Data publikacji: 11 stycznia 2017
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Kable HDMI - jaki kupić kabel HDMI?

Poleć znajomemu Drukuj

Nowy płaski telewizor, nowoczesny odtwarzacz DVD lub odtwarzacz Blu-ray, a także wyższej klasy zestaw kina domowego – takie inwestycje wiążą się zwykle z koniecznością zakupu odpowiednich przewodów połączeniowych. Najlepszym połączeniem jest przewód HDMI. Jak wybrać odpowiedni? Przeczytaj nasz poradnik. 


HDMI
to skrót od nazwy High-Definition Multimedia Interface, określającej multimedialny interfejs do transmisji treści o wysokiej rozdzielczości. Opracowano go w celu wygodnego przesyłania cyfrowego obrazu HD i cyfrowej wielokanałowej fonii za pomocą jednego przewodu. Standard powstał w 2000 roku w laboratoriach firmy Silicon Image, ale regulowany jest przez stowarzyszenie HDMI Working Group, w skład którego weszły dodatkowo Hitachi, Panasonic, Philips, Sony, Thomson i Toshiba. 


Do czego będzie potrzebny HDMI?


HDMI znajdują się obecnie we wszystkich urządzeniach cyfrowych HD. By wyświetlić obraz i dźwięk na ekranie, potrzebne jest odpowiednie połączenie. Port HDMI znajduje się nie tylko w telewizorach czy odtwarzaczach DVD, lecz także w dekoderach kablowych i satelitarnych, kamerach HD, aparatach cyfrowych, konsolach do gier, w laptopach, monitorach komputerowych i kartach graficznych.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze okablowania HDMI?

Przede wszystkim na początek powinniśmy sprawdzić, jakie maksymalne rozdzielczości będziemy przesyłać poprzez ten kabel. Do Full HD będziemy zdecydowanie potrzebowali znacznie lepszego kabla niż w przypadku HD Ready. Różnice te wynikają z tego, że tańsze kable nie są certyfikowane do wyższych rozdzielczości i nie mamy gwarancji, że je obsługują.

W zależności od tego, jakie maksymalne rozdzielczości będziemy przesyłać poprzez kabel możesz wybierać spośród typów:

1. Standardowy kabel HDMI

Oznacza, że posiadając ten kabel masz zapewnioną wydajność 1080i/60 i 720p video. Te rozdzielczości występują w ofercie telewizorów.

Standardowy kabel HDMI
został zaprojektowany tak, by obsługiwać większość domowych aplikacji. Rozdzielczości od 1080i lub 720p video będą w pełni obsługiwane – to one należą do najczęściej dostępnych telewizję kablową, telewizję cyfrową HD, odtwarzacze DVD z możliwością upscalingu oraz Blu-ray. 

 
2. Standardowy kabel HDMI z Ethernetem

Ten kabel poza taką samą wydajnością jak standardowy kabel HDMI (1080i lub 720p) oferuje także dodatkowy kanał danych, zwany Kanałem Ethernet (HDMI® Ethernet Channel), umożliwiający wykorzystanie kanału sieciowego dla urządzeń.

Działanie Kanału Ethernet jest możliwe tylko wtedy, gdy obydwa połączone urządzenia mają do niego dostęp. Szybkość transmisji danych może wynosić także do 5 Gbps.


3. Kabel HDMI o dużej szybkości transmisji – HDMI High Speed

Wsparcie dla rozdzielczości przekraczających 1080p, włączając w to technologię Deep Color oraz wszystkie formaty 3D opisane w specyfikacji 1.4. Kabel HDMI® o dużej szybkości transmisji został zaprojektowany tak, by mógł obsługiwać rozdzielczości  1080p i lepsze, w tym także nowe technologie wyświetlania obrazu, jak 3D, 4K czy Deep Color. 

Każdemu kto korzysta z którejkolwiek z tych technologii lub chciałby podłączyć swój wyświetlacz 1080p do źródła 1080p, jak np. odtwarzacz Blu-ray, polecamy ten właśnie kabel. Szybkość transmisji danych może wynosić nawet 10.2 Gbps.

4. Kabel HDMI® z Ethernetem o dużej szybkości transmisji - HDMI High Speed with Ethernet

Kabel typu High Speed z Ethernetem – wsparcie dla rozdzielczości przekraczających 1080p, włączając w to technologię Deep Color oraz wszystkie formaty 3D opisane w specyfikacji 1.4, możliwość wykorzystania kanału sieciowego przy wsparciu wyższych rozdzielczości niż 1080p. 

Ten kabel poza taką samą wydajność jak Kabel HDMI® o dużej szybkości transmisji (dla rozdzielczości 1080p i lepszych) oferuje także dodatkowy kanał danych, zwany Kanałem Ethernet (HDMI® Ethernet Channel), umożliwiający stworzenie połączenia sieciowego dla urządzeń.

Działanie Kanału Ethernet jest możliwe tylko wtedy, gdy obydwa połączone urządzenia mają do niego dostęp. Szybkość transmisji danych może wynosić nawet 10.2 Gbps.

5. Kabel samochodowy HDMI (HDMI Standard Automotive)

Kabel umożliwiający współpracę z urządzeniami wykorzystywanymi w pojazdach. Wsparcie HDMI ma zawierać specyfikację podłączeń przeznaczonych dla dystrybucji materiału HD w pojazdach. Została ona stworzona z uwzględnieniem trudności towarzyszących w środkach lokomocji, takich jak wysoka temperatura, wstrząsy i zakłócenia. 

Dzięki wsparciu dla pojazdów producenci aut będą mieli realne rozwiązania dla dystrybucji materiałów HD wewnątrz pojazdów. Kabel samochodowy HDMI® został specjalnie zaprojektowany z myślą o wewnętrznym okablowaniu wyposażenia samochodowego korzystającego z systemu HD.

Kabel ten jest znacznie bardziej wytrzymały niż wersja standardowa aby wytrzymać wszelkie obciążenia związane z warunkami motoryzacyjnymi. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wykonanie przewodów HDMI


Poza standardem HDMI oraz szybkością transmisji danych warto również sprawdzić jakość materiałów, z których przewód jest zrobiony, dzięki temu zapewnimy sobie produkt trwalszy i bezpieczniejszy.
Aby ułatwić połączenia pomiędzy produktami możemy znaleźć również końcówki przewodów w postaci prostej, kątowej lub w wersji obrotowej.

Te dwie ostatnie będą przydatne na przykład w sytuacji, kiedy chcemy zamocować telewizor w bardzo bliskiej odległości od ściany.

Wielu producentów oferuje pozłacane wtyki (np. w modelu Reinston EK013) oraz przewody wykonane z różnych materiałów.
 
  • Przewód wykonany z miedzi i aluminium. Aluminium jest tańszym materiałem od miedzi, zatem dodanie tego materiału do przewodu zmniejsza koszt wytworzenia samego kabla. Niestety aluminium jest mniej trwałym materiałem od miedzi i bardziej narażonym na pęknięcia.
  • Przewód wykonany z miedzi oraz stali. Podobna konstrukcja do poprzedniej, jednak stal ma większą wytrzymałość mechaniczną. Niestety jest to także cięższy materiał, co negatywnie wpływa na jego elastyczność i wagę. Należy dodać, że obie technologie mogą powodować błędy, przez co niektóre funkcje HDMI mogą działać nieprawidłowo.
  • Przewód wykonany z miedzi beztlenowej o wysokiej czystości 99,99%. Najczęściej stosowany materiał przy produkcji kabli HDMI, zapewniają wysoką przewodność i nie będą miały problemów z utratą sygnału jak również z obsługą wszystkich funkcji oferowanych przez standard HDMI. 

Długość przewodów HDMI


Zanim zdecydujemy się ostatecznie na zakup, sprawdźmy odległość pomiędzy urządzeniami
, jakie chcemy połączyć. Im krótszy kable, tym mniejsze straty w przesyłanym sygnale, a zbyt długi przewód może nam się niepotrzebnie plątać i wyglądać nieestetyczne. Co prawda, połączenia obejmujące do kilku metrów nie wymagają stosowania specjalnych przewodów, ale nie zaleca się używania przewodów High Speed dłuższych niż 7,5 metra, a przewodów standardowych dłuższych niż 15 metrów.

Jeśli jednak potrzebujemy zastosowań HDMI na odległości do 30 metrów, to chcąc zachować dobrą jakość połączenia, warto użyć aktywnych przewodów lub osobnego wzmacniacza, który wpina się pomiędzy dwa krótsze kable. Odległości do 50 metrów są do osiągnięcia przy zastosowaniu adapterów HDMI. Maksymalnie można wysłać sygnał HDMI na odległość 100 metrów, ale w tym przypadku należy zastosować konwertery HDMI na kabel współosiowy lub światłowód.

Wielokrotnie testy dowiodły, że niewadliwy kabel HDMI wykonany z najprostszych, podstawowych materiałów o długości do 1,5 m będzie dobrze radził sobie z przesyłaniem danych. Jakość transmisji danych można zauważyć dopiero na przewodach dłuższych oraz dużych ekranach telewizorów, na przykład, kiedy przesyłamy takim kablem obraz w technologii 3D lub 4K HDR (nowy standard, który staje się coraz bardziej popularny szczególnie wśród graczy).

Kable miniHDMI typu C i typu D

Ciągły postęp i miniaturyzacja zmuszają producentów do stosowania coraz mniejszych złącz w sprzęcie, jednocześnie zwiększając ich przepustowość. Kabel do złączy  HDMI typ C jest przeznaczony do urządzeń przenośnych.

Złącze mini HDMI typ D ma 19 pinów w obudowie wielkości 6.4 mm na 2.8 mm i jest dwa razy mniejsze od dotychczasowego mini HDMI typ C i jest zbliżony wielkości do micro USB.

Na czym polega związek HDMI z DVI?

Sam standard HDMI wywodzi się ze starszego standardu DVI, a co za tym idzie jest z nim w 100% kompatybilny. HDMI jest poniekąd rozwinięciem DVI, w przypadku obu standardów wykorzystywany jest ten sam protokół transmisji danych (TMDS), jednak w wypadku HDMI została dodatkowo dodana obsługa wielokanałowego cyfrowego audio, której nie było.
 
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Sprawdź, dlaczego warto kupić nawigację samochodową z TMC!
Zobacz więcej   
Sprawdź, jaką przekątną ekranu powinna mieć najlepsza nawigacja samochodowa!
Zobacz więcej   
Sprawdź, co lepiej sprawdzi się w trasie – GPS czy smartfon!
Zobacz więcej   

Znajdź nas