Na co zwrócić uwagę, kupując dyktafon?

Autor: Ola

Choć jest kojarzony głównie z filmami szpiegowskimi sprzed lat, obecnie przydaje się w wielu codziennych sytuacjach. Mowa oczywiście o dyktafonie. Zobacz, jakie parametry warto dobrze sprawdzić przed jego zakupem, by wybrać akcesorium dopasowane do swoich potrzeb.

jaki dyktafon cyfrowy kupić

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki dyktafon jest lepszy: analogowy czy cyfrowy
 2. jakie parametry są kluczowe przy zakupie takiego urządzenia
 3. które funkcje dodatkowe mogą się przydać

Cyfrowy czy analogowy – jaki wybrać?

Pierwszą decyzją, jaką musisz podjąć, kupując nowy dyktafon, jest to, czy wolisz model analogowy czy cyfrowy. Jak sama nazwa wskazuje, ten pierwszy bazuje na starszej technologii i wykorzystuje tradycyjne, magnetyczne do przechowywania nagrań. W tym drugim przypadku masz z kolei do czynienia z nowoczesnym urządzeniem elektronicznym z wbudowaną pamięcią – jest to zatem znacznie wygodniejsze rozwiązanie.

CZY WIESZ, ŻE…

Choć nie ulega wątpliwości, że dyktafony cyfrowe są nowocześniejsze i ich zakup jest bardziej opłacalny, modele analogowe mają jedną zaletę, której nie można przemilczeć. Nagrywany nimi dźwięk jest naturalny i w żaden sposób nieprzetworzony – ich cyfrowe odpowiedniki mają z kolei tendencję do „spłaszczania” naturalnego dźwięku.

dyktafon cyfrowyNa jakie parametry zwrócić uwagę, kupując dyktafon?

Jak już wspomnieliśmy, obecnie prym wiodą raczej dyktafony cyfrowe. Szukasz takiego urządzenia na własny użytek? Sprawdź, co sprawdzić przed zakupem, by wybrać dobrze:

 • format nagrywanego dźwięku – najczęściej jest to MP3 lub WMA, choć najlepszą jakość nagrań uzyskasz tylko w formacie PCM, charakterystycznym raczej dla urządzeń z wyższej półki. O formatach zapisu przeczytasz również w tym artykule;
 • pamięć wbudowana – im większa, tym lepiej. Absolutne minimum przy niezbyt intensywnym użytkowaniu powinno stanowić 1 GB. Zwróć też uwagę na to, czy można ją dowolnie rozbudowywać przy pomocy kart pamięci. Taką możliwość daje Ci chociażby ten model;
 • czas pracy – upewnij się, że sprzęt będzie działać wystarczająco długo, zanim nastąpi konieczność wymiany baterii lub ich naładowania. Zalety i wady obu sposobów zasilania zebraliśmy w innym naszym artykule;
 • rodzaj mikrofonu – możesz wybierać między klasycznym mikrofonem mono i bardziej zaawansowanym, czyli stereo. Więcej wskazówek na temat wyboru mikrofonu znajdziesz tutaj: Jaki mikrofon dobrać do dyktafonu.
Polecane dyktafony cyfrowe
 • 249 zł
 • 329 zł
 • 349 zł
 • 159 zł

 Philips DVT6510Przydatne funkcje dodatkowe – jaki dyktafon kupić?

Nowoczesne dyktafony cyfrowe mogą być też wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które – choć nie są niezbędne do ich działania – mogą okazać się przydatne. Do tych najczęściej spotykanych można zaliczyć:

 • funkcja pamięci masowej – pozwoli Ci korzystać z dyktafonu w roli pendrive’a, czyli do przechowywania danych i przenoszenia ich na inne nośniki;
 • wejście słuchawkowe – aby móc wygodnie odtwarzać dźwięki bezpośrednio na urządzeniu;
 • ochrona dostępu – szyfrowanie danych sprawi, że nikt z niepowołanych osób nie dostanie się do Twoich nagrań;
 • obsługa plików audible – zapamiętuje miejsce, w którym skończyłeś odsłuchiwanie nagrania i przy kolejnym włączeniu dyktafonu rozpoczyna odtwarzanie od tego momentu;

WARTO WIEDZIEĆ

Podobnie do obsługi plików audible działa też indeksowanie. W tym drugim przypadku oznaczasz konkretne miejsca nagrania specjalnym indeksem, do którego możesz później wrócić w dowolnym momencie.

 • aktywacja dźwiękiem – dzięki tej funkcji urządzenie włączy się dopiero wtedy, gdy głośność dźwięku przekroczy barierę słyszalności. Niewyraźne nagrania nie będą więc sztucznie zapychać pamięci.

Koniecznie sprawdź, które dyktafony cieszą się największym powodzeniem wśród naszych klientów. Te zbierające najwyższe oceny zebraliśmy artykule Najlepsze dyktafony zdaniem naszych klientów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link