskie wędrówki.

Dodatkowo możesz swobodnie dopasowywać wygląd zegarka do swojego indywidualnego stylu, zmieniając w nim paski lub wygląd wyświetlacza, by obserwować tylko wybrany przez siebie parametr na bieżąco na wyświetlaczu. 

Jedną z bardziej podstawowych cech zegarka sportowego jest wodoszczelność. Dzięki niej żadna pogoda nie jest straszna. Zegarek działa bez zarzutu przy deszczowej pogodzie. Co więcej nie musisz zdejmować zegarka na basenie, idealnie spisze się również podczas pływania mierząc kolejne pokonywane przez Ciebie długości. 

Zobacz wszystkie wodoszczelne zegarki sportowe w naszym sklepie!
Stoper i timer pozwalają na zauważenie regularnych rezultatów obranego przez Ciebie planu treningowego na określonym dystansie.


Z kolei GPS nie tylko zmierzy odległości, ale także pomoże zweryfikować Twoją aktywność na co dzień gdziekolwiek jesteś – w pracy, w domu czy na zakupach. Pamiętaj, że im bardziej czuły GPS, tym większa dokładność pomiaru Twojego treningu. Ponadto obserwacja średniej prędkości w jakim pokonujesz dany dystans, np. podczas biegania, wskaże Ci jakie dokładnie robisz postępy. 
 

Pulsometr, wbudowany w kopertę zegarka, umożliwi Ci lepsze poznanie swojego organizmu. Warto wspomnieć, że istnieją również zegarki, które posiadają specjalne pasy, dzięki którym zmierzysz swój aktualny puls. Dla użytkowników ceniących wygodę proponujemy jednak urządzenia z pulsometrem wbudowanym bezpośrednio w kopertę zegarka.

Dzięki analizie stref tętna i przebytego dystansu dobierzesz właściwy trening dla siebie. Dodatkowo po miesiącu treningów będziesz mieć szansę by dostrzec jego rezultaty. Na przykład niższe tętno podczas wysiłku w danym czasie w stosunku do tętna z początku przygody z aktywnością fizyczną, bedzie oznaczało, że Twoja kondycja się poprawiła. 


Dla bardziej wymagających użytkowników dostępne są również zegarki sportowe z dołączonymi czujnikami mierzącymi tętno. Zapewniają one informacje o wielu parametrach dotyczących rytmu biegu, odchylenia pionowego oraz czasu kontaktu z podłożem. Istnieją także zegarki sportowe, które potrafią zmierzyć interwały, kadencje oraz próg mleczanowy. 
Takie funkcje są dostępne w bardziej zaawansowanych zegarkach. Zatem można powiedzieć, że nie ma parametru, który będzie skrywał jakiekolwiek tajemnice. Wszystko zależy od Ciebie i od tego, czego dokładnie potrzebujesz.

Funkcja alertu wibracyjnego
w prosty sposób przypomni Ci, że zbliża się czas Twojego treningu i zarazem poinformuje, że wyrobiłeś określony na dzisiaj plan treningowy, pobiłeś swój rekord, itp. 

Myślisz o zakupie smartwatcha? Zastanawiasz się jakie ma funkcje? Przeczytaj nasz artykuł.  

NIE TYLKO DO BIEGANIA - WEŹ ZEGAREK NA WYPRAWĘ


 

Wolisz trening w miejskiej dżungli czy wyprawę przez górski szlak? Poprzez dopasowanie zegarka do siebie i swojego charakteru nie musisz się ograniczać. Barometr poinformuje Cię o wahaniach lub skokach ciśnienia, dzięki temu będziesz mieć możliwość wcześniejszego przerwania treningu lub wędrówki, by uniknąć deszczu. Podobnie dobrze sprawdzi się funkcja pogody – od teraz nic Cię nie zaskoczy. 

 

 

Idealnie podczas podróży sprawdzi się również kompas, który wskaże Ci kierunek, w którym podążasz. Z kolei wbudowany wysokościomierz umożliwi Ci dopasowanie treningu do warunków, w których się znajdujesz. Możesz więc bez obaw zabierać swój zegarek wysoko w góry i cieszyć się otaczającymi Cię widokami.

 


Po treningu i całodziennej aktywności przychodzi wreszcie czas na zasłużony odpoczynek. Od teraz będziesz mógł monitorować jakość swojego snu, jego fazy czy głębokość. W ten sposób będziesz miał okazję zastanowić się, w jaki sposób odpoczywasz i co możesz poprawić w swoim dziennym planie, by lepiej czuć się na co dzień. Wreszcie zegarek pozwoli Cię obudzić, gdy będziesz już wypoczęty.

WIELE DYSCYPLIN – JEDEN ZEGAREK


Dla osób, które specjalizują się w danej dyscyplinie sportu i chcą w niej osiągać sukcesy istnieją dedykowane zegarki, które idealnie sprawdzą się podczas np. pływania czy triathlonu. Garmin Swim ma opływowy kształt, który nie spowolni Cię przy pokonywaniu kolejnej długości basenu.  Zegarek dobrze sprawdzi się podczas liczenia długości, ruchów oraz utrzymywaniu tempa. Mierzy on m.in. także efektywność pływania.
 


Dla uprawiających wiele dyscyplin sportowych szczególnie interesująca jest seria Garmin Fenix 5. Zegarki te posiadają wiele przydatnych funkcji, które m.in. ułatwią nie tylko bieganie, pływanie lub jazdę na rowerze, lecz także narciarstwo, golf, sporty wioślarskie czy pływanie na desce z wiosłem. 
 

ZAWSZE W KONTAKCIE
Jeżeli podczas treningu chcesz skupić się jedynie na nim: kolejnych pokonywanych metrach, równym oddechu, a mimo to być w stałej łączności z bliskimi, zegarki sportowe posiadają do tego specjalne udogodnienia Łączność ze smartfonem pozwala na bezpośrednie przesyłanie powiadomień z telefonu o smsach i połączeniach.

W trakcie swoich treningów możesz także relaksować się i odpływać daleko myślami  przy dźwiękach ulubionej muzyki. Pomogą Ci w tym słuchawki, które możesz sparować z telefonem. Z nimi możesz także odbierać połączenia.

 

 

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość synchronizowania danych i planów treningowych (więksi producenci posiadają swoje autorskie aplikacje – Garmin Connect Mobile, TomTom MySports, Polar Flow, itd. ), co jest szansą na dodatkową motywację i wspieranie rywalizacji między znajomymi. Wybrane modele Garmin pozwalają na synchronizację danych z aplikacji Strava i My Fitness Pal – nie musisz stracić historii swoich treningów.
Zegarki sportowe pozwalają na lepsze poznanie siebie i zaplanowanie własnych treningów. Głównymi zaletami tych urządzeń są:
  • wygoda (wszystko, co niezbędne znajdziesz na nadgarstku),
  • samodzielność działania (nie musisz ćwiczyć ze smartfonem),
  • synchronizacja danych w dedykowanej aplikacji,
  • specjalistyczne parametry pomiaru (w wybranych modelach),
  • personalizacja tarcz oraz niektórych aplikacji i wyglądu (dobierz funkcje i wygląd zegarka do okazji).
Pamiętać należy również, że część funkcji dostępnych w zegarkach sportych znajdziesz również w smartwatchach. Pomogą Ci one w pierwszych krokach, by wstać z kanapy i zacząć regularnie ćwiczyć. Tylko od Ciebie zależy, gdzie poprowadzą Cię nogi. Trzymamy kciuki!

Zobacz pełną ofertę zegarków sportowych
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link