Smartband z GPS: co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Autor: Adam

Smartfon, smartwatch, a teraz smartband. Do codziennego użytku wchodzi coraz więcej inteligentnych urządzeń mobilnych, które pomagają nam w funkcjonowaniu. Sprawdźmy, jakie cechy powinna mieć opaska na rękę monitorująca aktywność ciała, czyli smartband z GPS.

dziewczyna patrzy na opaskę

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. do czego służy smartband z GPS
 2. jakie funkcje powinien mieć smartband GPS
 3. w czym może pomóc nam smartband z GPS

Trener personalny, czyli smartband z GPS

zbliżenie na opaskę

Smartband to inteligentna opaska sportowa, nazywana też czasem trenerem personalnym na nadgarstku. Wszystko dlatego, że to niewielkie elektroniczne urządzenie monitoruje fizyczną aktywność swojego właściciela. Co z tego wynika? Otóż to, że dzięki temu przyrządowi możemy pracować nad zwiększeniem efektywności ćwiczeń, skuteczniej opracowując plany treningowe na najbliższe tygodnie. A do tego stale śledzić swoje postępy w treningach, co jeszcze bardziej powinno motywować do większego wysiłku. Smartband z GPS, czyli opaska wyposażona w moduł nawigacji satelitarnej, powoduje, że odczyty urządzenia są bardzo precyzyjne. Wysokiej jakości smartband z GPS łapie sygnał natychmiast po uruchomieniu i jest szybko gotowy do pracy. Urządzenie okaże się niezbędne dla każdej osoby, która chce rozwijać swoją aktywność fizyczną i poważnie podchodzi do tematu kondycji. Dlatego warto zastanowić się, jaki smartband z GPS wybrać dla siebie, aby dobrze nam się z urządzeniem współpracowało.

Gdzie nosić smartband z GPS?

Z wyglądu smartband z GPS przypomina zwykłą opaskę na nadgarstek lub nowoczesny zegarek. Ale sam, nawet dość efektowny, wygląd to zdecydowanie za mało jak na możliwości tego urządzenia. Liczy się zwłaszcza to, czego możemy oczekiwać po tak zaawansowanym i przydatnym sprzęcie. Przede wszystkim, dzięki rozbudowanym elektronicznym modułom, smartband z wbudowanym GPS potrafi monitorować aktywność użytkownika przez całą dobę. Wszelkie informacje przesyłane są następnie do smartfona (istotne jest, aby smartband współpracował z takimi systemami operacyjnymi, jak iOS, Android oraz Windows). Na ekranie smartfona możemy analizować szereg dostępnych danych na temat własnego zdrowia, kondycji i postępów w treningach. Podstawowe dane, które powinien rejestrować smartband z GPS, to:

 • zliczanie spalonych w ciągu dnia kalorii,
 • przeliczanie kroków, które przeszliśmy w ciągu dnia,
 • mierzenie dystansu, który pokonaliśmy.

Opaski z bardziej rozbudowanymi funkcjami mogą również:

 • śledzić na mapach pokonaną trasę (dzięki modułowi GPS),
 • monitorować tempo spaceru lub biegu,
 • przypominać o zaplanowanych aktywnościach,
 • liczyć kalorie
 • mierzyć czas aktywności,
 • dzięki pulsometrowi mierzyć tętno,
 • monitorować jakość oraz czas trwania snu.

Niektóre modele smartbandów z GPS mogą również zastąpić zegarek, wskazując aktualną godzinę. Gdy zintegrujemy je ze smartfonem, powiadomią o nadchodzących połączeniach, SMS-ach, terminach wpisanych do kalendarza, a także wiadomościach e-mail. Te bardziej zaawansowane modele mogą też rozpoznawać rodzaj aktualnie wykonywanej aktywności i dostosować do tego odpowiednie funkcje.

 • 339 zł
 • 699 zł
 • 999 zł
 • 329 zł
 • 519 zł

Wybieramy smartband z GPS: na co zwrócić uwagę?

mężczyzna siedzi, czyta i ma opaskę

Na początek powinniśmy rozstrzygnąć dylemat, czy inwestować w smartband z GPS, czy bez. Warto mieć świadomość, że moduł ten nie jest dostępny w urządzeniach z najniższej półki cenowej. Choć wiele popularnych opasek jest go pozbawionych, to dzięki modułowi GPS możemy sprawdzać trasy, które przeszliśmy lub przebiegliśmy z opaską na ręku. Pozwala on również ustawiać własne trasy i wprowadzać indywidualne plany treningowe w oparciu o nawigację w terenie. Jeśli smartband posiada wbudowany GPS oraz krokomierz, to umożliwia on analizę tych danych i pełną wiedzę odnośnie liczby kroków wykonanych w danym terenie. Kiedy rozstrzygniemy dylemat odnośnie zakupu opaski z modułem nawigacji satelitarnej lub bez, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została ona wykonana. Najlepiej, aby była to wysokiej jakości, elastyczna i wytrzymała guma. Urządzenie ma stały kontakt ze skórą, nie można więc sięgać po półśrodki i wybierać materiałów, których dotyk będzie nieprzyjemny. Dobrze, jeżeli sprzęt będzie wodoodporny. Ćwicząc na wolnym powietrzu, jesteśmy narażeni na różne warunki atmosferyczne. Nie warto, by deszcz zniszczył nam tak praktyczny i pożyteczny gadżet. Z drugiej strony wyświetlacz powinien być wykonany z takich materiałów, które pozwolą na odczytywanie danych nawet w pełnym słońcu.

Najbardziej zaawansowane funkcje opaski fitness

Smartband wyposażony w pulsometr to rozwiązanie, które w każdych warunkach pozwoli na monitorowanie tętna. Przy ćwiczeniach wydolnościowych oraz treningach cardio będzie to wręcz niezbędne. Jeżeli zakupimy droższy model, możemy liczyć również na powiadomienia o nadejściu czasu na wysiłek fizyczny oraz opracowanie skutecznych planów treningowych, które powstają w oparciu o zintegrowaną z opaską aplikację. Przy zakupie smartbandu z GPS (lub bez) koniecznie musimy sprawdzić, z jakim systemem operacyjnym pracuje to urządzenie. Inaczej trudno będzie zintegrować je ze smartfonem i wykorzystywać wszystkie jego możliwości.

Niełatwo wybrać uniwersalny smartband, który będzie odpowiedni do wszystkich rodzajów aktywności, dlatego warto precyzyjnie zaplanować tę inwestycję. Dla biegaczy najważniejsze będą pulsomierz i licznik kalorii. Pływacy powinni postawić na wodoszczelny sprzęt, który będzie monitorował parametry wodnego treningu. Osobom, które sporo czasu spędzają na siłowni lub zajęciach fitness poleca się opaskę, która przeliczy czas na trening i odpoczynek, zmierzy puls oraz sprawdzi spalone kalorie. Dodatkową funkcją, która powinna być szczególnie istotna dla rowerzystów, jest możliwość przeprowadzenia „wirtualnego” wyścigu. Wyświetlacz dla cyklistów musi być też na tyle duży, żeby w trakcie jazdy nie było problemów z odczytem jego parametrów.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link