Ogólne informacje o Cat5 i Cat6 oraz podstawowe różnice

Autor: Sara

Cat5, Cat5e oraz Cat6 to przykładowe kategorie kabli. Wiele osób nie jest zainteresowanych takimi informacjami, lecz ulega to zmianie, gdy nadchodzi potrzeba zakupu kabla sieciowego. Oczywiście niektórzy nie zawracają sobie głowy nadmiarem informacji, ale są również takie osoby, które chcą wiedzieć jak najwięcej, żeby dokonać właściwego zakupu. Ostatecznie skupimy się na porównaniu Cat5e i Cat6, lecz kategorii jest więcej, o czym także wspomnimy. W tym artykule można poznać ogólne informacje o kablach sieciowych, a także występujące pomiędzy nimi różnice.

Kabel sieciowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. różnych informacji na temat kabli sieciowych
  2. jakie są różnice między Cat5e a Cat6

Ogólne informacje o kablach sieciowych

Kabel Ethernet Cat6

Skrętka to przewód z zasady wykorzystywany do przesyłania informacji w sieciach komputerowych. Polska nazwa oczywiście ma swój odpowiednik w języku angielskim, mianowicie twisted-pair cable. Można łatwo zauważyć, że w każdym języku występuje nawiązanie do faktu, że pary kabli są skręcone. Faktycznie taki zabieg ma miejsce i jest on stosowany w celu wykluczenia wpływu zakłóceń elektromagnetycznych i wzajemnych. Skoro wiemy już, że skrętka jest rodzajem kabla sygnałowego, przeznaczonego do przesyłania informacji, to możemy stopniowo przechodzić do omawiania różnych rodzajów kabli tego typu. Przy okazji można też zaznaczyć, że w związku z powszechnym zastosowaniem w sieciach Ethernet przewody te często określa się po prostu mianem kabli Ethernet.

Omawiane kable są opisane przez normę, która pozwala, chociażby, ustandaryzować nazewnictwo. Istnieją oznaczenia, dzięki którym można szybko zrozumieć cechy danego kabla. Mamy zatem możliwość wykorzystywania liter w nazwach, co należy rozumieć w następujący sposób: nieekranowany (unshielded) to litera „U”, ekranowany (foiled) to litera „F”, ekranowany siatką (shielded) to litera „S”, natomiast ekranowany folią i siatką to litery „SF”. Taki sposób oznaczania kabli jest opisany w normie ISO/IEC 11801:2002. Wymienione wyżej oznaczenia należy stosować w określony sposób, czyli xx/yyTP, przy czym xx jest do całości przewodu, natomiast yy jest do opisania pojedynczej pary przewodów.

Polecane kable komputerowe
  • 19,99 zł
  • 19,99 zł
  • 109,99 zł
  • 54,99 zł
  • 99,99 zł

Jakie są różnice między Cat5 i Cat6?

Wpięte kable sieciowe Cat5

Jeżeli chcemy kupić kabel do Ethernetu, to możemy napotkać na określenia, które wydadzą się niezrozumiałe. Przykładowo Cat6, czyli po polsku kabel kategorii 6, to skrętka do Ethernetu o parametrach wkomponowujących się w ustalenia pochodzące z pewnej normy, ale po kolei. Pytania nasuwające się wielu ludziom są związane właśnie ze wspomnianą kategorią. O czym nas informuje? Czy ma jakiekolwiek znaczenie? Otóż podział na kategorie jest bardzo użyteczny i stanowi szybką informację dla nabywcy kabla. Dzięki temu podziałowi będziemy wiedzieć m.in. z jaką prędkością można przesyłać dane w naszej sieci komputerowej, wykorzystując do tego np. kabel kategorii 6. Oczywiście to nie jest tak, że prędkość przesyłania danych zależy wyłącznie od samej skrętki, lecz w tym artykule interesuje nas właśnie ten aspekt i na nim się skupiamy.

Kabel kategorii 6 (ang. Cat6) jest wstecznie kompatybilny ze standardami niższej kategorii. Zgodnie z tym, co intuicyjnie przychodzi na myśl, wyższa kategoria, czyli w tym przypadku Cat6, jest lepsza od tych niższych, czyli na przykład Cat5e. Jeżeli zechcemy porównać kategorię 6 do 5e, to należy zauważyć, że ta druga jest stosowana do protokołów z dużą szybkością, na przykład FastEthernet 100Base-TX, a przepustowość fizyczna kabli Cat5e to 100 MHz. Jak to jest w przypadku kategorii 6? Takie kable są stosowane do protokołów z jeszcze większą szybkością, na przykład GigabitEthernet 1000Base-T, a przepustowość fizyczna kabli Cat6 to 250 MHz.

Warto wyjaśnić też, że tak naprawdę Cat5 jest dość przestarzałą wersją kabli i w praktyce kategoria 5 została wyparta przez Cat5e. Litera „e” w nazwie oznacza enhanced, czyli ulepszone. Właśnie dlatego w powyższym porównaniu skupiliśmy się na Cat5e i pominęliśmy Cat5. Wracając do tematu przewagi Cat6 nad starszymi wersjami, kategoria 6 umożliwia prędkość do 10 Gbps oraz obsługę częstotliwości 250 MHz. W samej konstrukcji kabla Cat6 można doszukać się separatora, który izoluje każdą z par skręconego drutu i tym samym zmniejsza niepożądane przesłuchy. Ostatecznie ma to wpływ na cenę tych kabli; są one po prostu trochę droższe, lecz oczywiście jest to uzasadnione.

Za przykład wysokiej jakości skrętki UTP kategorii 6 może nam posłużyć Unitek Y-C809ABL. Dodatkowo w tym kablu styki zostały pokryte 24-karatowym złotem, a wytrzymałość wtyków została zaprojektowana na 10 000 włożeń. Jest także osłonka na zatrzask, która zapobiega wyłamywaniu się wtyków. Solidnie wykonane kable sieciowe wysokiej kategorii z pewnością spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link