Rozkładana suszarka na pranie – co warto wiedzieć przed jej zakupem?

Z tego artykułu dowiesz się:jakie są rodzaje rozkładanych suszarek do ubrań czym kierować się przy wyborze suszarki do ubrań jak zorganizować suszenie prania w małym mieszkaniu jaka rozkładana suszarka do ubrań sprawdzi się w przypadku dużej rodziny
Autor: Sara

Efektywne suszenie prania w domu może stanowić nie lada wyzwanie – szczególnie wtedy, gdy mieszka w nim 4-osobowa rodzina, a metraż mieszkania nie jest zbyt duży. Dobrym rozwiązaniem jest rozkładana suszarka do ubrań. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas jej wybierania, aby jak najlepiej zorganizować strefę suszenia.

Zobacz także: Jak wybrać pionową suszarkę na pranie? Porady eksperta i wskazówki

Rodzaje rozkładanych suszarek do ubrań

Rozkładane suszarki na pranie są dostępne w kilku wariantach:

 • suszarki stojące skrzydłowe – najbardziej klasyczne rozwiązanie, które swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim przystępnej cenie. Choć tego typu rozkładane suszarki do ubrań są wygodne i pomieszczą nawet do 20 kg prania, mogą zająć sporo miejsca. Modele, które są szczególnie polecane to Leifheit Pegasus 200 Solid Comfort 81516 oraz Vileda King 157247;
 • suszarki pionowe – alternatywa dla klasycznej, rozkładanej suszarki na ubrania, która swoim wyglądem przypomina wieżę – jest wąska, a przy tym wysoka aż po sufit. Taka konstrukcja sprawia, że akcesorium zajmuje mniej cennej przestrzeni, a jednocześnie doskonale spełnia swoją funkcję i mieści dużo prania. Zobacz nasz model Leifheit Tower 270 81454 – wyposażono go w kilka pięter oraz kółka, a jego wymiary pozwalają schowanie go nawet w kabinie prysznicowej;
 • rozkładane suszarki sufitowe i ścienne – jak sama nazwa wskazuje, służą do zamontowania na suficie bądź ścianie, najczęściej w łazience lub pomieszczeniu służącym Ci za pralnię. Na ich korzyść przemawia to, że nie zajmują dużo miejsca i są niemalże niewidoczne, gdy akurat nie wisi na nich pranie – wyglądają po prostu jak smukłe, cienkie belki zawieszone pod samym sufitem lub przy ścianie. Tego typu rozkładana suszarka na ubrania raczej nie nadaje się do suszenia cięższego prania, gdyż wsporniki będą się z czasem wyrabiać. Polecane przez nas rozkładane suszarki do ubrań to Leifheit Telegant 36 Protect Plus 83201 oraz Vileda Rewind 6.
 • rozkładane suszarki balkonowe – wśród suszarek balkonowych możesz wyróżnić najróżniejsze modele – tak wolnostojące, jak montowane do ściany lub do sufitu. Suszarki te różnią się od podobnych akcesoriów stosowanych w domu chociażby tym, że są bardziej odporne na działanie czynników pogodowych. Pamiętaj jednak o tym, że możesz z niej korzystać tylko przy dobrej pogodzie, czyli wiosną i latem – przez pozostałą część roku nie unikniesz suszenia prania w domu.
Polecane suszarki do ubrań
 • 309 zł
 • 79,99 zł
 • 169,99 zł
 • 269 zł
 • 529 zł
 • 44,99 zł
 • 429 zł
 • 159,99 zł
 • 179,99 zł
 • 349 zł

Czym kierować się przy wyborze rozkładanej suszarki na pranie?

Planujesz zakup rozkładanej suszarki na pranie? Świetnie – upewnij się tylko, że wybrany przez Ciebie model spełnia Twoje wymagania pod kątem funkcjonalności oraz wytrzymałości. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, z czego go wykonano. Najlepiej, aby był to trwały metal, który spokojnie udźwignie nawet cięższe rzeczy, jednak zabezpieczony powłoką antykorozyjną – w ten sposób unikniesz rdzewienia na skutek kontaktu z mokrymi ubraniami.

Spójrz też na sam rozkład szczebelków. Powinny być od siebie oddalone na tyle, by pojedyncze sztuki ubrań nie dotykały się podczas suszenia. Jeśli będą położone zbyt blisko, ubrania po prostu nie wyschną – a większe rzeczy (jak np. koce czy pościel) wcale nie zmieszczą się na suszarce.

 

Jak zorganizować suszenie prania w małym mieszkaniu?

Mały metraż ogranicza Twoją przestrzeń do suszenia prania? Spokojnie – jak już wcześniej wspomnieliśmy, na rynku spotkasz się z wieloma rozkładanymi suszarkami do ubrań, które perfekcyjnie sprawdzą się w takim wnętrzu. Nie tylko nie zajmą dużo miejsca, ale też spełnią swoją funkcję zupełnie tak, jak większe modele.

W małych mieszkaniach sprawdzą się rozkładane suszarki na pranie o mniejszych wymiarach. Warto postawić też na modele sufitowe lub ścienne. Decydując się na dwa ostatnie, będziesz mógł funkcjonalnie wykorzystać obszar, który normalnie byłby po prostu niezagospodarowany – np. kawałek ściany tuż nad wanną, gdzie i tak nie znajduje się żadna szafka.

 

Rozkładana suszarka do ubrań dla dużej rodziny

Jeśli jesteś rodzicem kilkorga dzieci, z pewnością nie wstawiasz tylko jednego prania w tygodniu. Jak zorganizować strefę suszenia, gdy masz szczególnie dużo upranych rzeczy? Świetnie sprawdzi się tutaj suszarka pionowa, która jest niewielka i wysoka, a zatem może pomieścić więcej prania niż jej skrzydłowy odpowiednik. Co ważne, taką suszarkę możesz też schować np. pod prysznicem – tak, aby nie przeszkadzała np. wtedy, gdy odwiedzą cię goście.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link