Projektor Full HD – do kina domowego, biura. Jaki wybrać?

Autor: Sara

Projektory Full HD, ze względu na wysoką rozdzielczość wyświetlanego obrazu, świetnie sprawdzają się w zestawach kina domowego. Można je także wykorzystywać w biurach, salach wykładowych oraz w miejscach przeznaczonych do rozrywki, takich jak kluby karaoke czy dyskoteki. Sprawdź, jaki projektor multimedialny Full HD będzie odpowiedni dla Ciebie.

Projektor Full HD 3D

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie możliwości daje projektor Full HD
 2. jakie są rodzaje projektorów Full HD
 3. jaki projektor Full HD wybrać do domu, biura, sali wykładowej

Projektor Full HD – jakie daje możliwości?

Dzieci oglądają film na projektorze Full HD 3D

Projektory Full HD to urządzenia umożliwiające wyświetlanie obrazu w rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080p. Większość modeli bez problemu poradzi sobie również z filmami w 3D. Dzięki tym cechom projektory te są chętnie wykorzystywane jako narzędzia do rzutowania obrazu w kinach domowych. Sprzęt dobrej klasy zapewnia zbliżone warunki do tych, jakimi można cieszyć się podczas seansów w kinach. Co prawda obecnie najwyższą jakość obrazu dają projektory 4K, chociażby Optoma UHD300X, jednak w domowych warunkach filmy wyświetlane w rozdzielczości Full HD zadowolą gusta wszystkich członków rodziny.

Projektory multimedialne z powodzeniem można wykorzystywać też w miejscach masowej rozrywki. Świetnie sprawdzą się w klubach, dyskotekach czy w kameralnych kinach plenerowych, gdzie rzutnik może służyć do wyświetlania tła lub być głównym urządzeniem zapewniającym zabawę.

Projektor Full HD to także nieodłączny element biur, w których często prowadzi się szkolenia albo używa prezentacji multimedialnych jako sposobu na przekazywanie informacji wielu osobom jednocześnie. Coraz częściej rzutnik to również podstawowy sprzęt sal wykładowych w szkołach i na uczelniach wyższych.

 • 2 290 zł
 • 7 799 zł
 • 5 199 zł
 • 2 799 zł
 • 1 899 zł

Projektory multimedialne Full HD – DLP, 3LCD, LED czy laser?

Epson EH-TW5650 3D

Zanim zostaną omówione wszystkie istotne parametry projektorów Full HD, warto poświęcić osobny akapit najważniejszemu z nich, czyli technologiom pozwalającym na projekcję obrazu. Źródło światła jest najdroższą częścią projektora i oczywiście posiada swoją ograniczoną żywotność, dlatego dobrze wiedzieć, jak typ matrycy wpływa na maksymalny czas eksploatacji. Wygląda to następująco:

 • DLP i 3LCD – są to dwie konkurencyjne technologie projekcji obrazu w rzutnikach. Jeśli w specyfikacji nie wskazano inaczej, przyjmuje się, że źródłem światła jest tutaj lampa, a jej żywotność waha się pomiędzy 5 a 10 tysięcy godzin;
 • LED – ten skrót oznacza, że w projektorze użyto diod elektroluminescencyjnych LED. Bez względu na to, czy będzie to matryca DLP czy LCD, fakt ten znacząco wpływa na żywotność projektorów LED Full HD. Mogą one dzięki temu pracować nawet przez 20 tysięcy godzin;
 • laser – jak się można domyśleć, w tym wypadku źródłem światła jest wiązka laserowa. Projektor laserowy Full HD gwarantuje do 30 tysięcy godzin pracy.

Jaki projektor Full HD wybrać – do domu, biura, sali wykładowej?

Istnieje kilka innych ważnych parametrów, oprócz metody emisji światła, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając projektor multimedialny. Najlepiej będzie przedstawić je na praktycznych przykładach.

Projektor Full HD do kina domowego powinien zapewniać przyzwoitą jasność, wysoki kontrast oraz posiadać źródło światła o średniej żywotności. Zależność jest taka, że im ciemniejsze pomieszczenie (a w takim zwykle ogląda się filmy w zaciszu domowym), tym jasność może być niższa, więc przedział od 1000 do 2500 ANSI w zupełności wystarczy. Natomiast, aby kolory były żywe, a granice pomiędzy nimi dobrze widoczne, warto wybrać urządzenie z minimalnym kontrastem 7000:1. Dla amatorów kina domowego dobre będzie źródło światła w postaci klasycznej lampy, zważywszy, że 10 tysięcy godzin pracy, przy średniej długości filmu wynoszącej 2 godziny, oznacza kilka dobrych lat satysfakcjonującej eksploatacji. Do projektorów spełniających powyższe kryteria należą m.in. Epson EH-TW5600 3D oraz Epson EH-TW5650 3D.

Projektory multimedialne Full HD z przeznaczeniem biurowym i do sal wykładowych muszą posiadać wysoką jasność, w miarę dobry kontrast i źródło światła o dużej żywotności. W przestrzeniach biurowych nie zawsze można wyłączyć sztuczne oświetlenie czy zaciemnić okna. Projektor musi więc zapewniać odpowiednią jakość obrazu nawet w jasnym pomieszczeniu, dlatego rozsądnie jest zakupić urządzenie z ANSI 3200 lub wyższym. Jeśli chodzi o kontrast, nie ma on tutaj większego znaczenia, gdyż w biurach i salach wykładowych zwykle wyświetla się obrazy nieruchome, jak prezentacje czy wykresy. Każdy projektor Full HD z kontrastem minimum 1000:1 sprawdzi się wyśmienicie. Dobrymi przykładami rzutników dla biznesu i szkół są Optoma HD144X oraz Optoma HD27e * ekran DS.-9092PWC 203 × 115 92". Natomiast jeśli szczególnie zależy nam na długiej żywotności, warto zaopatrzyć się w laserowy projektor Full HD, na przykład Optoma ZH403.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link