Urządzenia do streamowania muzyki – jakie są rodzaje?

Autor: Zosia

Muzyka towarzyszy nam niemal wszędzie – podczas wykonywania codziennych obowiązków lub w czasie wolnym, kiedy chcemy się zrelaksować. Sprzęt do streamingu muzyki to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się ulubionymi piosenkami w dowolnym miejscu. Zakup takiego sprzętu to wbrew pozorom nie taka trudna sprawa. Warto zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju system multiroom wybieramy. Istotne są także parametry samego urządzenia. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o urządzeniach do streamingu muzyki!

Kobieta ze słuchawkami na uszach tańczy do muzyki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie rodzaje urządzeń do streamingu muzyki wyróżniamy
  2. na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu systemu multiroom
  3. jakie modele urządzeń do streamowania muzyki warto kupić

Urządzenia do streamowania muzyki – rodzaje

Zbliżenie na dwa głośniki bezprzewodowe oraz smarfton

Sprzęt do zdalnego przesyłania dźwięków to nowoczesna technologia, która znacznie ułatwia nam korzystanie z odtwarzaczy muzycznych. Dzięki tego typu urządzeniom możemy w łatwy sposób przesyłać ulubione piosenki i odtwarzać je w każdym zakątku naszego domu. Jak to działa?

System multiroom to technologia wykorzystująca urządzenie bazowe, które rozsyła dźwięki do poszczególnych jednostek w pomieszczeniach. Co ciekawe, system streamowania muzyki pozwala nie tylko na odtwarzanie tej samej piosenki w każdym pokoju, ale także włączanie różnych utworów muzycznych w każdym pomieszczeniu. Urządzenie będące systemem multiroom łączy się z głośnikami, które posiadamy w domu głównie bezprzewodowo. Zdecydowanie bardziej wygodne jest wykorzystywanie głośników bezprzewodowych, które będą połączone z naszym urządzeniem bazowym za pomocą sieci domowej.

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy sprzętu do streamingu muzyki.

  • Systemy muzyczne multiroom – to inteligentne urządzenia, które pozbawione są wbudowanych głośników. Streamer muzyki może łączyć się z głośnikami, soundbarami czy kinami domowymi za pomocą sieci domowej Wi-Fi. Dzięki temu tworzymy prywatną sieć urządzeń, którymi sterujemy zdalnie za pomocą systemu multiroom.
  • Bezprzewodowe głośniki multiroom – to urządzenia, które posiadają wbudowany głośnik, odtwarzający muzykę w najwyższej jakości. Najczęściej ma wiele funkcji dodatkowych, których nie posiada zwykły system multiroom. Głośnik bezprzewodowy multiroom możemy przenosić w dowolne miejsce i obsługiwać za pomocą naszego smartfona. Ponadto zyskujemy możliwość sterowania głosem. Głośniki bezprzewodowe oferują dźwięk przestrzenny, który wypełni całe pomieszczenie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu systemu muzycznego ?

Sprzęt do streamingu muzyki to bardzo dobry wybór dla osób, które lubią otaczać się ulubioną muzyką w najwyższej jakości. To również świetna opcja dla współlokatorów, którzy interesują się zupełnie innymi gatunkami muzycznymi. System multiroom pozwala na odtwarzanie innych utworów muzycznych w różnych pomieszczeniach. Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest łączność Wi-Fi. To niezwykle ważna cecha, która wpływa na komfort użytkowania urządzenia. Poprzez sieć bezprzewodową możemy w mgnieniu oka połączyć wiele urządzeń i cieszyć się ulubioną muzyką. W dodatku całym systemem da się sterować zdalnie, za pomocą naszego smartfona.

Z Wi-Fi łączy się też standard DLNA. Jest to system współdzielenia zasobów multimedialnych w naszej prywatnej sieci domowej. Jeżeli posiadamy urządzenia z DLNA, nasza sieć bezprzewodowa może stać się wirtualnym repozytorium dla różnego rodzaju multimediów – filmów czy muzyki. Możemy dzięki temu w łatwy sposób dzielić się poszczególnymi plikami. Podobną funkcją jest AirPlay, umożliwiający transmisję muzyki, ale pomiędzy kompatybilnymi urządzeniami marki Apple. Warto także zwrócić uwagę na dostęp do łączności Bluetooth oraz NFC. Ten drugi system komunikacji bliskiego zasięgu pozwala na transfer danych poprzez zbliżenie np. smartfona do bezprzewodowego głośnika multiroom.

Polecane systemy multiroom
  • 579 zł
  • 849 zł
  • 1 699 zł
  • 869 zł
  • 2 799 zł

Modele urządzeń do streamowania muzyki, które polecamy

Zbliżenie na biurko, na którym znajduje się komputer, tablet i telefon

W RTV EURO AGD znajdziemy szeroki wybór urządzeń do streamowania muzyki oraz głośników bezprzewodowych multiroom. Warto zwrócić uwagę na to, którego rodzaju urządzenia do przesyłania muzyki potrzebujemy.

Dla osób, które chcą zakupić system multiroom z wbudowanym głośnikiem polecamy Yamaha MusicCast 20 WX-021 (czarny). To urządzenie możemy wykorzystywać na różne sposoby – jako głośnik samodzielny, sparowany z innymi urządzeniami lub jako głośnik dodatkowy, połączony z kinem domowym. Dzięki systemowi MusicCast możemy swobodnie przesyłać muzykę do poszczególnych pomieszczeń. Poza tym dzięki funkcji AirPlay to urządzenie jest kompatybilne z urządzeniami Apple. Drugą propozycją głośnika bezprzewodowego multiroom jest Bose Home Speaker 500 (czarny). Z tego urządzenia da się korzystać także za pomocą sterowania głosowego – wirtualnego asystenta Alexa. Kupując ten sprzęt, warto zaopatrzyć się w dedykowaną aplikację Bose Music, która pozwala na ustawianie preferowanych playlist czy stacji radiowych. Ostatnim polecanym modelem głośnika bezprzewodowego jest Yamaha MusicCast 50 WX-051 (biały). To wszechstronne urządzenie, łączące się z innymi sprzętami za pomocą Wi-Fi, Bluetooth czy AirPlay. Co więcej, jest ono kompatybilne z wieloma popularnymi serwisami muzycznymi, takimi jak Spotify, Deezer czy Tidal.

Dla osób poszukujących sprzętu multiroom, który nie jest samodzielnym głośnikiem polecamy iEAST AudioCast M5. To niewielkie, okrągłe urządzenie oferuje wielkie możliwości. Posiada certyfikat DLNA i pozwala na łączenie się wielu urządzeń jednocześnie. Modelem godnym polecenia jest też Yamaha MusicCast WXAD-10. Dzięki temu urządzeniu zintegrujemy system audio i wprowadzimy zupełnie nowe funkcje. Połączymy się z większością systemów operacyjnych czołowych smartfonów. MusicCast pozwoli na swobodne przesyłanie muzyki do dowolnego pokoju. Systemem multiroom możemy w łatwy sposób sterować naszym telefonem. Ostatnią propozycją urządzenia do streamingu muzyki jest Yamaha MusicCast WXC-50. Posiada ono wbudowaną, wszechstronną technologię, która pozwoli na połączenie się niemal z każdym urządzeniem, jakie posiadamy w domu. Muzyka strumieniowana poprzez ten system będzie w najwyższej jakości, bez szumów i strat. Urządzenie ma asystenta głosowego Google oraz łączy się z popularnymi serwisami typu Spotify czy Napster.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link