Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera dla grafika?

Autor: Joanna

Zakup każdego komputera – niezależnie od przeznaczenia – powinien być przemyślany i poprzedzony odpowiednim researchem. Jednak wybór właściwego sprzętu dla grafika jest szczególnie wymagający. W tym przypadku komputer musi posiadać nie tylko wydajny procesor, ale również należytą ilość pamięci RAM czy stosowną kartę graficzną. W tym artykule podpowiadamy, jakie komputery dla grafików są najlepsze i na co dokładnie zwrócić uwagę na etapie wyboru.

Przy kupnie komputera dla grafika warto rozważyć inwestycję w tablet graficzny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak dobrać odpowiedni komputer do grafiki dostosowany do własnych potrzeb
 2. na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę, wybierając komputer dla grafika
 3. dlaczego dla grafika komputer stacjonarny jest lepszy od laptopa

Czym powinien charakteryzować się dobry komputer dla grafika?

Nvidia Quadro to karta przeznaczona do komputera dla projektanta graficznego

Praca grafika komputerowego jest nierozerwalnie połączona z obsługą specjalistycznych programów i aplikacji. One z kolei należą do najbardziej wymagających pod względem sprzętowym. Zazwyczaj graficy pracują na określonych programach i pod ich preferencje i wymagania dopasowują komputer. Jeśli jednak ktoś chce posiadać wysokiej jakości, wydajny sprzęt, który poradzi sobie z większością aktualnych programów do tworzenia i obróbki grafiki, to powinien również postawić na najnowsze komputery i podzespoły komputerowe.

Komputer stacjonarny dla grafika będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ samemu można decydować o tym, jakie podzespoły się w nim znajdują. Da się je nawet wymieniać na nowsze w razie potrzeby. Tymczasem większość laptopów takich możliwości nie zapewnia i trzeba zdać się na to, co oferuje konkretny model. Warto przy tym zaznaczyć, że te najlepsze są dosyć drogie w porównaniu do sprzętu stacjonarnego o podobnych parametrach. Wprawdzie laptop jest mobilny i pozwala na pracę nawet w podróży, ale w przypadku grafika komputerowego powinien on raczej stanowić uzupełnienie, a nie podstawowe urządzenie.

Polecane karty graficzne
 • 10 799 zł
 • 10 799 zł
 • 3 999 zł
 • 10 999 zł
 • 12 499 zł

Komputer stacjonarny do grafiki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki komputer dla grafika? Ważne są m.in. monitory

Komputery dla grafików muszą mieć dużą moc obliczeniową, ponieważ tego wymagają prace na programach do tworzenia i obróbki projektów. W praktyce oznacza to, że dużą uwagę przed zakupem należy zwrócić na procesor, który ma bezpośredni wpływ na wspomnianą obsługę zadań obliczeniowych. Niezależnie od tego, czy ma być to komputer do grafiki 3D czy 2D, bardzo ważną kwestią jest liczba rdzeni i wątków. Absolutnym minimum wydają się procesory czterordzeniowe. Lepiej jednak stawiać na te z większą liczbą rdzeni, które będą gwarantowały większą wydajność. Dobrymi przykładami takich procesorów są popularne 6-rdzeniowe (dobry stosunek jakości do ceny): AMD Ryzen 5 3600X BOX (100-100000022BO) oraz Intel® Core™ i5-9600K BOX (BX80684I59600K). Oczywiście nie są to topowe procesory o największej wydajności. Ci, którzy takich potrzebują, powinni sprawdzać te posiadające nawet 12 rdzeni z częstotliwością taktowania na poziomie 3,8–4,6 GHz. Takim procesorem jest chociażby AMD RYZEN 9 3900X BOX (100-100000023BO).

Gdy wybieramy komputer dla grafika, to poza procesorem trzeba zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych parametrów. Są nimi:

 • pamięć RAM – to właśnie od niej zależy szybkość działania systemu i programów. Jak wspomnieliśmy, najnowsze programy graficzne są bardzo wymagające, więc pamięć RAM musi sprostać wymaganiom. Najważniejsze programy będą obsługiwane przez 16 GB pamięci RAM typu DDR4 o częstotliwości taktowania 2400 MHz lub większej;
 • dysk twardy – przekłada się na szybkość pracy całego komputera. Wybierać można spośród dysków HDD i SSD, z których lepszym rozwiązaniem jest to drugie. Dyski półprzewodnikowe (SSD) są bowiem szybsze i lepiej chronią zgromadzone na nich dane;
 • karta graficzna – kluczowa kwestia dla działania wielu specjalistycznych programów graficznych. Większe znaczenie będzie miała w przypadku komputera do grafiki 3D aniżeli do grafiki 2D. Niemniej jednak w obu przypadkach trzeba zwracać uwagę na pamięć RAM i na to, czy karta oferuje możliwość podłączenia do niej kilku monitorów. Do wymagających zadań warto wybierać modele z serii RTX 2060, m.in. MSI GeForce RTX 2060 SUPER GAMING X 8GB GDDR6 256bit czy MSI GeForce RTX 2060 SUPER ARMOR OC 8GB GDDR6 256bit.

Wybierając poszczególne podzespoły do komputera dla grafika, należy pamiętać o tym, aby były one ze sobą w pełni kompatybilne. Niewiele korzyści da bowiem zakup najlepszej karty graficznej do przeciętnego procesora z małą ilością pamięci RAM.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny