Kabel audio ze złączem XLR – jak wybrać odpowiedni?

Autor: Joanna

Wśród kabli wykorzystywanych w świecie audio, niezawodny jest standard XLR. Ta technika opiera się na złączach, które zapewniają najlepszy dźwięk. Charakterystyczne, trójpinowe złącze umożliwia cieszenie się z muzyki bez zakłóceń i szumów. Wtyki często występują w modyfikacjach typu XLR-mini jack. Znacznie rozszerza to pulę urządzeń, z jakimi jest w stanie współpracować takiego rodzaju kabel. Wybór odpowiedniego modelu uzależniony jest w dużej mierze od materiałów, z jakich został wykonany. XLR to jedno z najpopularniejszych i najlepszych złączy, jakie są wykorzystywane przez profesjonalnych muzyków na całym świecie.

Zbliżenie na wejście męskie w kablu XLR

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest złącze XLR i jakie są jego zalety
 2. na co zwrócić uwagę podczas zakupu kabla audio XLR
 3. jakie modele kabli XLR polecamy

Kabel XLR – sprawdź czym jest i jakie ma zalety?

Zbliżenie na mikser, do którego podpięte sa kable XLR

Na rynku możemy znaleźć wiele urządzeń audio, które wykorzystują różnego rodzaju kable. Standardem wśród kabli najwyższej jakości są przewody ze złączem XLR. Są one w dużej mierze wykorzystywane przez profesjonalistów, którzy pracują ze sprzętami typowo studyjnymi. Jednak żeby cieszyć się dobrą jakością dźwięku, bez zakłóceń, nie musimy być producentami muzycznymi. Złącze XLR na stałe przyjęło się na rynku, oferując kable posiadaczom bardziej zaawansowanych mikrofonów czy słuchawek. Jak skonstruowany jest przewód XLR? Najbardziej popularny i podstawowy model kabla XLR składa się z 3 pinów (jeżeli jest to złącze męskie) lub 3 otworów (jeżeli jest to złącze damskie). Każdy pin ma nieco inną funkcję. Pierwszy jest masą, natomiast drugi, który jest plusem, odpowiada za sygnał. Trzeci, a więc ostatni, jest minusem, który wysyła sygnał z odwróconą polaryzacją. Co ciekawe, na rynku możemy spotkać także złącza XLR z 4, 5, a nawet 7 pinami. Jeżeli złącze posiada więcej pinów, automatycznie jego nazwa ulega zmianie, np. XLR4, XLR5 itd. Poza kablami z większą ilością pinów pojawiły się też pewnego rodzaju modyfikacje. Jednym z częściej używanych przewodów jest XLR-mini jack. Wykorzystuje on z jednej strony standardowe złącze XLR, z drugiej zaś wtyk mini jack.

Jakie zalety mają przewody ze złączem XLR? Kable ze złączem XLR nie bez powodu są wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów, którzy chcą cieszyć się dobrą muzyką w swoim zaciszu domowym. Ta technologia charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dobrym przesyłem sygnału. Dzięki temu jest on niemal bezstratny. Ponadto XLR jest odporny na wszelkie zakłócenia, które są wywoływane przez wiele urządzeń znajdujących się w domu, m.in. radio. Dodatkowo ten rodzaj złącza nie odbiera szumów. Poza tym nawet przy zakupie kabla o kilkunastu metrach długości nie odczuwamy żadnej straty na jakości dźwięku. Często w przypadku kabli innego rodzaju wraz z długością kabla zauważalna jest coraz niższa jakość dźwięku. XLR jest na to całkowicie odporny, podobnie zresztą jak na trudne warunki atmosferyczne. Jest także niemal nie do zniszczenia – niestraszne mu wszelkie uszkodzenia.

Polecane kable audio-wideo
 • 39,99 zł
 • 25,99 zł
 • 199,99 zł
 • 199 zł
 • 28,99 zł

Zakup kabla ze złączem XLR – na co zwrócić uwagę?

Dłonie trzymające kabel z wyjściem męskim XLR oraz urządzenie ze wejściem damskim XLR; ujecie na białym tle

Wybór odpowiedniego modelu kabla XLR wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Kupując przewód ze złączem XLR, powinniśmy zainteresować się kilkoma ważnymi parametrami.

 • Długość przewodu – jest to jedna z ważniejszych cech każdego kabla. Przy złączu XLR zupełnie nie musimy się martwić o spadek jakości – możemy wybrać bardzo długi kabel i cieszyć się nieskazitelną muzyką. Ten parametr jest uzależniony od naszych zapotrzebowań. W RTV EURO AGD znajdziemy kable XLR o długości od 0,5 m do 3 m.
 • Drugie złącze – ten parametr dotyczy kabli XLR z modyfikacją. Wielu producentów stworzyło kable przystosowane do różnych zapotrzebowań, np. typu XLR-mini jack, XLR-jack 6,3 mm lub XLR-USB. Jednym z częściej używanych kabli ze złączem innym niż XLR-XLR jest wersja z mini jackiem. Ten rodzaj wtyku pasuje do większości otaczających nas urządzeń, chociażby telefonów czy komputerów.
 • Materiał, z jakiego wykonane są końcówki – to istotna cecha, jeżeli zależy nam na uzyskaniu transmisji dźwięku niemal całkowicie bez żadnych strat. Doceniane przez wielu użytkowników są pozłacane styki. Zapewniają one najwyższą jakość połączenia.
 • System blokady wtyku w gnieździe – jest to pewnego rodzaju „dodatek”, który jednak ma duży wpływ na osiągnięcie tak dobrej jakości przesyłu dźwięku. Dzięki blokadzie wtyki stabilnie znajdują się we właściwej pozycji, przez co mają możliwość nieustannego transmitowania sygnału. Ponadto jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie przed wyrwaniem kabla ze slotu.

Modele kabli XLR, które polecamy

W sklepie RTV EURO AGD jest kilka modeli kabli ze złączem XLR. Pierwszą godną polecenia propozycją jest Sennheiser CH 700 S. Ten model kabla analogowego audio ma 3 m długości. Jest przeznaczony do słuchawek Sennheiser z serii HD 700. Wtyki są wykonane ze srebrzonej miedzi beztlenowej. Drugą opcją kompatybilną z audiofilskimi urządzeniami od Sennheiser jest Sennheiser CH 650 S. Posiada nieco inny rodzaj złącza. Współpracuje ze słuchawkami z serii HD 650 oraz HD 600. Następnym przewodem ze złączem XLR, który polecamy, jest Saramonic SR-UM10-C35XLR. To zdecydowanie bardziej uniwersalna propozycja kabla, posiadająca końcówki XLR-jack 3,5 mm. Jej styki wykonane są z aluminium i dodatkowo pozłacane. Cała konstrukcja jest wyposażona także w gumową izolację, która chroni przewód przed uszkodzeniami. Poza tym została zastosowana również funkcja blokady wtyku w gnieździe. Jeżeli potrzebujemy rozgałęzienia do naszych urządzeń, warto zaopatrzyć się w Saramonic Rozgałęźnik audio SR-UM10-CC1 - mini Jack / 2 x XLR. Ten model oferuje 2 złącza męskie XLR oraz 1 męskie mini jack 3,5 mm. Podobnie jak w przypadku poprzednika, tutaj też mamy pozłacane wtyki. Jeżeli poszukujemy mikrofonu ze złączem XLR, to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie Saramonic Mikrofon krawatowy WM4C-M1 ze złączem mini XLR do systemu SR-WM4C. Jest to mikrofon pojemnościowy, wyposażony w piankową osłonę, która znacząco redukuje szumy. Ponadto zestaw posiada klip, który można przypiąć do części garderoby. Kabel ma długość 1,2 m. Złączem kabla jest wtyk mini XLR. Jeżeli chodzi o mikrofony, to warto zaproponować jeszcze model Manta MIC002 ARETHA. To świetny sprzęt, który może być używany zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Długość przewodu ze złączem XLR to aż 2,5 m.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów