Najlepsza drukarka atramentowa – jak ją wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:jak działa drukarka atramentowa na co zwracać uwagę przy jej wyborze jakie modele są warte uwagi
Autor: Joanna

Drukarki atramentowe od wielu lat dostępne są na rynku sprzętów biurowych. Choć wydawać by się mogło, że z czasem zostaną wyparte przez nowocześniejsze drukarki laserowe, to jednak tradycyjne modele nadal nie tracą na popularności. Głównym powodem takiego stanu rzeczy może być niska cena ich eksploatacji oraz wysoka funkcjonalność. Jeśli więc nie możesz wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania w domu czy w biurze bez wyposażenia się w drukarkę, przeczytaj artykuł i wybierz najlepszy model.

Zobacz także: Drukarka laserowa czy atramentowa? Przegląd modeli do domowych warunków

Jak działa drukarka atramentowa?

Działanie drukarek atramentowych oparte jest na kilku, dość prostych, mechanizmach. Najważniejsze elementy tego urządzenia to głowica drukująca oraz zasobniki z tuszem umieszczone na ruchomej karetce. Poruszają się one wzdłuż krótszego boku kartki, przy okazji wystrzeliwując z głowicy drukującej krople atramentu. Aby nie układały się one na papierze w sposób chaotyczny, przed rozpoczęciem wydruku sterownik drukarki dokładnie analizuje wygląd dokumentu i zmienia go w pojedyncze, uporządkowane punkty. Na papier nanoszone są one w liniach. Po utworzeniu jednej linii, kartka przesuwana jest nieco dalej, wzdłuż swojego dłuższego boku, tak aby następnie karetka mogła przesunąć się nieco dalej, tworząc kolejny fragment wydruku.

Precyzja uporządkowania wspomnianych punktów, a więc sama dokładność wydruku, związana jest bezpośrednio z rozdzielczością urządzenia. Aby otrzymać jak najdokładniejsze wydruki, zaopatrzone w dużą ilość szczegółów, warto decydować się na drukarki atramentowe oferujące jak największą rozdzielczość.

  • 499 zł
  • 479 zł
  • 1 899 zł
  • 1 339 zł
  • 499 zł

Jak wybrać najlepszą drukarkę atramentową?

Wybierając najlepszą drukarkę atramentową, dużą wagę należy przyłożyć do kilku najistotniejszych aspektów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrane urządzenie spełni wszystkie Twoje oczekiwania i zdecydowanie ułatwi wykonywanie codziennych czynności biurowych.

Pierwszym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę, jest szybkość drukowania. Okazuje się to szczególnie ważne w przypadku, kiedy na co dzień zdarza Ci się drukować dużą liczbę stron. Szybkość pracy urządzenia ma więc ogromne znaczenie, a dodatkowo może mieć duży wpływ na zaoszczędzenie cennego czasu spędzanego w biurze. Dostępne są modele oferujące prędkość drukowania w wymiarze zaledwie 9 stron/minutę oraz takie, których prędkość osiąga nawet 30 lub 32 strony/minutę.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, warto również wziąć pod uwagę rozdzielczość drukarki. Im wyższy parametr, tym lepsza będzie jakość wydruku. Dostępne modele oferują rozdzielczość w zakresie nawet 5760 x 1440 dpi, jednak tak wysoki parametr związany jest też z wyższą ceną. Jeśli więc nie zależy Ci na świetnej jakości drukowanych elementów (w szczególności w kolorze), śmiało możesz zdecydować się na nieco tańsze urządzenie.

Istotny jest także format oferowanego wydruku. Wśród dostępnych na rynku urządzeń możemy znaleźć takie, które oferują standardową wielkość wydruku (A4), oraz takie, w których wydrukować da się również większe dokumenty (w formacie A3 i większe).

Nie bez znaczenia jest poza tym to, czy drukarka ma funkcję druku dwustronnego, oraz czy jest on automatyczny, czy też sterowany ręcznie. Warto zapoznać się ponadto z dostępnymi w urządzeniach udogodnieniami (często związanymi ze sposobem podłączenia drukarki). Niektóre modele oferują jedynie złącze USB, z innymi zaś można połączyć się za pomocą sieci Wi-Fi.

Na jakie modele drukarek warto zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o najlepszą drukarkę atramentową, to szczególną uwagę warto poświęcić wymienionym niżej modelom. Oto one:

  • Epson L1300 – model oferujący wysoką rozdzielczość druku (5760 x 1440 dpi), zarówno w przypadku wydruków kolorowych, jak i czarno-białych;
  • Canon PIXMA PRO-10S – model wyposażony w możliwość połączenia za pomocą sieci Wi-Fi, oferujący możliwość wydruku w formacie A3 i większym;
  • Canon PIXMA TR150 – model oferujący wysoką rozdzielczość wydruku zarówno w kolorze, jak i w opcji czarno-białej. Można połączyć go z komputerem za pomocą sieci Wi-Fi lub złącza USB typu C;
  • Epson EcoTank M1100 – niezwykle szybkie urządzenie, oferujące możliwość wydrukowania aż 32 stron w ciągu minuty. Jego kolejnym atutem jest ogromna wydajność (aż 5000 stron/miesiąc);
  • HP OfficeJet Pro 8210 (D9L63A) – niezwykle funkcjonalne urządzenie, oferujące możliwość automatycznego druku dwustronnego. Oprócz tego wyposażone jest w czytelny wyświetlacz, znacznie ułatwiający obsługę.

Drukarka atramentowa to jedno z tych urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w przypadku pracy biurowej. Nie czekaj więc i już teraz wybierz najlepszą drukarkę atramentową, spełniającą wszystkie Twoje oczekiwania i preferencje.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link