Adapter Bluetooth do wieży – co warto wiedzieć?

Autor: Mariusz

Adapter Bluetooth do wieży jest idealnym rozwiązaniem na dzisiejsze czasy. Wiele osób ma wieże do muzyki, które zostały kupione lata temu i w związku z tym komunikacja Bluetooth nie jest w nich możliwą opcją. Na szczęście brak fabrycznego modułu Bluetooth może zostać łatwo zrekompensowany za sprawą adaptera Bluetooth. Nie każdy chce się decydować na duży wydatek w postaci najnowszej wieży, którą można zastąpić starszy, wysłużony model bez Bluetooth. Właśnie dlatego zdecydowanie się na relatywnie niedrogie usprawnienie, często okazuje się niezwykle atrakcyjną alternatywą.

Głośniki od wieży

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. o podstawach dotyczących technologii Bluetooth
 2. jakie adaptery Bluetooth są dobre

Adapter Bluetooth – ogólne informacje o technologii

Bezprzewodowe połączenie Bluetooth na smartfonie

Zastanawiając się nad tym, jaki adapter Bluetooth do wieży wybrać, dla lepszego zrozumienia tematu warto zapoznać się z ogólnymi informacjami o technologii Bluetooth. Trudno pominąć kwestię samej nazwy, która w języku polskim może wydawać się mało intuicyjna. Pomocne na pewno będzie poznanie historii stojącej za początkami technologii. Mało znaną ciekawostką jest to, że król Danii z lat 958 – 987 ma wiele wspólnego ze światem dzisiejszej technologii. Mowa o Haraldzie Sinozębym, którego po angielsku określimy Harald Bluetooth. Jego przydomek jest powodem takiej, a nie innej nazwy dla standardu bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu. Wynika to z tego, że jeden z twórców technologii bardzo lubił książkę o Haraldzie Sinozębym. Dodatkowo ma to również symboliczne znaczenie, jako że Sinozęby zapoczątkował zjednoczenie Skandynawii. Technologia Bluetooth z kolei została opracowana przez sojusz paru dużych firm, jak Ericsson, Nokia, IBM, Toshiba czy Intel. Połączenie sił miało pozwolić na realizację wspólnego celu w postaci standaryzacji bezprzewodowej łączności o małym zasięgu.

Co jeszcze warto wiedzieć, kiedy chcemy kupić adapter Bluetooth do naszej wieży? Do bardzo przydatnych podstaw można zaliczyć kwestię odmiennych standardów. Jak to bywa ze wszystkim w świecie technologii, Bluetooth nieustannie się rozwija i przechodzi zmiany, które mają dać lepsze rezultaty, a także sprzyjać funkcjonowaniu najnowszych urządzeń pojawiających się na rynku. W związku z tym warto wiedzieć, że na przestrzeni lat powstały następujące standardy (co miało wpływ m.in. na prędkość przesyłania danych):

 • Bluetooth 1.0 – 21 kb/s.
 • Bluetooth 1.1 – 124 kb/s.
 • Bluetooth 1.2 – 328 kb/s.
 • Bluetooth 2.0 + EDR – dzięki Enhanced Data Rate zwiększono transfer teoretyczny do 2,1 Mb/s.
 • Bluetooth 2.1 + EDR – uzyskano uproszczony oraz ujednolicony proces parowania urządzeń, mniejsze zużycie energii.
 • Bluetooth 3.0 + HS (High Speed) – 24 Mb/s (3 MB/s).
 • Bluetooth 3.1 + HS – 40 Mb/s (5 MB/s).
 • Bluetooth 4.0 + LE (Low Energy) – 1 Mb/s.
 • Bluetooth 4.1 – standard sprzyjający rozwojowi internetu rzeczy.
 • Bluetooth 5.0 – 2 Mb/s dla urządzeń wearables oraz 50 Mb/s dla zwykłych urządzeń.

Kupując adapter Bluetooth, warto zwracać uwagę na jego standard, ponieważ stanowi to podpowiedź na temat możliwości danego urządzenia. Zasięg także może okazać się czymś, co ostatecznie będzie miało dla nas spore znaczenie. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb użytkownika, który czasem poświęci na to sporo uwagi, a innym razem nie będzie tym szczególnie zainteresowany.

 • 599 zł
 • 79,99 zł
 • 49,99 zł
 • 79,99 zł

Przykłady dobrych adapterów Bluetooth

Adapter Bluetooth do wieży

Warto zastanowić się nad konkretnymi przykładami dobrych adapterów Bluetooth do wieży. Jaki sprzęt najpewniej sprawi, że będziemy zadowoleni z zakupu? Na początek można zainteresować się Oehlbach BTX 1000. Każdy, kto ma trochę starszą wieżę i chce bez większych problemów uzyskać funkcję Bluetooth, będzie zadowolony z tego, że w tym adapterze proces instalacji jest niezwykle prosty i bezproblemowy. Później zostaje już tylko wygodne łączenie smartfonu przez Bluetooth i bezprzewodowe odtwarzanie ulubionych utworów.

Przykład z wyższej półki to na przykład Bose Adapter SoundTouch Wireless Link. Taki sprzęt wiąże się z wyższym kosztem, jednak przekłada się to na odczuwalną jakość. Ten adapter Bluetooth umożliwia bezprzewodowe przesyłanie muzyki do przeróżnych sprzętów domowych, na przykład do kina domowego i zestawów stereo. Znajdziemy tu nie tylko opcję wykorzystywania technologii Bluetooth, lecz także Wi-Fi, streamingu Spotify, a nawet sterowania za pomocą aplikacji. Tego typu adapter Wi-Fi/Bluetooth sprawia, że nie ma potrzeby na wymianę starszego systemu audio na nowszy. Można uzyskać łatwy sposób na komunikację bezprzewodową oraz streaming.

Innym sposobem na przystępne przesyłanie muzyki do kina domowego, amplitunera, smartfonu, tabletu czy wieży, będzie Logitech 980-000912 Bluetooth Audio Adapter. Konfiguracja jest bardzo prosta, bo wystarczy nacisnąć przycisk parowania i wszystko gotowe. Sam zasięg komunikacji bezprzewodowej jest zadowalający i wynosi aż 15 m. Adapter można podłączyć do każdego głośnika ze złączem 3,5 mm lub RCA.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów