Chłodziarka do wina w domu – czy warto ją kupić?

Autor: Ola

Jeśli jesteś koneserem win – doświadczonym lub początkującym – masz ich w domu sporo, wręczasz je przyjaciołom z różnych okazji, a może nawet robisz własne. Czy pomyślałeś, że przydałaby Ci się chłodziarka do wina? Sprawdź, co cechuje lodówkę na wino, czy warto ją kupić i na jakie parametry zwracać uwagę podczas wyboru konkretnego modelu.

Chłodziarka do wina do zabudowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- do czego przydaje się chłodziarka do wina,

- jak wybrać chłodziarkę do wina,

- jakie parametry powinna mieć lodówka do wina.

Wolnostojąca chłodziarka do wina z szybą z filtrem UVDo czego przydaje się chłodziarka do wina?

Każdy doświadczony miłośnik wina wie, że ten trunek wymaga odpowiedniego przechowywania. Dla zapewnienia najlepszych warunków warto trzymać je w chłodnym pomieszczeniu, np. piwniczce. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić.

Wino nie powinno stać w cieple – może by zatem wstawić je do lodówki? Niestety to nie najlepszy pomysł. W lodówce temperatura jest zbyt niska, a ponadto może zmieniać się w zależności od trybu pracy urządzenia, a wina źle znoszą wahania temperatur.

Właściwą odpowiedź stanowi chłodziarka do wina, zamiennie zwana lodówką na wino. W prostszym i tańszym modelu będzie utrzymywać stałą temperaturę. W bardziej rozbudowanym dodatkowo zapewni butelkom wina ochronę przed wstrząsami, zbyt wysoką wilgocią, niepożądanymi aromatami (za sprawą filtra węglowego), światłem (drzwi zapewniają pełną ciemność wewnątrz, a niektóre modele – np. Liebherr WKb 1812 – mają filtr UV).

CZY WIESZ, ŻE…

Profesjonalne chłodziarki do wina mogą mieć czujnik wykrywania nagłych skoków temperatury. W przypadku ich wystąpienia zostaniesz powiadomiony sygnałem dźwiękowym.

  • 1 599 zł
  • 2 499 zł
  • 1 599 zł
  • 3 299 zł
  • 2 999 zł

Jak wybrać chłodziarkę do wina?

Przede wszystkim zastanów się, jakie trunki chcesz trzymać w lodówce na wino. Jeśli równie chętnie kolekcjonujesz wino czerwone i białe, wybierz uniwersalną chłodziarkę do wina z co najmniej dwiema strefami chłodzenia. Alkohol – w zależności od gatunku – ma inne wymagania. Wino białe powinno stać w 10-15° C, czerwone zaś w wyższej temperaturze: 15-18° C. Komory z oddzielnymi temperaturami zapewnią właściwe warunki obu rodzajom.

CZY WIESZ, ŻE…

m bardziej rozbudowany model chłodziarki do napojów wybierzesz, tym więcej alkoholi będziesz mógł w nim trzymać. Droższe urządzenia mają dodatkowe strefy, np. dla szampana.

Rozmiar lodówki na wino dobierz do swoich preferencji. Jeśli kupujesz trunki dla siebie i najbliższych, wystarczy Ci małe urządzenie. Jeżeli jednak chcesz przekuć swoją pasję w biznes, może Ci być potrzebny model nawet z kilkoma dziesiątkami czy setkami miejsc.

Chłodziarka do wina Liebherr klasy AParametry lodówek do wina

Chcesz zachować jednolitą stylistykę w kuchni czy innym pokoju, w którym stanie chłodziarka do wina? Być może zainteresuje Cię lodówka do wina do zabudowy, która będzie mniejsza od modelu wolnostojącego.

Podczas wybierania konkretnego modelu zwracaj uwagę na klasę energetyczną. Pamiętaj, że chłodziarka do wina – podobnie jak klasyczna lodówka – nie jest odłączana od prądu nigdy, więc przyczynia się do ciągłego zużycia energii. Na wysokość opłat będzie wpływać także jej wielkość. Niewielka chłodziarka do wina Liebherr WTes 1672 ma klasę A.

Pojemność oraz liczba półek to elementy konstrukcyjne, na które warto zwrócić uwagę. Czasem dwa urządzenia o tych samych pojemnościach różnią się rozstawem półek, przez co do jednego wchodzi więcej butelek wina niż do drugiego. Model Whirlpool ADN231 umożliwia wstawienie aż 60 butelek.

Nie zapomnij też o sprawdzeniu zakresu temperatur oraz podziału na strefy chłodzenia.

Obejrzyj wszystkie chłodziarki do wina dostępne w sklepach Euro i wybierz model odpowiadający Twoim preferencjom!

By poznać szczegółowe porady dotyczące wyboru lodówki na wino, przeczytaj także artykuł Domowa winiarnia – dowiedz się na co zwrócić uwagę, kupując chłodziarkę do wina.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link