Data publikacji: 9 lutego 2020
Autor: Ula
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Kabel HDMI – niezbędnik wszystkich nowoczesnych sprzętów

Poleć znajomemu Drukuj

Nowoczesne telewizory, konsole do gier czy kina domowe wymagają zakupienia odpowiedniego przewodu. Chcąc transmitować obraz i dźwięk w najwyższej jakości, warto wybrać kabel HDMI. Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie tego akcesorium.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. do czego służy kabel HDMI
 2. jakie rodzaje kabli HDMI występują i czym się różnią
 3. na jakie cechy kabli HDMI warto zwrócić uwagę

Kabel HDMI – czym jest? Do jakich urządzeń może być potrzebny?

Posiadając nowoczesne urządzenia, które mają za zadanie odtwarzać multimedia, należy zakupić dodatkowe przewody połączeniowe. Idealnym rozwiązaniem, przeznaczonym do przesyłania jednocześnie dźwięku i obrazu, jest kabel HDMI. Niestety, często wiele osób nie zwraca uwagi na jego parametry – co jest błędem, ponieważ istnieje dużo rodzajów tego przewodu. Czym jednak jest wspomniany kabel HDMI?

High-Definition Multimedia Interface to przewód odpowiadający za transmisję multimediów w jak najwyższej jakości. Jego najistotniejszą cechą jest możliwość przesyłania jednocześnie obrazu i dźwięku. To bardzo cenione akcesorium, głównie ze względu na wszechstronność możliwości jego użycia – do połączenia telewizorów lub monitorów z konsolą do gier wideo, komputerem, laptopem czy odtwarzaczem Blu-ray. Obecnie niemal wszystkie sprzęty odtwarzające multimedia posiadają port HDMI, a niektóre nawet wersję na kabel HDMI 4K.

Najważniejszy parametr – rodzaj kabla dla odpowiedniej rozdzielczości

Kupując nowy kabel HDMI, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które mogą znacznie wpłynąć na jakość transmitowanych multimediów na telewizor czy monitor. Na rynku dostępne są przewody audio-wideo w wersji:

 • standardowy HDMI – zapewnia rozdzielczość 1080i oraz 720p, która występuje w większości obecnych telewizorów. Niestety, ten rodzaj kabla jest dużo rzadziej stosowany niż modele o szybszej przepustowości oraz te z opcją Ethernetu;
 • HDMI High Speed – wersja dla rozdzielczości większych niż 1080p: 3D, 4K lub Deep Colour. Szybkość przesyłu danych jest dwukrotnie wyższa od standardowej wersji kabla audio-wideo. Ciekawą propozycją jest Vivanco 42121 – przewód o długości aż 10 metrów, zapewniający optymalną szybkość przesyłu mediów;
 • standardowy HDMI z Ethernetem – posiada te same parametry co podstawowy przewód HDMI. Zawiera jednak dodatkowy dostęp do Ethernetu – zezwalającego na sieciowe komunikowanie się urządzeń. Wartym polecenia produktem z tej serii jest Hama 00074240 – kabel o długości 2 metrów z pozłacaną końcówką;
 • HDMI High Speed z Ethernetem – zachowuje cechy standardowego przewodu High Speed, lecz posiada ponadto dostęp do kanału sieciowego dla wielu urządzeń. Polecanym modelem jest Reinston EK017 1,5 m – kabel o wysokiej jakości wykonania oraz przesyłu danych;
 • Premium High Speed HDMI – wykorzystuje rozdzielczość 4K, z kolorami 4:4:4, a więc szerokim zakresem barw. Poza tym ten rodzaj kabla pozwala na niezwykle szybki przesył danych;
 • Ultra High Speed HDMI – inaczej HDMI 2.1. Wersja przewodu, która wykorzystuje najwyższe rozdzielczości obrazu: 4K, 5K, 8K lub 10K. Zapewnia najszybszą ze wszystkich opisanych kabli prędkość transmisji multimediów. Modelem wartym polecenia jest Hama 00122200 HDMI 8K – wykonany z najwyższej jakości materiałów, oferuje niemal kompletnie bezstratny przekaz sygnału.
Proponowane produkty:
Reinston EK017 1,5 m <%– –%>
Hama 99048912 <%– –%>
Reinston Ultra EK028 1,5m 8K <%– –%>
Reinston EK024 3m <%– –%>
Reinston EK020 2m <%– –%>

Cechy kabli HDMI

Poza wersją kabla, warto także zwrócić uwagę na rodzaj wtyku kabla HDMI. Jego wybór zależy od urządzenia, z którym będzie się łączyć:

 • standardowe HDMI – najpopularniejszy rodzaj wtyku, wykorzystywany do wielu urządzeń, m.in. telewizorów, monitorów, konsol do gier czy kin domowych;
 • mini HDMI – jest to nieco mniejszy rodzaj wtyku, który różni się kształtem od standardowej wersji. Taki przewód z wtykiem mini jest wykorzystywany głównie w aparatach czy kamerach. Produktem, który warto polecić jest Techlink WiresNX2 710412, model z pozłacaną końcówką oraz funkcją Ethernetu;
 • micro HDMI – najmniejszy rodzaj wtyku, wykorzystywany głównie w najnowszych modelach smartfonów. Bardzo ciekawą propozycją, o której warto wspomnieć jest Reinston EK011 + adaptery – wersja kabla HDMI z Ethernetem, który dodatkowo posiada adaptery kompatybilne z większością urządzeń.

Dodatkową cechą przewodów HDMI, której także należy się przyjrzeć, jest długość kabla. To parametr, który często decyduje o zakupie konkretnego modelu. Krótsze kable zapewniają mniejsze straty w transmisji multimediów, dłuższe natomiast mogą się plątać i powodować niepotrzebny bałagan. Przewody z końcówkami kątowymi lub obrotowymi pozwalają na łatwiejsze podłączenie do trudno dostępnych miejsc w urządzeniach.

Ponadto, równie ważnym aspektem jest materiał, z jakiego został wykonany kabel HDMI. Wersje wykonane z miedzi beztlenowej zapewniają bardzo dobrą przewodność, co wpływa na jakość sygnału. Wielu producentów oferuje też końcówki pozłacane, które dodatkowo wzmacniają szybkość transmisji multimediów.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 W jaki sposób dobrać moc grzejnika do pomieszczenia? Sprawdź, co robić, aby ogrzewanie było najefektywniejsze.
Zobacz więcej   
 Choć można kupić projektor do 1000 zł, sprzęt ten ze względu na niskie parametry nie da dobrych efektów oglądania.
Zobacz więcej   
 Projektor 4K pozwala na wyświetlanie obrazów w standardzie Ultra High Definition. Sprawdź, jaki model warto wybrać?
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

ZAKUPY PRZEZ TELEFON

 • Konsultant pomoże w realizacji zakupów tylko przez telefon

855 855 855
Czynne do 21:00

Koszt połączenia według taryfy lokalnej Twojego operatora

połączenie interaktywne

 • Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich. Wspólnie będziecie mogli umieszczać produkty w koszyku.
 • Doradca pomoże w wyborze produktu
 • Opowie o najnowszych promocjach
 • Przygotuje zamówienie/rezerwację dla Ciebie, jeżeli zechcesz
 • W każdej chwili będziesz mógł/a zakończyć połączenie z doradcą
SZCZEGÓŁY

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów