Jak wybrać odpowiedni monitoring do domu?

Autor: Anna

Bezpieczeństwo mieszkania lub domu można zapewnić za pośrednictwem odpowiedniego monitoringu. Należy jednak zwrócić uwagę na dostępne urządzenia, ponieważ charakteryzują się one różnymi zastosowaniami i funkcjami. Oczywiście najpopularniejsze są pełne systemy alarmowe z czujnikami oraz kamerami. Jednak znajdziemy również tańsze rozwiązania, które w zupełności wystarczą do mniejszej przestrzeni. Jaki sprzęt wybrać najlepiej?

kamera do monitoringu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wybrać dobry system alarmowy do domu
  2. na co zwrócić uwagę korzystając z pojedynczych czujników
  3. jaką kamerę do monitoringu warto wybrać

Jak wybrać dobry system alarmowy do domu?

Bezprzewodowy system alarmowy współpracuje ze smartfonem

Bezpieczeństwo domu jest niesamowicie istotne i warto o nie zadbać. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w system alarmowy, który ochroni mieszkanie w wielu aspektach. Bardzo często w zestawie znajdziemy między innymi kamery, czujniki oraz centrale, które powiadomią nas na różne sposoby o niebezpieczeństwie.

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest Ferguson SmartHome Security Kit, czyli zestaw inteligentnych urządzeń zapewniających bezpieczeństwo w domu lub mieszkaniu. Cena tego modelu to obecnie około 620 złotych. W pudełku znajdziemy HUB, do którego podłączamy inne urządzenia oraz wiele czujników: otwarcia drzwi, temperatury, wilgotności i ruchu. To wszystko możemy zamontować w całym domu oraz, jeżeli jest to konieczne, możemy rozbudować system o dodatkowe sprzęty. W zestawie znajdują się również 2 piloty, którymi wygodnie sterujemy urządzeniem.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest tańszy model od poprzednika, czyli Mio Smart Zestaw Startowy Sensor. Tutaj przyjdzie nam zapłacić około 580 złotych. Warto zwrócić uwagę na to, że w zestawie znajdziemy znacznie mniej elementów. Uwzględniono czujnik ruchu, otwarcia drzwi oraz specjalny koncentrator, do którego podłączamy wszystkie urządzenia.

Polecane czujniki
  • 349 zł
  • 33,99 zł
  • 459 zł
  • 149 zł
  • 449 zł

Na co zwrócić uwagę, korzystając z pojedynczych czujników?

mężczyzna montuje kamerę na zewnątrz budynku

Oczywiście system alarmowy możemy stworzyć znacznie niższym kosztem, bez specjalnej centrali i wielu elementów. Mniejsze mieszkania lub domy nie potrzebują aż tak rozbudowanych zabezpieczeń. Równie dobrze jesteśmy w stanie kupić kilka najważniejszych czujników, które bez problemu wykryją różne niebezpieczeństwa. Oczywiście warto zwrócić uwagę między innymi na czujniki ruchu, takie jak El Home MD-07B7. Jego cena to zaledwie 34 zł, przez co bez problemu możemy zaopatrzyć się w kilka takich urządzeń. Za jego pomocą zabezpieczymy wnętrze domu.

Bardzo istotny jest również odpowiedni czujnik otwarcia drzwi lub okna. Jednym z ciekawych rozwiązań jest Hama Czujnik otwarcia okna/drzwi WiFi. Tutaj przyjdzie nam zapłacić więcej – około 80 złotych. Taki sprzęt, prócz zabezpieczenia wejścia do mieszkania czy domu, wysyła odpowiednie powiadomienie na telefon, dzięki czemu w razie niebezpieczeństwa możemy zareagować znacznie szybciej. Warto kupić kilka takich urządzeń, zwłaszcza gdy mamy więcej niż jedno wejście do domu.

Prócz powyższych propozycji na rynku znajdziemy wiele sprzętów, które wykrywają dym, czad czy też wilgotność. To już kwestia zabezpieczająca nas przed nieprzewidzianymi wydarzeniami, takimi jak wyciek gazu, pożar lub podtopienie. Jednym z ciekawych rozwiązań, za które przyjdzie nam zapłacić około 90 złotych, jest Kidde 5DCO, czyli miniaturowe urządzenie wykrywające czad i informujące o tym za pomocą między innymi dźwięku. Jak wiadomo, tlenek węgla nie jest możliwy do wykrycia samym zapachem, często nie wydziela żadnej woni. Taki czujnik powinien być podstawowym akcesorium, które znajdziemy w każdym domu czy też mieszkaniu.

Jaką kamerę do monitoringu warto wybrać?

Standardowym elementem każdego systemu alarmowego powinny być kamery IP. Pozwalają one nie tylko ochronić nas przed niebezpieczeństwem, ale i szybko zidentyfikować sprawcę, sprawdzając nagranie. Na rynku znajdziemy modele do wykorzystania na zewnątrz, jak i wewnątrz. Warto brać pod uwagę jedynie oferty uznanych producentów z dobrymi opiniami, ponieważ jest to gwarancja jakości oraz żywotności danego urządzenia.

Modele, które stosuje się w pomieszczeniach, charakteryzują się stosunkowo niską ceną. Warto zwrócić uwagę między innymi na Imou Dome Lite 4MP oraz Imou Ranger Pro + DB10. Oba te rozwiązania oferują satysfakcjonującą jakość nagrywanego obrazu oraz bez problemu wystarczą, by monitorować nawet większe przestrzenie. Za zewnętrzne modele niestety przyjdzie nam zapłacić więcej – ciekawe rozwiązania to między innymi Yale SV-DB4MX-B i TRENDnet TV-NVR104K. Stosowanie takich sprzętów jest jednak zalecane głównie przy większych domach, są one w stanie nagrywać stosunkowo dużą powierzchnię dzięki szerokiemu kątowi widzenia.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link