Data publikacji: 16 listopada 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Komputer dla grafika – co warto wziąć pod uwagę przy zakupie?

Poleć znajomemu Drukuj

Co warto wziąć pod uwagę przy zakupie komputera dla grafika? Do podstaw należą wydajny procesor, dużo pamięci RAM i karta graficzna, która obsłuży dwa monitory. Sprawdź, jak dobrać podzespoły do komputera do grafiki.

Przy kupnie komputera dla grafika warto rozważyć inwestycję w tablet graficzny

Komputer dla grafika parametry – jak dobrać procesor, dysk twardy i pamięć RAM?

Nvidia Quadro to karta przeznaczona do komputera dla projektanta graficznegoProgramy graficzne należą do najbardziej wymagających aplikacji. Do tworzenia i obróbki projektów będziesz potrzebował odpowiedniej konfiguracji komputera dla grafika, w tym dużej mocy obliczeniowej.
Za rzeczoną obsługę zadań obliczeniowych odpowiada procesor. Jest on niezwykle ważnym podzespołem nie tylko w przypadku grafiki dwuwymiarowej, ale także trójwymiarowej. Od liczby rdzeni i wątków w dużej mierze będzie zależeć, ile czasu spędzisz nad edycją, a także jak długo będzie trwać konwersja plików.
Z tego powodu komputer stacjonarny dla grafika powinien być wyposażony w procesor o sześciu, a najlepiej ośmiu rdzeniach, np. proponowany specjalnie do obróbki materiałów 2D i 3D model Intel Core i7-7820X 3,6GHz 11MB Box. W ofercie RTV Euro AGD znajdziesz też układy, które mają ponad dziesięć rdzeni, np. 16-rdzeniowy i 32-wątkowy procesor AMD Ryzen 1950X 3,4 GHz (YD195XA8AEWOF).
Dla komfortu Twojej pracy ważna będzie także pamięć RAM. Jest to tzw. pamięć o dostępie swobodnym. Jej współczynnik odczytu jest wyższy nawet od dysków SSD.
Od pamięci RAM zależy szybkość działania systemu i programów. Komputer grafika powinien być wyposażony w przynajmniej 8 GB RAM pamięci typu DDR4, o częstotliwości minimum 2400 mHz. Rzecz jasna, im więcej pamięci o wyższym taktowaniu, tym będziesz mógł sprawniej tworzyć.

Do stworzenia idealnej konfiguracji komputera dla grafika potrzebny będzie także odpowiedni dysk twardy. Służy on bowiem nie tylko do magazynowania danych, ale i determinuje szybkość, z jaką realizowane są rozmaite zadania. Jeśli więc chodzi o komputer dla grafika, parametry dysku twardego powinny uwzględniać nie tylko dużą pojemność do przechowywania, ale również sporą prędkość działania.
W związku z tym warto zdecydować się na… dwa dyski twarde w komputerze stacjonarnym dla grafika. Pierwszy z nich to wolniejszy, ale tańszy i mający więcej miejsca dysk HDD – zapewni przestrzeń na Twoje pliki. Drugi zaś to SSD, zdecydowanie szybszy, ale o mniejszej pojemności. Posłuży Ci do zainstalowania systemu operacyjnego i programów graficznych. Taka konfiguracja komputera dla grafika sprawi, że bez trudu wykonasz nawet najbardziej wymagające zadania na swoim sprzęcie.

Proponowane produkty:
Sapphire technology Pulse Radeon RX 5500 XT 8GB GDDR6 128bit <%– –%>
ASrock Radeon RX 5600 XT Challenger D OC 6GB GDDR6 192bit <%– –%>
Palit GeForce GTX 1660 SUPER GP OC 6GB GDDR6 192bit <%– –%>
Palit GeForce RTX 2070 SUPER GR 8GB GDDR6 256bit <%– –%>
ASUS TUF Gaming X3 Radeon RX 5700 XT OC 8GB GDDR6 256bit <%– –%>

Komputer do grafiki – jaką kartę graficzną i monitor wybrać?

Karta graficzna nie jest tak ważna w przypadku obróbki grafiki dwuwymiarowej jak w przypadku trójwymiarowej, co nie znaczy, że nie jest istotna. Szereg współczesnych programów wykorzystuje obsługę przyspieszenia grafiki 2D.
Jaki komputer dla grafika? Ważne są m.in. monitoryPonadto bez dobrej karty graficznej część funkcji w oprogramowaniu do grafiki dwuwymiarowej może nie działać, np. opcje renderowania czy poszczególne filtry. Niektóre działania, np. inteligentne wyostrzanie, wykonasz szybciej dzięki przyspieszeniu OpenCL.
W przypadku grafiki 3D karta będzie miała dla Ciebie większe znaczenie. Będzie odpowiadać m.in. za tempo modelowania czy cieniowania tekstur. Wybierając ten podzespół, zwracaj uwagę nie tylko na pamięć RAM – sprawdź też, czy karta ma możliwość podłączenia do niej kilku monitorów.
Do kart przeznaczonych w większym stopniu do prac graficznych niż do grania należy m.in. PNY Nvidia Quadro M4000 8 GB GDDR5 256bit. Model ten da Ci możliwość podłączenia nawet czterech monitorów.
Co do samych monitorów LED i LCD, w przypadku komputera do grafiki odpowiedni będzie sprzęt wiernie odwzorowujący kolory. Monitor z matrycą IPS zapewni Ci najlepsze odwzorowanie kolorów, szerokie kąty widzenia i najbardziej rozbudowaną paletę barw. Weź też pod uwagę przekątną ekranu, to od niej w dużej mierze będzie zależeć wielkość Twojego obszaru roboczego.

Akcesoria do komputera dla grafika – klawiatura i tablet graficzny

Graficy często używają skrótów klawiszowych, co znacznie skraca czas pracy. Tworząc swój komputer do grafiki, weź więc pod uwagę dobór wygodnej klawiatury.

Największą ergonomią i wytrzymałością cechują się klawiatury mechaniczne. Jednak nawet dobra klawiatura membranowa może okazać się wystarczająca, szczególnie jeśli jest wyposażona w dodatkowe funkcje, jak np. pokrętło dopasowujące się dodanej aplikacji i dające natychmiastowy dostęp do wybranych funkcji, np. Logitech Craft.

CIEKAWOSTKA

William Fetter, projektant marki Boening, jest uważany za twórcę wyrażenia „grafika komputerowa”. Stworzył on pierwszy komputerowy model sylwetki ludzkiej w 1964 r.

Tablety graficzne to kolejne urządzenia, które mogą pozytywnie wpłynąć na komfort tworzenia projektów. Na tablecie możesz rysować specjalnym rysikiem, a obraz w formie cyfrowej pojawi się na ekranie. Rysik zapewnia większą precyzję w porównaniu z myszką.

Wykorzystujesz do obróbki również urządzenia przenośne? Jeśli tak, przeczytaj artykuł Jaka klawiatura do tabletu? Sprawdź nasze propozycje.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas