Jak działa smartband? Czy mierzy puls i ciśnienie krwi?

Autor: Klaudia

Smartband to niewielkie, elektroniczne urządzenie zakładane na nadgarstek, wyglądem przypominające opaskę. Jest świetnym asystentem dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ znacząco ułatwia planowanie oraz kontrolowanie treningów. Na rynku dostępne są także smartbandy z ciśnieniomierzem i pulsometrem.

Opaska fitness założona na ręce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa smartband
  2. do czego wykorzystuje się te urządzenia
  3. czy smartband może służyć do kontrolowania ciśnienia krwi

Smartband – jak działa inteligentna opaska na rękę?

Kobieta z opaską fitness

Opaski monitorujące aktywność, czyli tak zwane smartbandy, działają jak niewielki komputer sprytnie ukryty w małej, kilkucentymetrowej obudowie. Za sprawą odpowiedniego oprogramowania i czujników jest on w stanie monitorować postępy treningowe, poziom kondycji w trakcie ćwiczeń oraz ogólny stan zdrowia użytkownika. Smartbandy często porównywane są ze smartwatchami - czasami błędnie stawia się między nimi znak równości. Chociaż opaski monitorujące i smartwatche posiadają kilka zbieżnych funkcji, nie są urządzeniami, które można stosować zamiennie w każdej sytuacji. Smartbandy to urządzenia przeznaczone dla osób aktywnych fizycznie. Funkcje monitorujące są w nich znacznie dokładniejsze niż w smartwatchach. Poza tym czas pracy na jednym ładowaniu także jest dłuższy - w Xiaomi Mi Band 4 może sięgać nawet 20 dni przy standardowych 7 dniach w przypadku inteligentnych zegarków. Z kolei smartband nie oferuje tylu funkcji wspomagających pracę smartfona. W większości modeli sprowadzają się one do informowania o przychodzących połączeniach i otrzymanych wiadomościach.

Warto też wspomnieć o różnicach, dotyczących wysokości budżetu potrzebnego do zakupu. Smartband do 200 złotych to urządzenie o przyzwoitej jakości oraz w pełni funkcjonalne, czego nie można powiedzieć o inteligentnych zegarkach w tym przedziale cenowym.

Smartband fitness – najlepszy przyjaciel sportowca

Pierwszy komercyjny smartband stworzono z myślą o sportowcach. Obecnie planowanie i monitorowanie treningu również jest tym, w czym inteligentne opaski mogą w zauważalny sposób pomóc. Smartband do biegania w terenie powinien mieć funkcję mierzenia przebytego dystansu oraz możliwość pomiaru czasu aktywności fizycznej. Krokomierz i czasomierz to podstawowe funkcje inteligentnych opasek - posiada je chociażby Huawei Band 3 Pro (czarny), a Huawei Band 4 (czarny), dzięki ciekawym funkcjom treningowym, umożliwia także monitorowanie aktywności fizycznej na orbitreku czy bieżni.

Smartband do pływania musi spełniać odpowiednie normy wodoszczelności. Na basenie świetnie sprawdzą się urządzenia zapewniające wodoodporność na poziomie 5ATM jak Samsung Galaxy Fit, który wytrzyma zanurzenie w wodzie nawet do głębokości 50 metrów. Dodatkowo funkcja pomiaru pulsu umożliwia kontrolowanie intensywności wysiłku w wodzie. Jest to możliwe dzięki dźwiękowym lub wibracyjnym powiadomieniom, informującym o przekroczeniu ustalonego progu liczby uderzeń serca na minutę.

Smartband na rower musi być nie tylko odporny na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Przyda się także wbudowany moduł GPS obecny np. w Huawei Band 3 Pro (złoty), który śledzi przebieg trasy, przebytą odległość i prędkość bez konieczności korzystania ze smartfona.

Większość smartbandów fitness dostępnych na rynku posiada wszystkie wymienione funkcje, a ponadto użytkownik ma do dyspozycji licznik spalonych kalorii, tryb monitorowania jakości snu oraz inne funkcje wspomagające. Szczególną kategorią są smartbandy z ciśnieniomierzem, umożliwiające gromadzenie danych o stanie układu krążeniowego użytkownika.

  • 79,99 zł
  • 149,99 zł
  • 139,99 zł
  • 339 zł
  • 909 zł

Smartband z ciśnieniomierzem – czy warto go mieć?

Kobieta obsługuje smartband

Smartbandy z wbudowanym ciśnieniomierzem pojawiły się na rynku sprzętu elektronicznego stosunkowo niedawno. Wiele osób zastanawia się, czy inteligentne opaski umożliwiające pomiar ciśnienia krwi mogą z powodzeniem zastąpić medyczny ciśnieniomierz. Odpowiedź brzmi: „i tak, i nie”. Jeżeli użytkownik smartbanda jest w miarę zdrowy, nie ma zaburzeń pracy rytmu serca i po prostu chce gromadzić informacje o swoim ciśnieniu w celach kontrolnych, inteligenta opaska z pewnością mu to umożliwi. Smartband będzie też dobrym prezentem dla seniora korzystającego z ciśnieniomierza sporadycznie, na przykład aby upewnić się, że leki brane na nadciśnienie działają. Urządzenie jest bowiem znacznie wygodniejsze w użytkowaniu niż klasyczny ciśnieniomierz. Do modeli z funkcją pomiaru ciśnienia krwi należą Garett Fit 7 Plus, a także Garett Fit 11.

Inaczej jest, jeśli chcemy inteligentną opaską zastąpić sprzęt medyczny u osoby ze zdiagnozowaną niewydolnością krążeniową. Byłoby to bardzo ryzykowne z uwagi na fakt, że pomiary wykonane za pomocą smartbandów są raczej orientacyjne, a na pewno nie tak dokładne jak te, które pochodzą z ciśnieniomierza.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link