Uchwyt do projektora – jaki wybrać? Praktyczne porady

Autor: Joanna

Projektor multimedialny to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób, nierzadko zastępując nim telewizor. W związku z tym pojawia się pytanie, jaki uchwyt do projektora wybrać, aby dobrze wyglądał i umożliwiał komfortowe korzystanie z urządzenia.

Salon urządzony w rustykalnym stylu z sufitowym uchwytem na projektor

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są różnice pomiędzy sufitowym a ściennym uchwytem do projektora;
  2. jaki uchwyt do projektora sprawdzi się najlepiej;
  3. na co zwrócić uwagę, kupując uchwyt do projektora.

Jaki uchwyt do projektora wybrać – sufitowy czy ścienny?

Nowoczesna sala wykładowa utrzymana w białej kolorystyce z projektorem zawieszonym na sufitowym uchwycie

Tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wybór najlepszej opcji w dużej mierze zależy od możliwości, jakie mamy w domu. Uchwyt do projektora sufitowy to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach, a zwłaszcza tam, gdzie sufit jest podwieszany. Jednak w niektórych przypadkach jego montaż jest niemożliwy, np. ze względu na rozstaw mieszkania lub stan sufitu. Mocowanie czegokolwiek w suficie to niekiedy gra niewarta świeczki. Wówczas dobrym pomysłem jest uchwyt do projektora ścienny. Często ten rodzaj uchwytu wybiera się również w przypadku montażu projektora do tablicy interaktywnej.

Wybór uchwytu do projektora – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na uchwyt do projektora sufitowy czy ścienny, przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Wpływają one nie tylko na montaż, ale także na komfort użytkowania projektora. Przede wszystkim należy ustalić:

  • maksymalny udźwig uchwytu i porównać go z wagą projektora – to bardzo ważne dla solidnego i trwałego montażu urządzenia;
  • jaki jest rozstaw otworów na śruby montażowe i czy pasuje do wybranego modelu projektora;
  • funkcjonalność uchwytu – np. regulacja obrotowa w każdej płaszczyźnie (o 360˚) ułatwi ustawienie projektora zgodnie z oczekiwaniami użytkownika. W przypadku uchwytu sufitowego istotna może się okazać również regulacja wysięgnika, dzięki czemu można bezproblemowo ustalić wysokość projektora, bez względu na wysokość pomieszczenia.

CZY WIESZ, ŻE...

Większość uchwytów do projektora – zarówno tych do montażu sufitowego, jak i tych ściennych – ma regulowany rozstaw otworów na śruby montażowe. Jednak i w takim przypadku warto się upewnić, czy regulacja obejmuje ustawienie, które zostało zastosowane w danym modelu projektora.

  • 99,99 zł
  • 329 zł
  • 349 zł
  • 239 zł

Sufitowy uchwyt do projektora

Czarny projektor multimedialny zawieszony na uchwycie sufitowym na projektor

To opcja wygodna i uniwersalna. W pomieszczeniach z podwieszanym sufitem, dzięki regulacji wysięgnika, można schować urządzenie, gdy nie jest używane. Takie rozwiązanie umożliwia m.in. uchwyt ART P-107, dostępny w kolorach białym i czarnym. Za jego pomocą można regulować odległość projektora od sufitu w zakresie od 45 do 76 cm. Uchwyty, które nie mają regulowanego wysięgnika pozwalają – w zależności od wybranego modelu – na umieszczenie projektora na wysokości od 12 do ok. 15 cm, np. ART P-101 daje możliwość zawieszenia projektora 15,6 cm od sufitu. Warto zwrócić uwagę na ten parametr i dopasować go odpowiednio do wysokości pomieszczenia. Sufitowe uchwyty do projektora mają zazwyczaj maksymalny udźwig do 15 kg. Jest on wystarczający dla większości urządzeń dostępnych na rynku. Uchwyty wykonane są z metalu, więc gwarantują stabilny montaż. W przypadku cięższych projektorów, należy jednak poszukać uchwytu z większym udźwigiem, np. Maclean MC-582, który przystosowany jest do projektorów do 20 kg. Ma regulowane ramiona montażowe, dzięki czemu pasuje do większości modeli projektorów, umożliwia pochylenie urządzenia w pionie o +/- 15˚ i zawieszenie go 12 cm od sufitu. Regulacja obrotowa ustawienia projektora o 360˚ staje się powoli standardem. Wiele nowoczesnych uchwytów można obracać we wszystkich płaszczyznach.

Ścienny uchwyt do projektora

Uchwyt do projektora ścienny umożliwia powieszenie projektora na ścianie, toteż często się go wykorzystuje, jeśli użytkownik korzysta z tablicy interaktywnej. Podobnie jak sufitowe uchwyty – ścienne są dostosowane do większości modeli projektorów dostępnych na rynku, dzięki regulowanym ramionom montażowym. W tym przypadku szeroki zakres regulacji obrotowej w wielu płaszczyznach również staje się standardem. Uchwyt ART P-103 umożliwia obracanie urządzenia o 360˚, nachylenie zaś można zmieniać o +/- 30˚. Odległość od ściany regulowana jest w zakresie od 41 do 63 cm. Maksymalny udźwig to 15 kg. Podobne parametry zapewnia Maclean MC-516S, z tym że przystosowany jest on do urządzeń do 10 kg. Niektóre modele uchwytów ściennych mają dodatkowo schowek na kable, np. Multibrackets MB833.

Uchwyty do projektorów dostępne są standardowo w kolorach białym, srebrnym i czarnym. Wizualnie, kolorystycznie oraz pod względem ustawień montażowych pasują do większości modeli projektorów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link