Kalkulator naukowy – niemodny, ale nadal niezbędny

Autor: Ola

Kalkulator naukowy, wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie stał się kolejnym zbędnym urządzeniem, którego funkcję przejęła jedna z aplikacji w smartfonie, tablecie czy komputerze. Oczywiście dla zwykłego człowieka wymienione rozwiązania są wystarczające, ale nie dla osób nieustannie pracujących na ścisłych danych.

Kalkulator naukowy na tle kartek z obliczeniami matematycznymi

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. kto dziś potrzebuje kalkulatora naukowego;
 2. jaki kalkulator naukowy wybrać i dlaczego;
 3. ile kosztują kalkulatory naukowe;
 4. na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Kalkulator naukowy – kto go dziś potrzebuje?

Kalkulator naukowy obok długopisu i wydruków finansowych

Kalkulator naukowy większości osób kojarzyć się może z czasami szkolnymi. Większości, ale z pewnością nie studentom kierunków ścisłych, którzy kalkulator naukowy traktują jako jedno z podstawowych narzędzi do pracy i nauki. To się nie zmienia od lat. Co ciekawe, w świecie liczydeł rewolucja technologiczna nie jest aż tak bardzo widoczna. O ile w świecie komputerów, tabletów i smartfonów przebiega wyjątkowo szybko i co roku da się zauważyć konkretne zmiany, o tyle nowe modele kalkulatorów naukowych czy pochodnych znacząco się od siebie nie różnią.

Kalkulator pochodnych to niezastąpione narzędzie pracy na kierunkach ścisłych, a po studiach – dla inżynierów, techników, technologów, geodetów i wszystkich, których życie zawodowe kręci się wokół liczb. Bo prawdziwa nauka zaczyna się tam, gdzie kończą się wyniki, które można sprawdzić w wyszukiwarce internetowej.

Jaki kalkulator naukowy wybrać?

Kalkulator pochodnych znaleźć można w każdym kalkulatorze naukowym, natomiast nie wszystkie modele nadają się do prowadzenia bardziej skomplikowanych obliczeń matematycznych. Dlatego na samym początku należy sobie zadać pytanie, do jakiego typu obliczeń służyć ma dane urządzenie. Rozbudowany kalkulator naukowy z potęgami, ułamkami zwykłymi, a także możliwością liczenia funkcji z pewnością docenią uczniowie szkół średnich o profilu matematyczno-fizycznym czy matematyczno-przyrodniczym oraz studenci kierunków ścisłych. Obliczanie funkcji logarytmicznych, trygonometrycznych czy wykładniczych, a tym bardziej potęg czy pochodnych cząstkowych dla kalkulatora naukowego (takiego jak Casio FX-991CEX) nie stanowi żadnego problemu.

Do skomplikowanych obliczeń statystycznych „podstawowy” kalkulator naukowy może jednak nie wystarczyć. W takim przypadku należy sięgnąć po kalkulator inżynierski, który wyróżnia się przede wszystkim tym, że ma ekran numeryczny umożliwiający wprowadzanie długich ciągów wyrażeń. Za pomocą takich urządzeń można również prowadzić obliczenia na liczbach zespolonych. Kalkulatory tego typu nie są jednak przeznaczone wyłącznie dla inżynierów. Korzystają z nich także chemicy czy fizycy, dla których producenci tworzą osobne modele, uzupełnione o funkcje specyficzne dla obliczeń w danej dziedzinie nauki.

Polecane kalkulatory
 • 329 zł
 • 19,99 zł
 • 32,90 zł
 • 249 zł
 • 29,99 zł

Kalkulator naukowy – cena

Kalkulator obok komputera i ręki rysującej wykres

Ceny kalkulatorów naukowych są bardzo różne. Najtańszy można kupić za nieco mniej niż 100 złotych (Casio FX-350ES-S PLUS, Casio FX-85CEX). Średnia półka to kalkulatory kosztujące 500–800 zł. Natomiast za te najbardziej zaawansowane trzeba zapłacić znacznie ponad 1000 zł. Jeśli komuś te ceny wydają się abstrakcyjne, należy przypomnieć, że kalkulator naukowy ułamki zwykłe rozbraja w sekundę, podobnie jak podstawowe funkcje i pochodne. Współczesne kalkulatory rozwiązują układy równań i nierówności, potrafią przeprowadzać operacje na macierzach, a niektóre nawet rysują wykresy funkcji. Problemu nie stanowią ani całki oznaczone, ani liczby zespolone, ani tym bardziej funkcje trygonometryczne czy cyklonometryczne. Za pomocą takiego urządzenia można „rozbroić” systemy liczbowe i dokonać naprawdę zaawansowanych obliczeń statystycznych.

Dobry kalkulator naukowy – gdzie kupić, na co zwrócić uwagę?

Kalkulator naukowy należy wybierać z głową i kupować najlepiej w sprawdzonych miejscach ze sprzętem RTV. Przede wszystkim trzeba dokładnie odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakiego typu obliczeń będzie on wykorzystywany. Warto zastanowić się, czy wystarczy monochromatyczny wyświetlacz, czy też potrzebny jest kolorowy i dotykowy ekran LCD o wysokiej rozdzielczości (około 384 x 216 pikseli). Z pewnością znaczenie mogą mieć również: wielkość pamięci (od kilkunastu do kilkuset MB), czas pracy, port umożliwiający połączenie z komputerem, a przede wszystkim ilość funkcji naukowych (od około 100 do prawie 500; przykładem jest różnica między Casio FX-85ES-S PLUS a Casio FX-991EX). Nie bez znaczenia będą także udogodnienia w postaci:

 • możliwości wyświetlania na ekranie dwóch okien;
 • tworzenia i obracania trójwymiarowych wykresów;
 • obsługi list i arkuszy kalkulacyjnych;
 • udostępnienia specjalnego środowiska programistycznego (język C++);
 • możliwości regulacji kontrastu wyświetlacza;
 • panelu do zasilania słonecznego.

Warto zwrócić również uwagę na wytrzymałość obudowy. Można sprawdzić, czy wyświetlacz łapie odblaski światła i na ile trwałe są oznaczenia na przyciskach (coraz częściej zamiast nadruków wykonuje się odlewy).

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link