Czym jest komputer All-In-One? Opis funkcji, przegląd modeli

Autor: Joanna

Spośród dostępnych urządzeń na rynku komputer All-In-One zajmuje miejsce w gronie modeli nazywanych “wielofunkcyjnymi". Jego konstrukcja sprawia, że niejako połączone są ze sobą cechy i funkcje rozwiązań stacjonarnych oraz laptopów, choć niektóre z nich nie przemawiają na jego korzyść.

Stojący na biurku komputer All-In-One

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest komputer All-In-One
  2. jak komputer All-In-One wypada w porównaniu ze sprzętem stacjonarnym i laptopem
  3. jaki model warto wybrać

Co to jest komputer All-In-One?

Sala lekcyjna z komputerami All-In-One

Komputery typu „wszystko w jednym” są jak tradycyjne systemy komputerów stacjonarnych pod względem funkcji i funkcjonalności. Jedyną różnicą jest liczba komponentów: komputery stacjonarne składają się z obudowy komputera i osobnego monitora, zaś urządzenia wielofunkcyjne łączą wyświetlacz i sam komputer w jedną obudowę. Taka konsolidacja zapewnia całościowy system komputerowy i mniejszy ogólny profil, co z kolei przekłada się na wygodę użytkowania i przemieszczania.

W praktyce komputery All-In-One mają niezwykle szerokie zastosowanie. Tego typu urządzenia przede wszystkim użytkowane są w biurach, w których dominuje nowoczesne podejście do organizacji miejsca pracy, jak również w domach przez użytkowników chcących odejść od tradycyjnej formy komputera stacjonarnego. W większości sklepów z komputerami All-In-One można znaleźć przede wszystkim sprzęty marek Lenovo, HP, Asus, Acer czy Apple.

Komputery All-In-One vs komputery stacjonarne

Kupowanie komputera stacjonarnego ma wyraźne zalety w stosunku do zakupu komputera typu All-In-One. Wiele takich modeli zawiera komponenty przeznaczone do laptopów, w tym procesory, pamięć i napędy. Taka architektura pomaga kompaktować urządzenie wielofunkcyjne, ale także utrudnia ogólną wydajność systemu. Zazwyczaj te elementy nie działają tak dobrze, jak test porównawczy na komputery stacjonarne. Dla przeciętnego użytkownika urządzenia typu all-in-one zwykle są wystarczająco szybkie, ale w przypadku graczy z pewnością lepiej sprawdzają się stacjonarne rozwiązania.

Kolejnym wyzwaniem związanym z komputerami All-In-One jest brak opcji modyfikacji. Podczas gdy większość typów obudowy na komputery stacjonarne można łatwo otworzyć w celu zainstalowania i wymiany komponentów, te mają bardziej zamkniętą konstrukcję. Takie podejście projektowe zwykle ogranicza systemy do samej aktualizacji pamięci. Wraz z pojawieniem się szybkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych, takich jak USB 3.0 i Thunderbolt, wewnętrzne opcje aktualizacji nie są tak ważne, jak kiedyś, ale nadal mają ogromną różnicę w przypadku niektórych komponentów.

  • 3 609 zł
  • 2 799 zł
  • 2 999 zł
  • 2 559 zł
  • 2 999 zł

Komputery All-In-One vs laptopy

Kobieta siedząca przed komputerem All-In-One

Komputer All-In-One jest mniejszy niż komputer stacjonarny, ale nadal nierozerwalnie złączony z danym miejscem na biurku. Laptopy można łatwo przemieszczać między lokalizacjami, a nawet dostarczać energię za pośrednictwem oddzielnych akumulatorów. Ta przenośność sprawia, że ​​są one znacznie bardziej elastyczne niż urządzenie wielofunkcyjne.

Ponieważ wiele komputerów typu All-In-One używa tych samych komponentów co laptopy, poziomy wydajności są prawie identyczne dla obu typów urządzeń. Jedyną istotną zaletą komputera All-In-One jest rozmiar ekranu - zazwyczaj ich przekątna wynosi od 20 do 27 cali, podczas gdy laptopy mogą osiągnąć maksymalnie 17 cali.

Jaki model wybrać?

Niekwestionowanym liderem na rynku komputerów AIO jest Apple, który jak dotąd wypuścił najwięcej tego typu modeli. Jednym z najlepszych pod względem funkcjonalnym jest 27-calowa wersja modelu Apple iMac 5K Retina z procesorem Intel® Core™ i5, pamięcią RAM wynoszącą 8 GB i 1 TB pojemności dyskowej. Jedną z jego największych zalet jest znakomita jakość obrazu, pozwalająca oglądać filmy w jakości 4K z zachowaniem wszystkich, nawet najmniejszych szczegółów.

Nieco tańsza, aczkolwiek równie innowacyjna wersja – Apple iMac Retina i5-7600 działa na systemie Mac OS X Sierra, podczas gdy jego droższy odpowiednik na Mac OS X 10.14 Mojave. Miłośnicy marki Apple mogą dodatkowo wybrać model Apple iMac 21,5 4K Retina, bliźniaczo podobny do dwóch poprzednich, jednak z nieco mniejszym ekranem.

Inni producenci również stanęli na wysokości zadania, jeśli chodzi o innowacyjne komputery All-In-One. Jednym z przykładów jest ASUS Vivo AiO V241FAK-WA040T, czyli główny przedstawiciel tej serii. 23,8-calowy sprzęt z procesorem Intel® Core™ i5 8gen 8265U i pamięcią RAM 8 GB daje gwarancję bezproblemowej pracy, a także znakomitej jakości ekranu. Co więcej, waży zaledwie 5,1 kilograma, co dodatkowo świadczy o jego mobilności.

Swój typ ma również marka HP. Mowa o modelu HP 24 AiO, wyposażonym w 2-rdzeniowy procesor AMD® A-Series A9-9425, 4 GB pamięci RAM, dysk o pojemności 1 TB i kartę graficzną AMD® Radeon R5.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link