DVI-D – co to jest i do czego służy?

Autor: Mariusz

Złącza audio-wideo są różne, dlatego warto zorientować się, z jakimi urządzeniami współpracują poszczególne modele. Można wyróżnić takie, które odbierają i przesyłają jedynie sygnał analogowy (DVI-A), rozwiązania pośrednie, jakimi są kable DVI-I, a także najnowocześniejsze złącza Digital Video Interface (DVI-D). Czym charakteryzuje się DVI-D i do jakiego rodzaju urządzeń się je podłącza?

Kilka różnych typów złączy, w tym m.in DVI-D

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego służy złącze DVI-D
  2. jakie kable i przejściówki DVI-D warto wybrać

DVI-D – do czego służy to złącze?

Złącze typu HDMI - DVI-D, na białym tle

Kable DVI-D są przystosowane do przesyłania wyłącznie sygnału cyfrowego. Ten najbardziej zaawansowany technologicznie sygnał jest już od pewnego czasu spotykany w telewizorach i monitorach, nie może dziwić zatem coraz większe zapotrzebowanie na urządzenia wyposażone w wejście DVI-D. Najbardziej podstawowym zastosowaniem kabla jest łączenie monitora i karty graficznej tak, aby możliwy był odbiór najlepszej jakości obrazu. Słowo „obraz” jest tu o tyle ważne, że w odróżnieniu od kabla HDMI przewód DVI-D nie obsługuje dźwięku. Jeżeli zatem ktoś planuje np. oglądać film i podłączyć za pomocą przejściówki monitor z telewizorem, to musi być przygotowany, że przesyłany będzie jedynie obraz. Ta informacja jest istotna dla tych, którzy nie chcą tracić wrażeń dźwiękowych podczas przesyłania danych. Dla nich najlepszą opcją będzie wybór kabla HDMI, który ma podobne właściwości, ale tak jak zostało wspomniane, obsługuje także dźwięk. Jednak nie jest to jedyna możliwa opcja. Równie dobra będzie decyzja o zakupie adaptera DVI-HDMI. Przejściówka DVI-D na HDMI to znakomity wybór. Dzięki takiemu rozwiązaniu można odtwarzać dźwięk, a jest to o tyle łatwiejsze, że oba złącza mają bardzo podobne właściwości, oczywiście z wyjątkiem tego, co może się okazać problemem, czyli braku dźwięku w DVI-D.

Co warto wiedzieć o przewodzie multimedialnym DVI-D? Przede wszystkim należy być pewnym, że jest to właśnie tego rodzaju kabel DVI, a nie np. DVI I lub DVI-A. Pomylić się teoretycznie nie tak łatwo, ale warto być przezornym.

Klienci mogą wybierać między pojedynczymi a podwójnymi kablami DVI-D. Kabel podwójny jest o tyle lepszy, że obsługuje wyższe rozdzielczości, dzięki czemu jakość obrazu będzie na naprawdę zadowalającym poziomie. Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest zabezpieczenie przed różnymi zakłóceniami. Filtry mogą być pomocnym narzędziem, które zminimalizują ryzyko takich zakłóceń.

Warto sprawdzić, jakie rozdzielczości są obsługiwane przez dany przewód DVI-D. Standardowa jakość to Full HD, jednak producenci nadal ulepszają przewody i dostępne są już na rynku kable DVI-D obsługujące nawet niemal dwukrotnie wyższe rozdzielczości. Ci, którzy cenią sobie każdy szczegół na ekranie, powinni wybrać przewód, który zapewnia wyższą jakość obrazu niż najczęściej spotykane 1920 × 1080, czyli Full HD.

Polecane kable komputerowe
  • 54,99 zł
  • 4,99 zł
  • 44,99 zł
  • 24,99 zł
  • 34,99 zł

Jakie kable i przejściówki DVI-D warto wybrać?

Adapter typu DVI-D

Na rynku można znaleźć różne kable i przejściówki DVI-D i będzie ich coraz więcej, ponieważ sygnał cyfrowy stał się już powszechnie obowiązującym standardem.

Dla osób, które chcą do bardzo dobrej jakości obrazu dołączyć dźwięk, znakomitym zakupem powinien okazać się kabel Reinston EKK20 2 m. Dwumetrowy przewód jest niedrogą i efektywną przejściówką, dzięki której te dwa podobne, a jednocześnie niekompatybilne, gniazda będzie można bezproblemowo skomunikować. Za pomocą przejściówki podłączymy komputer stacjonarny, laptop lub odtwarzacz DVD do telewizora, monitora i projektora, by cieszyć się nie tylko obrazem w jakości Full HD, lecz także wrażeniami dźwiękowymi. Podwójny wtyk zapewni świetną jakość obrazu, a zakłócenia nie będą występowały dzięki zabezpieczeniu w postaci zastosowanej warstwy ekranowania.

Zazwyczaj kable DVI-D mają czarną barwę, jednak inaczej jest w przypadku przewodu Hama 00020156. Ten srebrnoszary przewód ma niemal dwumetrową długość, co sprawia, że nie będzie zanadto napięty, gdy podłączy się go do urządzenia. Bardzo dużą zaletą kabla jest technologia Dual Link. To podwójne podłączenie, jak zostało wcześniej wspomniane, gwarantuje stabilny i przede wszystkim świetny pod względem jakości sygnał wideo.

Dla osób poszukujących konwertera z Display Port do DVI-D bardzo dobrą propozycją jest Unitek Y-5118BA BOX. Obsługuje on standard Display Port 1.1a, 1.2, 1.2a, 1.3 oraz rozdzielczość obrazu nieco lepszą od Full HD (1920 × 1200). Ten przewód o długości 1,8 metra może być bardzo przydatny do komunikacji z nieco starszymi urządzeniami.

Bardzo solidnym kablem obsługującym standardy DVI-D oraz HDMI jest Vivanco 45422. Podobnie jak kabel Reinston, ma 2 metry długości i zapewnia przesył dźwięku tam, gdzie domyślnie nie jest on przesyłany.

Inny kabel, który obsługuje standard Display Port, to Hama 00054593. Ten adapter jest zdecydowanie wart swojej ceny. Ma znakomite wykończenie wtyków i gwarantuje świetną jakość przesyłanego obrazu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link