Jak poprawić zasięg Wi-Fi w domu?

Autor: Sara

Wykupiłeś u swojego operatora szybkie łącze, ale kiedy korzystasz z internetu przez Wi-Fi, łączność zanika, a strony długo się ładują? A może blisko routera sygnał sieci jest silny, lecz słabnie w bardziej oddalonych pomieszczeniach? Podpowiadamy, jak poprawić zasięg Wi-Fi i wykorzystać pełen potencjał swojego łącza internetowego.

Router to najważniejsze urządzenie, które odpowiada za słaby zasięg Wi-Fi

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie mogą być przyczyny słabego zasięgu Wi-Fi,

- jak poprawić zasięg Wi-Fi w domu,

- kiedy warto kupić wzmacniacz sygnału,

- co zrobić, jeśli wymienione sposoby nie pomagają.

Słaby sygnał Wi-Fi – najczęstsze przyczyny

Wzmacniacz sygnału Wi-FiZanim zaczniesz zastanawiać się, jak poprawić zasięg Wi-Fi, warto zdiagnozować przyczynę problemu. Najczęstsze powody słabego sygnału to:
  • duża powierzchnia domu – nawet najnowocześniejszy router to urządzenie o ograniczonych możliwościach. W związku z tym może zdarzyć się, że w salonie połączenie będzie bardzo szybkie, ale w położonej na piętrze sypialni powstanie tzw. martwa strefa,
  • nieprawidłowa lokalizacja routera – aby najlepiej wykorzystać potencjał routera, powinno się go umieścić na środku mieszkania, w tej samej odległości od każdego komputera. Jednak użytkownicy bardzo często decydują się na „schowanie” tego sprzętu w szafie, przez co sygnał napotyka na więcej przeszkód,
  • przestarzały router – jeśli korzystasz z routera pracującego w przestarzałym standardzie, urządzenie nie będzie obsługiwać wysokich przepustowości,
  • słabe anteny w routerze – jeśli masz duży albo wielopiętrowy dom, standardowy router z anteną wewnętrzną nie będzie wystarczający. Potrzebne będą ruchome, kierunkowe anteny zewnętrzne, które emitują silniejszy sygnał.

Jak poprawić zasięg Wi-Fi w domu?

Jeśli masz problem ze słabym zasięgiem Wi-Fi w domu, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, gdzie położony jest Twój router. Może się okazać, że trzymając go w szafie lub w pomieszczeniu oddalonym od komputera, marnujesz potencjał swojego łącza. Ponieważ sygnał zmniejsza swoją moc, napotykając na przeszkody, takie jak meble, ściany czy stropy, najlepiej jest umieścić router w miejscu jak najmniej ograniczonym przez te elementy. Jeśli korzystasz z sieci bezprzewodowej w kilku pomieszczeniach, postaraj się zamontować go pomiędzy nimi – sygnał z anteny dookólnej wbudowanej w router emitowany jest równomiernie w każdym kierunku.

WSKAZÓWKA

Jeśli Twój router jest wyposażony w zewnętrzne, ruchome anteny, upewnij się, że każda z nich jest skierowana w stronę urządzeń – komputerów czy laptopów używanych w domu.

  • 96,99 zł
  • 49,99 zł
  • 149,99 zł
  • 79,99 zł
  • 128,99 zł

Wzmacniacz sygnału – sposób na słaby zasięg Wi-Fi

Wzmacniacz sygnału TP-LINK TL-WA850RERouter jest ustawiony samym środku mieszkania, ale sygnał sieci bezprzewodowej wciąż jest zbyt słaby albo całkowicie zanika w oddalonych pomieszczeniach? Jeśli zastanawiasz się, jak polepszyć zasięg Wi-Fi w takiej sytuacji, zastosuj dodatkowe urządzenia sieciowe. Wzmacniacz sygnału to dodatkowy sprzęt, który pozwala na zwiększenie zasięgu i siły Wi-Fi, a także wyeliminowanie „martwych stref” w mieszkaniu. Jeżeli w określonych częściach domu komputer wcale nie może połączyć się z siecią, wystarczy umieścić tam podłączany do gniazdka elektrycznego wzmacniacz, np. TP-LINK TL-WA850RE. Dobrym rozwiązaniem są też modele wyposażone w anteny kierunkowe, które pozwalają nakierować sygnał na obszar, w którym korzystasz z komputera – takie jak ASUS RP-N12.
Nie wiesz, jaki wzmacniacz sygnału najlepiej wybrać? Zapoznaj się z naszym zestawieniem TOP 8 wzmacniaczy sygnału do 500 zł!

Inne sposoby, aby zwiększyć zasięg Wi-Fi

Jeśli żaden z tych sposobów nie pomógł, ostatecznym rozwiązaniem może okazać się wymiana routera na nowy. Jeśli to urządzenie jest przestarzałe, lepiej jest wyposażyć się w bardziej zaawansowany model, pracujący w standardzie 802.11ac. Takie routery obsługują transfer nawet do 1 Gb/s, a ponadto są zwykle wyposażone w kilka anten kierunkowych, co pozwala zwiększyć nie tylko zasięg, ale i moc sygnału.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest sieć bezprzewodowa mesh Wi-Fi – więcej na temat tej technologii dowiesz się z tego artykułu.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link