Sól do zmywarki – kiedy i po co się ją stosuje?

Autor: Anna

Jeśli chcesz, żeby zmywarka służyła w Twoim domu latami, obok tabletek czyszczących i nabłyszczacza w Twojej kuchni powinna się znaleźć sól do zmywarki. Zdarza Ci się zapominać o jej regularnym używaniu? Nie wiesz, kiedy i po co właściwie się ją stosuje? Wyjaśniamy!

Czyste naczynia w zmywarce – zbliżenie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego należy stosować sól do zmiękczania wody,
- jak często i w jaki sposób aplikować sól do zmywarki.
- jak używać soli do zmywarki?.

Sól do zmywarki – po co ją stosować?

Chociaż używanie soli do zmywarek jest zazwyczaj zalecane przez producentów w instrukcji obsługi urządzenia, wiele osób z niej nie korzysta. Tymczasem, jeśli nie stosujesz soli w swojej zmywarce regularnie, z czasem jej strategiczne części mogą ulec poważnym uszkodzeniom

Sól do zmywarki na drewnianej łyżceJak działa więc sól do zmywarki i dlaczego jest ona niezbędna? Ponieważ w rurach płynie najczęściej bardzo twarda, bogata w związki wapnia woda, bez prawidłowego zmiękczania wewnętrzne części zmywarki są stale narażone na osadzanie się kamienia.

Do niwelowania twardości wody i zapobiegania powstawaniu osadu w zmywarce służy złoże jonitowe. Jest to żywica jonowymienna, której działanie polega na usuwaniu jonów wapnia.

Działanie soli do zmywarki polega na wspomaganiu pracy zamontowanego wewnątrz urządzenia wymiennika jonowego, który odpowiada za zmiękczanie wody. Jeśli nie korzystasz z niej na co dzień, z czasem efekt wymiany jonów będzie coraz słabszy – w konsekwencji do mycia naczyń będzie używana twarda woda, co może doprowadzić do awarii.

Co dzieje się, gdy nie korzystasz z soli do zmywarki?

  • Pojawia się brzydki osad na naczyniach, szczególnie szklanych,
  • zmywarka nie domywa naczyń, ponieważ dysze w spryskiwaczu są zablokowane przez kamień,
  • blokują się filtry zmywarki
  • niszczą się wewnętrzne części zmywarki, których nie widzisz podczas codziennego korzystania – może to doprowadzić nawet do zalania.
Polecane zmywarki
  • 1 899 zł
  • 2 049 zł
  • 1 299 zł
  • 1 399 zł
  • 1 499 zł

Jak używać soli do zmywarki?

Sól do zmywarki to produkt, którego zapasy warto mieć zawsze w kuchennej szafce. Kupisz ją m.in. w sklepie RTV EURO AGD w dużych, ekonomicznych opakowaniach – tak jak na przykład sól do zmywarek HILLMANN 2 kg. Używanie tego środka jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych zabiegów. Nie wiesz, gdzie wsypać sól do zmywarki? Pojemnik na sól znajduje się na dnie urządzenia – jeśli masz problem z otworzeniem go, sprawdź instrukcję obsługi dla swojego modelu.

Sól należy uzupełniać w zmywarce raz na jakiś czas. Większość modeli zmywarek jest wyposażona w praktyczną kontrolkę, która informuje o wyczerpaniu zapasów soli. Pamiętaj, aby nie przepełniać pojemnika – zawsze pozostaw minimum 1 cm odstępu od krawędzi otworu na sól.
 

WSKAZÓWKA

Na szklanej zastawie pojawiają się białe lub niebieskawe zacieki? Po uzupełnieniu soli w zmywarce zawsze dokładnie przetrzyj wilgotną szmatką uszczelkę, a następnie dobrze zakręć pojemnik. Dzięki temu pozostała sól nie będzie brudzić naczyń.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych urządzeń przed zakupem przeczytaj artykuł 45 cm czy 60 cm – jaką zmywarkę kupić?
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link