Przenośne DVD z tunerem DVB-T – jaki model wybrać?

Autor: Agnieszka

Jeżeli nie posiadamy większego tabletu lub laptopa, to oglądanie filmów na smartfonie może być dość uciążliwe. W tym celu stworzono specjalne urządzenia – przenośne odtwarzacze DVD. Bardzo często są one wyposażone także w tuner DVB-T, aby móc korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej. Warto wspomnieć, że oprócz wbudowanego ekranu, bez problemu podłączymy taki sprzęt do monitora czy telewizora. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które dużo podróżują. Jaki model wybrać?

Przenośny odtwarzacz DVD na biurku obok filmów i pilota

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy warto kupić przenośny odtwarzacz DVD
  2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie
  3. jaki model z tunerem DVB-T wybrać najlepiej

Czy warto kupić przenośny odtwarzacz DVD?

Dziecko oglądające film na odtwarzaczu DVD

Tego typu sprzęt znajduje swoje zastosowanie w wielu przypadkach. Jeżeli mamy dziecko, to możemy bez problemu włączyć dowolny film lub bajkę, bez obaw, że urządzenie ulegnie uszkodzeniu. Jest bowiem znacznie bardziej wytrzymałe niż tradycyjny telewizor czy laptop. Jak wiadomo, długie podróże bez filmu lub serialu są dość męczące i uciążliwe. Przenośnego odtwarzacza DVD z tunerem DVB-T możemy używać nawet w samochodzie. To również bardzo często spotykane zastosowanie tego sprzętu.

Oczywiście największą zaletą urządzenia jest możliwość korzystania z niego bez dostępu do prądu. Odpoczynek w dowolnym miejscu możemy umilić sobie oglądaniem filmów oraz ulubionych seriali. Natomiast tuner DVB-T, który jest bardzo często implementowany w takich urządzeniach, pozwala na korzystanie z kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, bez żadnych dodatkowych sprzętów.

Przenośny odtwarzacz DVD składa się z ekranu oraz miejsca na płyty. Nierzadko do zestawu dołączony jest też specjalny pilot do sterowania. Urządzenie możemy bez problemu podłączyć do dowolnego monitora czy telewizora za pośrednictwem kabla HDMI. Istotne jest także to, że przenośny odtwarzacz DVD kupimy znacznie taniej od laptopa czy większego tabletu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

Przenośny odtwarzacz DVD zamontowany na tyle siedzeń samochodowych

Dostępne na rynku odtwarzacze różnią się specyfikacją techniczną oraz funkcjonalnością. Najlepiej wybrać model, który spełni nasze osobiste oczekiwania. Bardzo ważne jest również to, by kupować sprzęt jedynie od sprawdzonych, uznanych producentów, ponieważ w ten sposób mamy gwarancję co do jakości urządzenia. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć przed zakupem przenośnego odtwarzacza DVD?

  • Wyświetlacz – to oczywiście najważniejsza kwestia. Na nim właśnie będziemy oglądać filmy w podróży. Ekrany przenośnych odtwarzaczy DVD są zbliżone do tych znanych z tabletów. Warto wybrać sprzęt, który posiada wyświetlacz o przekątnej minimum 7 cali. Mniejszy może być dość uciążliwy podczas seansu. Bardzo istotna jest też rozdzielczość, ale tutaj mamy prostą zasadę – im będzie ona większa, tym obraz okaże się lepszy.
  • Czas pracy – niezwykle ważny parametr. Najlepiej wybrać sprzęt, który może działać na jednym ładowaniu jak najdłużej. Zwykle czas pracy wynosi między 2 a 5 godzin. Wiele modeli posiada jednak w zestawie specjalną przejściówkę, aby można było je podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej.
  • Obsługiwane formaty – określa to, jakie rodzaje plików dany sprzęt będzie mógł odtwarzać. Im jest ich więcej, tym lepiej, ponieważ urządzenie jest wtedy bardziej uniwersalne. Większość modeli jest w stanie otwierać zdjęcia, wideo oraz muzykę. Ponadto dobrze będzie sprawdzić, czy dany model ma opcję wyświetlania napisów do filmu.
  • Złącza – dodatkowe porty rozszerzają możliwości sprzętu. Najlepsze modele posiadają USB, slot na kartę pamięci oraz oczywiście HDMI, jeżeli chcemy podłączyć je do telewizora lub monitora.
  • Dodatkowe funkcje – ta kwestia zależy od osobistych upodobań i wymagań. Warto jednak wybrać model, który posiada wbudowany tuner DVB-T. Będziemy mogli w ten sposób oglądać naziemną telewizję cyfrową nawet w podróży. Jest to niesamowicie użyteczne. Producenci często implementują również regulację jasności i kontrastu, powiększenie obrazu czy też przewijanie wideo lub muzyki.

Jaki model z tunerem DVB-T wybrać najlepiej?

Dostępne na rynku urządzenia różnią się parametrami, designem i funkcjonalnością. Wybierając model zgodny ze swoimi osobistymi preferencjami, warto zwrócić uwagę w szczególności na sprzęt od uznanych producentów. Najlepsze są sprawdzone przenośne odtwarzacze DVD z dobrymi opiniami. Jest to swoista gwarancja co do jakości kupowanego urządzenia.

Bardziej wymagający użytkownicy docenią możliwości zaawansowanych modeli, takich jak Lenco DVP-1210 lub Lenco DVP-1273. W tych odtwarzaczach zastosowano stosunkowo duży wyświetlacz, na którym oglądanie filmów jest naprawdę wygodne. Przekątna ekranu w pierwszym z tych urządzeń wynosi 12 cali, zaś w drugim – 11,6 cala. Oba modele posiadają wbudowany tuner DVB-T do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej. Ich cena to około 700 złotych. Przy niższym budżecie warto zwrócić uwagę na urządzenia z mniejszym ekranem. Kosztują one zwykle znacznie mniej. Przykładowo Lenco DVP-9413 wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 9 cali. Dodatkowo model ten charakteryzuje się nowoczesnym, eleganckim wyglądem. Obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty audio i wideo. Sprzęt jest również wyposażony w tuner DVB-T, przez co możliwe będzie oglądanie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w dowolnym miejscu. Koszt takiego rozwiązania to około 550 złotych. Producent dodaje do zestawu specjalny pilot do sterowania odtwarzaczem.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link