Kuchenka wolnostojąca – jaki model warto wybrać?

Autor: Marek

Kuchenka wolnostojąca to istne centrum dowodzenia w kuchni. Poszczególne modele mogą różnić się przede wszystkim sposobem zasilania, a także funkcjami piekarnika czy płyty grzewczej. Jest to sprzęt na tyle istotny, iż przed jego zakupem warto poznać zalety i wady wszystkich jego rodzajów i wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie kuchenki wolnostojącej.

nowoczesna kuchnia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje kuchenek wolnostojących
  2. jaką płytę grzewczą warto wybrać
  3. na jaki piekarnik warto się zdecydować

Kuchenki wolnostojące – jakie są ich rodzaje?

Ceramiczne płyty grzewcze

Kuchenki można podzielić na różne rodzaje, opierając się przede wszystkim na kryterium zasilania. Wyróżniamy więc kuchnie gazowe, elektryczne oraz takie, które wykorzystują system mieszany. W kuchenkach gazowych (np. Amica 58GGD5.43HZpMsNQ(W)) zarówno płyta grzewcza, jak i piekarnik zasilane są gazem. Możliwe jest podłączenie ich zarówno do butli gazowej na propan-butan, jak i do gazu ziemnego.

Płyta grzewcza w tego typu urządzeniach wyposażona jest zwykle w cztery palniki i specjalny ruszt, na którym stawia się garnki lub patelnie. Kuchnie gazowe charakteryzują niska cena oraz niewielkie koszty eksploatacji (gaz jest zdecydowanie tańszy niż prąd). W kuchenkach elektrycznych obydwie części zasilane są prądem. Jest to idealne rozwiązanie do mieszkań, których nie można podłączyć do sieci gazowej. Kuchnie elektryczne charakteryzują się dużą mocą przyłączeniową.

Przed zakupem tego modelu powinieneś więc upewnić się, czy instalacja w domu wytrzyma tak duże obciążenie. Płyta grzewcza jest płaską powierzchnią, na której bezpośrednio ustawia się naczynia. Przy zakupie tego rodzaju kuchenki należy zwrócić uwagę na ilość energii elektrycznej, jaką zużywa. Warto wybierać modele o najwyższej klasie energetycznej (np. MPM 53-KEC-30), dzięki czemu zużycie prądu nie będzie znaczne, a więc rachunki będą o wiele niższe.

W kuchenkach gazowo-elektrycznych (np. Indesit IS5G8CHX/PO/1) płyta grzewcza zasilana jest gazem, natomiast piekarnik – prądem. Są one droższe niż kuchenki gazowe, a koszty ich eksploatacji również nieco większe. Warto jednak zaznaczyć, iż piekarniki elektryczne zwykle mają więcej funkcji i bardziej równomiernie się nagrzewają.

Polecane kuchnie nastawne
  • 99 zł
  • 149 zł
  • 199 zł
  • 199 zł
  • 499 zł

Płyta grzewcza – jaka jest najlepsza?

Niestandardowa kuchnia

Jak wspomnieliśmy wcześniej, płyty grzewcze mogą być zasilane zarówno elektrycznie, jak i gazowo. Płyty gazowe zwykle wyposażone są w cztery palniki o różnej wielkości (zazwyczaj jeden duży, jeden mały i dwa średnie). Poszczególne modele różnią się jednak ich rozmieszczeniem, a ten aspekt należy dobrać do naszych upodobań i kuchennych przyzwyczajeń. Płyty gazowe różnią się między sobą również ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Wyróżniamy więc modele emaliowane, stalowe, szklane lub ceramiczne. Wybór konkretnego wykończenia to również kwestia indywidualnego wyboru, gdyż wszystkie charakteryzują się podobną trwałością i wytrzymałością. Najdroższą opcją jest płyta ceramiczna. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na ruszt kuchenki. Może być wykonany z żeliwa lub emaliowany. Pierwszy wybór odznacza się zdecydowanie większą trwałością, jednak jest też o wiele cięższy, co może utrudniać jego mycie. 

Płyty elektryczne najczęściej wyposażone są w cztery pola grzewcze. Podobnie jak palniki, mogą różnić się rozmieszczeniem i wielkością. Większość płyt elektrycznych wykonana jest z ceramiki. Są one całkowicie płaskie i czarne, dzięki czemu bardzo szybko i sprawnie można je wyczyścić. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje płyty. Może być ona wyposażona w możliwość zaprogramowania czasu wyłączenia pola oraz w automatykę gotowania. Są to opcje nieobowiązkowe, ale znacznie ułatwiają codzienne przygotowywanie posiłków.

Piekarnik – elektryczny czy gazowy?

W przypadku piekarnika również do wyboru mamy modele elektryczne i gazowe. Różnią się przede wszystkim dostępnymi funkcjami. W urządzeniach gazowych zwykle dostępne jest tylko grzanie od dołu, ewentualnie również od góry. Piekarniki elektryczne są znacznie bardziej zautomatyzowane i oferują więcej dodatkowych opcji. Możesz włączyć zarówno grzałkę dolną czy górną, jak i obie na raz. Bardzo przydatna i popularna jest również funkcja grillowania potraw. Kolejnym udogodnieniem jest termoobieg (dostępny np. w modelu Beko FSE52321DBD), czyli wentylator, który w połączeniu z grzałką powoduje ruch gorącego powietrza. Dzięki niemu temperatura wewnątrz urządzenia jest równomierna, a piekarnik bardziej wydajny i oszczędny. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie piekarnika, takie jak rożen (ma go m.in. model Beko FSMT55330DXDS), blachy i liczne prowadnice, dzięki którym urządzenie będzie bardziej funkcjonalne i użyteczne.

Kuchenka wolnostojąca to urządzenie, które musi znaleźć się w każdej kuchni. Przed jej zakupem warto wziąć pod uwagę wszystkie niezbędne parametry i wybrać model, który będzie efektywnie służyć przez długie lata.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny