Do czego służy kabel Lightning Jack? Jaki wybrać?

Autor: Zosia

Smartfony w dzisiejszych czasach wyparły już klasyczne odtwarzacze MP3. Najnowsze modele coraz rzadziej posiadają jednak złącze 3,5 mm. Z pomocą przychodzi kabel Lightning Jack, który pozwala podpiąć dowolne przewodowe słuchawki.

Grafika przedstawiająca kabel lightning jack oraz przewód słuchawkowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego służy Lightning Jack
  2. jakie są alternatywne sposoby słuchania muzyki
  3. jak wykorzystać wzmacniacz słuchawkowy

Do czego służy Lightning Jack?

Telefon z podłączoną przejściówka do słuchawek i kabel 3.5 mm

Najnowsze modele smartfonów coraz częściej wyposażone są w moduły obsługujące łączność bezprzewodową i wysokiej klasy kodeki audio, jak AAC czy LDAC. Zyskujemy dzięki temu większą swobodę ruchu podczas uprawiania sportu i nie musimy się martwić plątaniną kabli w kieszeni bądź torebce. iPhone 7 to pierwszy smartfon od Apple, który został pozbawiony popularnego złącza mini Jack 3,5 mm. Jak więc słuchać za jego pośrednictwem muzyki?

Rozwiązaniem na brak złącza słuchawkowego było umieszczenie w zestawie specjalnej przejściówki ze standardu Lightning na gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, dzięki której można podłączyć do telefonu każde słuchawki. Warto podkreślić, że adapter Lightning Jack dodawany był wyłącznie przy premierze modelu w roku 2016. Od chwili pojawienia się na rynku smartfonów iPhone 8 oraz iPhone 8 Plus dołączany jest już ikoniczny biały zestaw słuchawkowy EarPods zakończony złączem Lightning.

Jeśli zależy nam na odtwarzaniu muzyki w najnowszych smartfonach (jak np. Apple iPhone SE 64GB (czarny)) poprzez słuchawki przewodowe zakończone złączem słuchawkowym 3,5 mm, to adapter Lightning Jack Apple MMX62ZM/A należy kupić osobno. Jest on kompatybilny z każdym modelem iPhone’a, a także pasuje do iPoda czy iPada.

CZY WIESZ, ŻE...

Adapter na złącze słuchawkowe zajmuje w telefonie gniazdo ładowania. Przed wielogodzinnym słuchaniem muzyki czy oglądaniem filmów poleca się wcześniej naładować baterię lub skorzystać ze specjalnego rozdzielacza Lightning Jack.

Polecane kable komputerowe
  • 29,99 zł
  • 29,99 zł
  • 39,99 zł
  • 44,99 zł
  • 43,99 zł

Jakie są alternatywne sposoby słuchania muzyki?

Kabel lightning jack na białym tle

Złącze słuchawkowe coraz rzadziej pojawia się w nowych modelach. Jeśli więc nie chcemy korzystać z przejściówki, warto poznać alternatywne sposoby na wygodne słuchanie muzyki. Smartfony iPhone 11 oraz iPhone 11 Pro oferują wysoką jakość dźwięku. Godne polecenia są dla nich akcesoria w postaci Apple AirPods 2019 z bezprzewodowym etui ładującym. Są to słuchawki bezprzewodowe o konstrukcji dousznej, co sprawia, że nosi się je lekko i wygodnie. Dzięki czipowi H1 łączą się błyskawicznie z każdym urządzeniem Apple. Ich zaletą jest możliwość korzystania tylko z jednej słuchawki. Okazuje się to przydatne, kiedy prowadzimy samochód i nie chcemy całkowicie odcinać się od otoczenia.

Ich ulepszoną wersją są Apple AirPods Pro. Oferują one jeszcze wyższą jakość dźwięku, a dokanałowa konstrukcja sprawia, że w uszach trzymają się mocno i stabilnie. Należy podkreślić funkcję aktywnej redukcji hałasu. Pozwala ona odciąć się od otoczenia i wsłuchać w szczegóły dźwięków. AirPods Pro doskonale sprawdzają się także w biurze, na siłowni lub podczas jazdy na rowerze. Zostały wyposażone w tryb kontaktu. Po jego włączeniu mikrofony skierowane na zewnątrz i do wewnątrz zmniejszają poczucie izolacji i umożliwiają komfortowe prowadzenie rozmowy z osobami w naszym otoczeniu.

PORADA EKSPERTA

Jeśli oczekujemy od słuchawek nieustannego grania po kilka-kilkanaście godzin na dobę, lepiej wykorzystać kabel Lightning Jack, ze względu na uniwersalność zastosowania i brak konieczności ładowania.

Warto również rozważyć słuchawki bezprzewodowe innych firm. Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic TWSEJ04LS to jedne z najlepiej sprzedających się modeli do 100 zł. Oferują dobrą jakość dźwięku i są lekkie. Ich czas pracy na jednym ładowaniu wynosi 4 godziny, który z powodzeniem wydłuża się czterokrotnie za sprawą etui ładującego. Dla nieco bardziej wymagających dostępne są słuchawki JBL TUNE 220TWS (czarny) z technologią JBL Pure Bass Sound. Najbardziej aktywni sportowo miłośnicy muzyki powinni zwrócić uwagę na Jabra Elite Active 65t (cooper blue). Nie tylko oferują one solidne brzmienie, ale także odporność na deszcz i pot, potwierdzoną certyfikatem IP55.

Jak wykorzystać wzmacniacz słuchawkowy?

Jeśli chcemy uzyskać jak najwyższą jakość dźwięku i móc skorzystać z ulubionych słuchawek przewodowych, rozważmy zakup wzmacniacza słuchawkowego. Model FiiO i1 to konwerter cyfrowo-analogowy (DAC), który uzyskał certyfikację Apple MFI. Oznacza to, iż doskonale współpracuje z każdym urządzeniem wyposażonym w gniazdo Lightning.

FiiO i1 to coś więcej niż zwykły kabel Lightning Jack. Wbudowany w niego wzmacniacz poprawia jakość muzyki, a specjalny chip na pokładzie pozwala na odtwarzanie bezstratnych formatów audio. DAC ten pozwoli pozbyć się zniekształceń oraz uwydatnić niskie, średnie i wysokie tony nawet na średniej klasy słuchawkach. Warto podkreślić, że na kablu znajdują się przyciski umożliwiające wygodne sterowanie muzyką. Ponadto został na nim umieszczony mikrofon.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link