Ogólne informacje o klawiaturach oraz Cherry MX

Autor: Adam

Cherry MX to określenie, które wielu graczom może się wydawać znajome. Oczywiście są też osoby, które nie słyszały wcześniej o tym urządzeniu oraz nie interesowały się rodzajami przełączników stosowanych w klawiaturach. Dla niektórych zakup takiego sprzętu sprowadza się do wybrania koloru i nie ma w tym niczego złego. Jeśli ktoś nie chce zagłębiać się w szczegóły, a same potrzeby związane z użytkowaniem klawiatury są na podstawowym poziomie, wtedy można obejść się bez analizowania różnych rodzajów klawiatur. Są jednak również takie osoby, dla których czas spędzony przy biurku musi wiązać się z posiadaniem optymalnego sprzętu, a więc z jak najlepszą myszką czy właśnie klawiaturą.

klawisze od klawiatury w dużym zbliżeniu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje klawiatur i co to jest Cherry MX
  2. jakie są rodzaje Cherry MX

Rodzaje klawiatur i wstępne informacje o Cherry MX

przełączniki do klawiatury na białym tle

Co warto wiedzieć o klawiaturze Cherry MX? Czy jest to konkretny model jakiejś klawiatury, czy może chodzi o coś zupełnie innego? Każdy, kto spotkał się z takimi określeniami, jak Cherry MX switch lub przełącznik Cherry MX i czuje się zdezorientowany, zdecydowanie powinien zapoznać się z podstawami tematu. O co chodzi? Niektórym może się wydawać, że każda klawiatura jest taka sama. Jednakże po bliższym zapoznaniu się z tą kwestią szybko zrozumiemy, że mamy różne rodzaje klawiatur, a niektóre przełączniki do nich są znane i cenione na rynku.

Jakie są rodzaje klawiatur? Sprzęt ten da się podzielić na przykład na mechaniczne i membranowe. Spróbujmy wyjaśnić sobie, co to właściwie znaczy. Klawiatury mechaniczne są wytrzymałe, charakteryzują się bardzo dobrą precyzją oraz szybkością działania. Wspomnieliśmy o ich wytrzymałości, co oczywiście przekłada się na zadowalającą żywotność, czyli po prostu możliwość pracy przy większej ilość kliknięć. Innymi słowy, używanie klawiatury przez dłuższy czas w końcu przełoży się na miliony kliknięć w klawisze, po których może dojść do zużycia się naszego urządzenia. Klawiatury mechaniczne z zasady wytrzymują dłużej i można powiedzieć, że jest to sprzęt z wyższej półki. Do ich wad zaliczymy zaś to, że z reguły są głośniejsze od klawiatur membranowych. To idealny moment na omówienie kolejnego rodzaju przełączników.

Klawiatury membranowe mają inną konstrukcję od mechanicznych, co przekłada się na konkretne wady i zalety. W związku z tym, że ta technologia wykonania jest mniej kosztowna, same klawiatury membranowe znajdujące się na sklepowych półkach mają niższe ceny. Warto podkreślić również fakt, że ten mechanizm jest bardzo powszechny. Jak to działa? Pod wszystkimi klawiszami znajduje się rozciągnięta membrana, po której dociśnięciu w konkretnym punkcie do komputera wysyłany jest sygnał. Rzecz jasna proste i mało kosztowne wykonanie posiada także wady. Taki sprzęt będzie miał na przykład gorszy czas powracania do pozycji początkowej. W porównaniu z klawiaturami mechanicznymi, żywotność jest tu znacznie krótsza, co trzeba mieć na uwadze. Niewątpliwą zaletą będzie jednak to, że membranowe klawiatury są ciche.

Wstęp do tematu może się wydawać przydługi, ale warto było umieścić ogólny opis tych dwóch rodzajów klawiatur. Ma to bowiem związek ze switchami Cherry MX i daje lepsze zrozumienie tego, czym są. Cherry MX to przełączniki mechaniczne, czyli są stosowane w opisanych wyżej klawiaturach mechanicznych. Klawiatury mechaniczne mają przewagę nad membranowymi, a jest nią szybszy czas aktywacji. Niezwykle cenią to sobie osoby lubiące grać w różnego rodzaju gry komputerowe. Robienie uników w wirtualnym świecie jest bowiem skuteczniejsze z dobrymi przełącznikami, takimi jak na przykład Cherry MX.

  • 329 zł
  • 199,99 zł
  • 529 zł
  • 869 zł
  • 199,99 zł

Jakie są rodzaje Cherry MX?

podświetlana klawiatura przy komputerze

Cherry MX to przełączniki cieszące się uznaniem na całym świecie i można je znaleźć w wielu różnych klawiaturach. Warto wiedzieć także o tym, że mają one rozmaite warianty, które opisuje się za pomocą kolorów. Można zatem natknąć się na coś takiego, jak Cherry MX Red lub na przykład Cherry MX Blue, ale nie chodzi tu o aspekty wizualne. Kolor służy do określenia przełącznika Cherry MX o konkretnych właściwościach.

Cherry MX Red to najpowszechniejszy wariant. Aktywacja tych przełączników wymaga bardzo małego nacisku w postaci 45 gramów. Ich praca jest względnie cicha jak na przełączniki mechaniczne. Są idealne dla graczy lubiących wysokiej jakości sprzęt, którzy potrzebują naprawdę dobrej klawiatury. Cherry MX Blue to z kolei propozycja przede wszystkim dla osób sporo piszących, a mniej grających. Warto zauważyć, że charakterystyka wykonania niebieskich przełączników Cherry MX sprawia, że są one znacznie głośniejsze w porównaniu z czerwonymi. Cherry MX Brown to natomiast opcja bardziej wyważona, czyli sprawdzająca się dość dobrze podczas pisania oraz grania w gry. Krótko mówiąc, każdy znajdzie coś dla siebie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link