Jakie są rodzaje monitorów? Wybieramy monitor do komputera

Autor: Grzegorz

Wybierając monitor, powinniśmy zwracać uwagę na jego wielkość (przekątną ekranu), matrycę, rozdzielczość wyświetlanego obrazu czy dostępne złącza. Zobaczmy, jaki monitor będzie najlepszy dla graczy, a jaki do użytku domowego. Czym różnią się poszczególne typy matryc w monitorach? Jaki wpływ na wyświetlany obraz ma czas reakcji matrycy? Czy warto zwracać uwagę na dodatkowe funkcje w monitorze?

Monitor do grafiki komputerowej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są typy matryc w monitorach;
  2. jakie monitory sprawdzą się do gier;
  3. jakie monitory są lepsze do grafiki komputerowej.

Wybieramy monitor – typ matrycy i rozdzielczości ekranu

Kobieta przed monitorem do gier

Monitory wyróżniają się typem matrycy – na rynku znajdziemy ekrany IPS, VA czy TN. Czym charakteryzują się poszczególne typy matryc? Zacznijmy od IPS – skrót pochodzi od angielskiego zwrotu in-plane switching. Jest to rodzaj matrycy stosowanej do produkcji monitorów LCD. Technologia została opracowana dla wyświetlaczy LCD, aby stworzyć matrycę, która usunie wady matryc TN, m.in. przeciętne odwzorowanie barw. Monitor z matrycą IPS ma wiele zalet: szerokie kąty widzenia w pionie i poziomie, bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Na satysfakcjonującym poziomie stoi również jakość wyświetlanego obrazu. Nie jest to jednak matryca bez wad. Warto wiedzieć, że IPS nie wyświetla idealnej czerni – kolor czarny przypomina bardziej ciemnoszary. Na jakie monitory z matrycą IPS warto zwrócić uwagę? Jednym z modeli jest LG 24MP59G – to monitor o przekątnej ekranu 23,8 cala oraz rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli). Został wyposażony w złącza HDMI i VGA. Ciekawym modelem jest również Iiyama XU2395WSU-B1 – 22,5-calowy ekran o rozdzielczości Full HD. Jeśli szukamy monitora z matrycą IPS o rozdzielczości 4K, to warto zwrócić uwagę na model Philips P-line 272P7VPTKEB/00. To 27-calowy, obrotowy monitor (funkcja pivot) ze wbudowanymi głośnikami.

Przejdźmy do matryc VA, które są oceniane jako lepsze od TN, ale gorsze od IPS. Oferują bardzo krótki czas reakcji, szerokie kąty widzenia oraz wysoki kontrast. Charakteryzują się dobrze odwzorowaną czernią. Ich zaletą jest też wysoka szczegółowość wyświetlanego obrazu. W tym przypadku gracze powinni zwrócić uwagę na czas reakcji, aby uniknąć efektu smużenia. Wśród monitorów z matrycami VA znajdziemy m.in. model AOC C27G1. Ekran ma przekątną 27 cali i rozdzielczość Full HD. Czas odświeżania obrazu wynosi 1 ms.

Ostatni omawiany typ matrycy to TN. Jest to najtańsza i najbardziej powszechna technologia, a co za tym idzie – ceny monitorów z matrycami TN są zazwyczaj niskie. To jedna z większych zalet ekranów tego typu. W tym przypadku możemy wymienić więcej wad. Matryce TN charakteryzują się słabym odwzorowaniem i nasyceniem kolorów. Ponadto mimo wprowadzenia zmian technologicznych kąty widzenia są dość wąskie. Kontrast również odstaje od zadowalającej normy. Jednak warto docenić matrycę TN za osiągany naprawdę krótki czas reakcji. Spójrzmy na model Lenovo Legion Y25F-10 z czasem odświeżania obrazu wynoszącym 1 ms i częstotliwością 144 Hz. Jest to monitor o rozdzielczości Full HD i przekątnej ekranu wynoszącej 24,5 cali.

Polecane monitory led i lcd
  • 929 zł
  • 3 699 zł
  • 499 zł
  • 1 039 zł
  • 549 zł

Jaki monitor do gier, a jaki do pracy?

Mężczyzna przy biurku, przed monitorem

Monitor z matrycą IPS będzie bardzo dobrym rozwiązaniem do obróbki grafiki lub montażu filmów. Świetnie sprawdzi się również w codziennej pracy. Jednak tańsze modele z matrycą IPS nie są najlepsze do gier – chodzi głównie o zbyt wysoki czas reakcji. Jeśli mamy wysoki budżet, to warto zainwestować w monitor IPS – o szerszym zakresie zastosowań. Z kolei monitory z matrycami VA najlepiej sprawdzą się w pracy biurowej. Nadają się w sam raz do domowego użytku oraz okazyjnego grania. Jeśli nasz budżet jest niski, to powinniśmy rozważyć zakup monitora z matrycą TN. Dobrze spisze się w grach, jednak w tym przypadku powinniśmy kupić urządzenie z wyższego segmentu cenowego, które osiągnęło dobre wyniki w testach.

Przy wyborze monitora warto sięgnąć po modele przynajmniej o rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli). Są to ekrany w sam raz do oglądania filmów, pracy biurowej oraz grania. Jeszcze większy komfort użytkowania zapewniają ekrany z rozdzielczością UHD 4K (3840 × 2160 pikseli). Jeśli monitor będzie użytkowany jako ekran kina domowego, to tak wysoka rozdzielczość jest zaletą. Ponadto w przypadku mocnych podzespołów i dobrej karty graficznych będziemy mogli wyświetlać obraz z gier w najwyższej rozdzielczości. Jeśli monitor ma być przeznaczony jedynie do pracy, to w tym przypadku nie ma potrzeby zakupu modeli z ekranami 4K. W zupełności wystarczy monitor z matrycą VA o rozdzielczości Full HD. W kontekście przekątnej ekranu wybór odpowiedniego monitora w dużej mierze zależy od dostępnego miejsca na biurku. W tym przypadku nie ma konkretnych wytycznych, jaka wielkość jest odpowiednia do pracy, a jaka do gier.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów