Kluczowe elementy komputera – jak zbudować dobry PC?

Autor: Ola

Elementy komputera mają ogromny wpływ na jego wydajność, codzienną pracę, wrażenia z gier i jakość projektowanych grafik lub modeli. W zależności od tego, do czego komuś komputer jest potrzebny, powinien on umiejętnie dobierać poszczególne składowe budowy wewnętrznej urządzenia.

Procesor komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są podstawowe elementy budowy komputera
 2. jak poszczególne elementy wpływają na działanie PC

Podstawowe elementy komputera – czyli co?

Budowa wnętrza komputera

Budowa wewnętrzna komputera to temat na niejeden esej, artykuł i kilka sporych książek. Dla amatora-laika wystarczy jednak kilka podstawowych informacji o tym, co znaleźć można w środku PC. Komputery na samym początku należy podzielić na stacjonarne i przenośne. Te pierwsze to jednostki, które rzadko albo prawie nigdy nie są przenoszone z miejsca na miejsce. Obecnie do dyspozycji klientów są nie tylko tradycyjne PC, ale również urządzenia all-in-one, które zaprojektowano w taki sposób, aby zajmowały jak najmniej miejsca przy możliwie jak największym spektrum działania. Komputery przenośne to przede wszystkim urządzenia mobilne, które bardzo często przemieszczają się razem z właścicielem, a dzięki wbudowanej baterii mogą pracować bez zewnętrznego zasilania.

Podstawowe elementy komputera są w obu przypadkach właściwie takie same. Wymienić należy tutaj przede wszystkim:

 • procesor,
 • płytę główną,
 • pamięć RAM,
 • dysk twardy,
 • zasilacz.

W wielu przypadkach niemniej ważne są „dodatki”, czyli różnego rodzaju napędy, kontrolery, karty graficzne, muzyczne, monitor, klawiatura, myszka. Żaden z tych elementów nie jest (w przeciwieństwie do pierwszej grupy) niezbędny do uruchomienia komputera. W wielu przypadkach karty lub napędy mają jednak niemały wpływ na działanie komputera zgodnie z wymaganiami użytkownika.

Polecane procesory
 • 499 zł
 • 529 zł
 • 3 099 zł
 • 1 139 zł
 • 619 zł

Wewnętrzna budowa komputera a jego działanie

Intel® Core™ i5-9600K 3,7 GHz BOX

Poszczególne elementy składowe komputera mają ogromne znaczenie nie tylko dla pojedynczego aspektu pracy PC (na przykład jakości grafiki), ale wpływają też na wydajność całego sprzętu. Należy umiejętnie je ze sobą komponować. Warto bowiem pamiętać, że zbyt słaby napęd może nie poradzić sobie z wysokiej klasy kartą graficzną itp. Koniecznie trzeba dowiedzieć się, jaką funkcję spełniają poszczególne komponenty.

 • Płyta główna do komputera – kręgosłup i podstawa sprzętu. To do niej podłącza się wszystkie komponenty, choć to nie od niej zależy, czy zarówno ona, jak i cały PC będą wydajnie działać. Wybierając płytę, warto zwrócić uwagę na ilość dostępnych gniazd – najczęściej są one 4, aczkolwiek w mniejszych modelach mogą być tylko 2, natomiast w najbardziej zaawansowanych aż 8. Ważne są również złącza PCI Express (PCIe), w nich montuje się bowiem każdą kartę rozszerzeń. Na koniec warto zwrócić uwagę na porty SATA/M.2, które umożliwiają montaż dysków SSD bezpośrednio na płycie głównej, dzięki czemu komputer osiąga większą przepustowość. Na płycie głównej, na tylnej jej części, znaleźć można porty USB, LAN, audio, a także cyfrowe wyjście audio lub przyciski do resetowania CMOS/BIOS.
 • Procesor – serce komputera. To on decyduje o tym, czy komputer jest wydajny, czy zapewnia odpowiedni komfort pracy i satysfakcjonującą rozrywkę. Wybór procesora w dużej mierze zależy od tego, do czego sprzęt ma być wykorzystywany. Dla komputerów, które nie mają przeznaczenia gamingowego, dobrym wyborem jest układ z wbudowanym GPU. Natomiast jeśli ktoś jest miłośnikiem gier komputerowych, powinien rozejrzeć się za jak najbardziej wydajnym procesorem (np. AMD Ryzen 7 3800X BOX czy AMD Ryzen 5 2600 BOX).
 • Pamięć RAM – obecnie najpopularniejszą są moduły DDR4. Dokupienie pamięci z wyższym taktowaniem ma jednak uzasadnienie właściwie jedynie wtedy, gdy planuje się modernizację podzespołów. Na samym początku nie opłaca się już inwestować w 8 GB, podstawą jest 16 GB (Adata XPG Gammix D30 Red DDR4 16GB, Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB).
 • Dysk twardy – na rynku dostępnych jest kilka modeli dysków, przy czym obecnie najpopularniejsze są dyski SSD, które wyparły dyski HDD. Obecnie dyski SSD są w stanie osiągać prędkość odczytu/zapisu do 3200–3400 MB/s (Samsung 970 EVO Plus 500GB), choć można podejrzewać, że w dość krótkim czasie wartość ta się co najmniej podwoi.
 • Zasilacz – często się go nie docenia, jednakże warto zadbać o dobrą jakość tego komponentu, ponieważ ma on wpływ na stabilność działania komputera. Dobrze wybierać modele lepszej jakości, o nieco mniejszej mocy, które pobierają nieco mniej energii. Chodzi między innymi o to, aby zapewnić odpowiednie obciążenie dla zasilacza, który działa wtedy w pełni sprawnie.
 • Karta graficzna – dla większości użytkowników wystarczająca jest średniej klasy karta. Natomiast w przypadku specjalistów od projektowania, grafiki, reklamy, a także pasjonatów gier komputerowych to jeden z parametrów, który ma kluczowe znaczenie dla działania komputera.
 • Obudowa – drugi obok zasilacza niedoceniany element składowy komputera. Paradoksalnie zaś zależy od niej całkiem dużo. Kluczowe jest przede wszystkim jej znaczenie dla odpowiedniej wentylacji płyty głównej.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów