Niskie tony w naszym aucie, czyli jak działa subwoofer samochodowy

Autor: Grzegorz

Drzwi, tylna półka, spód przedniego siedzenia, bagażnik – to miejsca, w których najczęściej montowany jest subwoofer samochodowy. Dzięki niskim tonom z subwoofera wrażenia płynące ze słuchania muzyki w pojeździe zdecydowanie się poprawią.

auto z otwartą klpaą bagażnika a w nim subwoofer

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. w których miejscach najlepiej zamontować subwoofer samochodowy;
 2. co zyskamy, posiadając ten głośnik samochodowy;
 3. czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje subwooferów samochodowych.

Czym różni się subwoofer samochodowy aktywny od pasywnego?

system głośników w otwartych drzwiach auta

Dlaczego subwoofer samochodowy ma tak duży wpływ na jakość słuchania muzyki w aucie? Dzieje się tak, ponieważ ten głośnik samochodowy przeznaczony jest do odtwarzania niskich częstotliwości, poniżej 100 Hz. Dźwięki basowe, sample elektroniczne czy perkusja brzmią dzięki temu bardziej soczyście i „pełniej".

Ten popularny rodzaj głośnika samochodowego dzieli się na kilka kategorii:

 • subwoofer samochodowy aktywny – to głośnik, który posiada wbudowany wzmacniacz, dzięki czemu może funkcjonować jako oddzielne urządzenie. Najczęściej obsługiwany jest za pomocą pilota. W związku z ogromną popularnością tego modelu głośnika, urządzenia wiodących światowych producentów są na tyle zminiaturyzowane, że nie wymagają poświęcenia dużych powierzchni w aucie;
 • subwoofer samochodowy pasywny z obudowągłośnik do odtwarzania najniższych oktaw pasma przenoszenia, ulokowany w specjalnej, dobrze wygłuszonej obudowie o odpowiednich rozmiarach. By mógł działać, należy podłączyć go do zewnętrznego wzmacniacza;
 • subwoofer samochodowy pasywny bez obudowy – głośnik do odtwarzania najniższych częstotliwości, ale pozbawiony obudowy. Dzięki temu można zamontować go w aucie, we wcześniej przygotowanym miejscu: w bagażniku, drzwiach lub na tylnej półce. Również wymaga wzmacniacza zewnętrznego.
 • 319 zł
 • 359 zł
 • 529 zł
 • 249 zł
 • 169 zł

Na co zwrócić uwagę, wybierając głośnik samochodowy?

auto z głośnikami w bagażniku

Kupując subwoofer samochodowy, powinniśmy zwrócić uwagę na zakres pasma przenoszenia i to, żeby był jak najbardziej szeroki. Dobrze, żeby rozpoczynał się od dość niskich wartości, np. 20 Hz, a kończył na wysokich, np. 300 Hz. Choć aktywne subwoofery samochodowe są coraz mniejsze, warto jednak oddać mu trochę miejsca w aucie. Wszak jego rozmiar ma kluczowy wpływ na jakość basów.

Jeśli sami decydujemy się na instalację tak zaawansowanego głośnika jak subwoofer samochodowy, trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim istotny jest właściwy dobór litrażu obudowy, który powinien być dostosowany do konkretnego modelu głośnika. Chodzi o subwoofer pasywny i sytuację, w której obudowa dorabiana jest do niego oddzielnie. Wszystkie informacje dotyczące parametrów głośnika powinny pochodzić od jego producenta.

Następny ważny warunek, to odpowiednie wygłuszenie obudowy, do której chcemy zainstalować subwoofer samochodowy. Ma to związek z faktem, że membrana głośnika odpowiadającego za odtwarzanie niskich częstotliwości pracuje w obie strony. Niezbędne będzie więc wygłuszenie tego dźwięku, który pojawia się w momencie, kiedy drgania idą w stronę obudowy. Kolejna kwestia również ściśle związana jest z pracą subwoofera. Otóż jego membrana wytwarza ciśnienie, które będzie miało wpływ na elementy znajdujące się w najbliższym otoczeniu. Dlatego istotne okaże się odpowiednie wzmocnienie, a nawet wygłuszenie całego sąsiedztwa subwoofera w samochodzie.

Jeśli decydujemy się na subwoofer samochodowy ze wzmacniaczem, koniecznie trzeba dobrać właściwe parametry do odpowiedniego głośnika. Najczęściej producent oferuje wzmacniacze dedykowane do konkretnych modeli głośnika, ale gdy rezygnujemy z tego rozwiązania, oba urządzenia powinny być ze sobą właściwie sparowane. Inaczej sprzęt nie będzie działał poprawnie. Ostatni warunek właściwego działania subwoofera samochodowego to jego prawidłowe ustawienie, które ma kluczowy wpływ na odbiór słuchanych dźwięków. Jeśli głośnik samochodowy zostanie odcięty zbyt nisko, w paśmie odtwarzania pojawi się dziura pomiędzy subwooferem a głośnikami wysoko- oraz średniotonowymi. Z kolei jeśli niewłaściwie ustawimy subwoofer pod kątem wysokich dźwięków, będzie on grał poza najlepszym dla tego rodzaju sprzętu pasmem przenoszenia i zepsuje wrażenia pochodzące ze słuchania muzyki.

Czy warto przenieść subwoofer samochodowy do domu?

To temat, który regularnie pojawia się na wielu specjalistycznych forach internetowych. Jednak najczęstsza odpowiedź na to pytanie brzmi: szkoda zachodu. Tuby samochodowe najlepiej sprawdzają się w samochodzie, bo są konstruowane z myślą o niewielkich przestrzeniach. W związku z tym ich ustawienie z domowym wzmacniaczem może być trudne i zająć sporo cennego czasu, ze względu na różnice w napięciu. A przenoszenie do domu wzmacniacza samochodowego zasilanego akumulatorem to już zbyt daleko idące poświęcenie. Dlatego w domu najlepiej stosować subwoofery oraz innego rodzaju głośniki dedykowane do odsłuchu domowego. Możemy natomiast bezpiecznie podłączyć subwoofer samochodowy do komputera, by poprawić jakość dźwięku podczas gier lub słuchania muzyki. Wystarczy do tego odpowiedni kabel i śrubokręt.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link