Jaki pilot do prezentacji wybrać? Przegląd modeli

Autor: Sara

Prezentacje i wystąpienia publiczne powinny być przeprowadzone w sposób profesjonalny, nie tylko pod kątem merytorycznym, ale i technicznym. Bardzo przydatny w tej kwestii jest pilot do prezentacji, znacznie ułatwiający prelegentowi jego wystąpienie. Podpowiadamy, jaki model wybrać.

Mężczyzna trzyma pilot do prezentacji

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. w czym pomaga pilot do prezentacji
 2. czym kierować się przy wyborze pilota
 3. jaki model pilota do slajdów wybrać

Znaczne ułatwienie wystąpienia

Mężczyzna omawiający wykres z użyciem wskaźnika

Każde wystąpienie, przed mniejszą bądź większą publicznością, może generować u prelegenta stres. Zwykle jego powodem jest chęć wygłoszenia prezentacji w sposób jak najbardziej merytoryczny i profesjonalny. Dbałość o poprawność przekazywanego materiału to jednak tylko część źródeł zdenerwowania. Dodatkowy niepokój może być spowodowany kwestiami technicznymi i sprzętowymi. Jeśli projektor lub oprogramowanie do prezentacji nie działa jak należy, wówczas szansa na niepowodzenie niebezpiecznie rośnie.

Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem podczas wystąpienia publicznego jest zaopatrzenie się w pilot do prezentacji. Dzięki niemu mówca ma zdecydowanie większą i łatwiejszą kontrolę nad wyświetlanymi na ekranie informacjami i nie musi za każdym razem podchodzić do komputera, aby zmienić slajd. Tym samym może również zyskać w oczach widzów czy słuchaczy, których uwaga będzie zwrócona tylko i wyłącznie na treści wystąpienia.

Pilot do prezentacji – czym się kierować przy wyborze?

Niektóre piloty do slajdów posiadają szereg dodatkowych funkcji, dających mówcy jeszcze więcej możliwości uatrakcyjnienia swojego występu. Większość jednak posiada podstawowe i standardowe opcje, w zupełności wystarczające do przeprowadzenia profesjonalnej przemowy. Jeżeli urządzenie będzie często służyć prelegentowi, wybór konkretnego modelu powinien być poparty uwzględnieniem kilku podstawowych cech:

 1. Komfort użytkowania – ważne, aby pilot do prezentacji był ergonomiczny i z łatwością mieścił się w dłoni. Niekiedy wystąpienia publiczne, podczas których będzie on używany, mogą trwać nawet kilka godzin, w związku z czym wygoda użytkowania jest niezwykle istotna. Mniejsze piloty nie tylko można zmieścić w kieszeni i łatwiej je transportować, ale również z reguły posiadają tylko kilka głównych przycisków, nie sprawiając mówcy przy tym żadnych problemów.
 2. Łatwa obsługa – w większości przypadków kompaktowy i ergonomiczny pilot do slajdów jest bardzo łatwy w użyciu, ale przed zakupem warto zapoznać się z jego dokładną specyfikacją. Niektóre kombinacje przycisków w konkretnych modelach mogą okazać się niezbyt wygodne dla osób, które np. podczas wystąpień mocno gestykulują.
 3. Sposób działania – piloty do przełączania slajdów zwykle działają z wykorzystaniem trzech różnych technologii: RF (bezprzewodowa częstotliwość radiowa), IR (podczerwień) i Bluetooth. Każda z nich ma swoje zalety i wady, jak na przykład konieczność bezpośredniego nakierowania pilota na komputer, aby zmienić slajd (piloty IR). W zależności od stylu wystąpienia publicznego, wybór odpowiedniego rodzaju jest jednym z najważniejszych aspektów.
 4. Widoczność wskaźnika laserowego – w momencie, gdy prelegent wskazuje na ekran w celu podkreślenia pewnych informacji i zwrócenia na nie uwagi publiczności, wyraźny wskaźnik laserowy jest nieodzowny. Słabo widoczny punkt nie tylko nie ułatwi widzom uzyskania odpowiedniej dawki wiedzy, ale i spowoduje u nich braki w koncentracji, a w konsekwencji – nieuważny odbiór prezentowanych treści.
 • 329 zł
 • 99,99 zł
 • 349 zł
 • 239 zł

Jaki pilot do prezentacji wybrać?

Mężczyzna prowadzi wykład i używa pilota do slajdów

Najbardziej podstawowym – choć dającym też mnóstwo możliwości – pilotem do slajdów jest Vivanco 36658. Wyposażony został w małych rozmiarów touchpad, dzięki czemu można sterować kursorem bez dodatkowego użycia komputera, a jego 11 przycisków w zupełności wystarczy, aby mieć pełną kontrolę nad wyświetlanymi na ekranie informacjami. Podobnymi rozmiarami, lecz mniejszą liczbą guzików, odznacza się LogiLink ID0154, dający użytkownikowi podobne odczucia pod względem komfortu i wygody podczas wystąpienia.

Nieco bardziej rozwiniętym technologicznie modelem jest Logitech Professional Presenter R700, posiadający czytelny wyświetlacz LCD i zasięg do 30 metrów. Aby zacząć z niego korzystać, nie trzeba instalować żadnego oprogramowania. Wystarczy podłączyć do portu USB specjalny odbiornik, który kształtem przypomina pendrive. Producenci zadbali również o niezwykle wyraźny, czerwony wskaźnik laserowy, pomagający przyciągnąć i utrzymać uwagę odbiorców prezentacji czy wystąpienia.

Trzy główne przyciski, ergonomiczny kształt i energooszczędna technologia Bluetooth – to główne zalety pilota do prezentacji Logitech Presenter R500. Za jego wyborem przemawiają ponadto duży zasięg i wyraźny laserowy wskaźnik. Osoby, które przy swoich wystąpieniach korzystają z programów PowerPoint lub Apple Keynote, z pewnością docenią walory modelu Targus AMP09EU. Wyróżnia go możliwość kierowania kursorem, bardzo mały odbiornik USB z gniazdem do jego przechowywania w komorze baterii, a także dopasowany do dłoni rozmiar.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link