Łyżworolki – jakie są ich rodzaje? Jakie wybrać dla dzieci, a jakie dla dorosłych?

Autor: Piotr

Jazda na rolkach sprawia przyjemność zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wybór konkretnego rodzaju łyżworolek zależy jednak od kilku czynników, takich jak wiek, doświadczenie, a także rodzaj preferowanej aktywności (jazda rekreacyjna lub dynamiczna).

człowiek zakładający rolki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje łyżworolek i czym się różnią;
 2. jakie łyżworolki wybrać dla dzieci;
 3. który model łyżworolek wybrać dla dorosłych.

Łyżworolki: rodzaje

rodzina jeżdżąca na rolkach

Osoba, która chce kupić łyżworolki, po wejściu do sklepu stacjonarnego lub na stronę internetową może mieć problem z wyborem. Przede wszystkim z powodu tego, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oraz modeli rolek. Właśnie dlatego warto zapoznać się z cechami różnych modeli. Wśród najpopularniejszych rodzajów rolek można wyróżnić:

 • Rolki rekreacyjne (czyli tzw. rolki typu fitness), przeznaczone przede wszystkim dla dorosłych, którzy wolą jeździć w wolnym lub umiarkowanym tempie. Ten rodzaj łyżworolek sprawdzi się zarówno u osób początkujących, jak i zaawansowanych, jednak warto pamiętać o tym, że taki sprzęt nie sprawdzi się w trakcie jazdy w trudnych warunkach (na przykład po nierównym podłożu).
 • Rolki do jazdy agresywnej, na które powinny decydować się tylko osoby zaawansowane, ponieważ są to łyżworolki typowo do jazdy szybkiej, a także do poruszania się po przeszkodach lub w skateparkach. Należy zaznaczyć, że są to rolki bardzo wymagające, ciężkie na nodze i zdecydowanie nie nadają się do nauki jazdy.
 • Rolki szybkościowe, które pozwalają na osiąganie bardzo dużych prędkości, jednak nie są zwrotne, co może powodować problemy na trudnym terenie. Buty w tym wypadku mogą być zarówno wyższe, czyli sięgać za kostkę (jak w rolkach rekreacyjnych), jak i niższe (pod kostkę).
 • Rolki freestylowe, służące przede wszystkim osobom zaawansowanym do jazdy po specjalnym torze. Mogą być jednak także dobre do poruszania się po mieście, ponieważ są zwrotne i szybkie.
 • Rolki terenowe, przeznaczone do jazdy po trudnym terenie dla użytkowników zaawansowanych.
 • Rolki hokejowe, które oczywiście służą do uprawiania tego sportu. W przypadku zwykłych użytkowników raczej nie są popularne, ponieważ nie nadają się do jazdy po mieście lub po parku.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są także rolki figurowe, które z wyglądu przypominają łyżwy. Przydają się one przede wszystkim tym osobom, które ćwiczą jazdę na lodzie, a w okresie letnim chcą spróbować swoich sił na innej nawierzchni. Oczywiście, można wyróżnić także rolki męskie, dziecięce i damskie, różniące się zwykle dostępnymi rozmiarami, kolorami, kształtami.

 • 2 999 zł
 • 1 299 zł
 • 1 899 zł
 • 1 999 zł
 • 2 099 zł

Rolki dla dzieci: co wybrać

kobieta na rolkach w parku

W przypadku dzieci, warto zdecydować się na rolki regulowane, które pozwalają na dobranie odpowiedniego rozmiaru. Oznacza to, że gdy stopa dziecka urośnie, można także zwiększyć rozmiar buta w rolce. Jest to rozwiązanie wygodne i oszczędne, ponieważ co roku nie trzeba kupować nowego sprzętu. Warto jednak zaznaczyć, że wybór na rynku jest tutaj mniejszy niż w przypadku rolek dla młodzieży lub dorosłych, a dodatkowo w wielu wypadkach konieczne jest zwrócenie uwagi na maksymalną wagę użytkownika. Łyżworolki dla dzieci powinny spełniać wszelkie wymagania bezpieczeństwa, a także preferencje maluchów lub nastolatków. Dzieci mogą więc swobodnie dobrać kolor buta, a także zdecydować się na wygodny kask (na przykład Kawasaki w rozmiarze S/M). W przypadku dzieci warto także zwrócić uwagę na wygodne klamry i na to, aby rolki dobrze trzymały stopę. W trakcie wyboru rolek dla chłopców lub dziewczyn w wieku dziecięcym i nastoletnim przede wszystkim należy kierować się wygodą, dlatego warto sprawdzić, czy dziecko czuje się komfortowo w konkretnym modelu, a także, czy but nie spada z nogi.

Łyżworolki dla dorosłych

Wybierając rolki dla dorosłych, warto zwrócić uwagę na kilka głównych czynników:

 • stopień zaawansowania, ponieważ w przypadku osób początkujących lepiej kupić rolki rekreacyjne,
 • styl jazdy i preferowaną szybkość poruszania się,
 • drogi, po których dana osoba będzie jeździć (w przypadku wertepów lub uskoków można wybrać rolki terenowe),
 • średnicę kółek, która ma bezpośredni wpływ na prędkość,
 • twardość kółek, przy czym te bardziej miękkie stawiają opór w trakcie jazdy,
 • rodzaj łożyska, ponieważ ma ono spore znaczenie w trakcie poruszania się, a przede wszystkim duży wpływ na poruszanie się kółek.

Jakie w takim razie rolki kupić? Można uznać, że dla początkujących kobiet świetne będą rolki damskie fitness, natomiast dla mężczyzn rolki rekreacyjne z kauczukowymi kółkami. Warto dobrać także dodatkowe akcesoria do rolek. Po wyborze konkretnego modelu, warto wstać, poruszać się, pojeździć, a także ugiąć kilka razy nogę w kolanie. Ważne jest także sprawdzenie tego, czy but nie spada z nogi i czy jest wygodny, nie uciska. Zwykle łyżworolki są wykonane z twardych materiałów, dlatego nie rozciągają się. Oznacza to, że należy wybierać swój rozmiar, a nawet większy, aby móc założyć ciepłe skarpetki. Można także dokupić akcesoria do jazdy na rolkach. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w kask (na przykład Kawasaki o rozmiarze L/ XL), smartwatch (na przykład Apple Watch Series 4 lub Xiaomi Mi Band 4), a także słuchawki douszne (na przykład JBL Free X)

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link