Elektryczny czajnik ceramiczny – jaki wybrać? Wady i zalety

Autor: Joanna

Czajnik elektryczny to proste urządzenie, które musi być wydajne i jednocześnie energooszczędne. Takie wymagania spełnia ceramiczny czajnik bezprzewodowy. Ze względu na materiał, z którego został wykonany, jest zdrowszy dla użytkownika. Ponadto ceramika szybciej się nagrzewa, podgrzewając wodę, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo użytkownikowi.

imbryk na herbetę

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest czajnik elektryczny
  2. jakie są wady i zalety elektrycznego czajnika ceramicznego
  3. jakie modele czajnika ceramicznego warto wybrać

Czajnik elektryczny ceramiczny

zielony czajnik ceramiczny

Czajnik to zdecydowanie jedno z niezbędnych urządzeń AGD w kuchni, używane codziennie przez każdego domownika. Bogata oferta produktowa pozwala na właściwy wybór najbardziej praktycznego i przydatnego czajnika. Te urządzenie AGD powinno być wydajne i jednocześnie energooszczędne. Wszystkie te cechy łączą elektryczne czajniki ceramiczne. Miłośnicy designu uwielbiają ceramiczny czajnik – połączenie funkcjonalności i dobrego wykonania. Swoim wyglądem przypominają one tradycyjne czajniki, lecz o wiele szybciej się nagrzewają.

Producenci małego AGD wykorzystują różne materiały do produkcji czajników elektrycznych – tworzywo sztuczne, stal, szkło i ceramikę. Ta ostatnia różni się jednak od tej tradycyjnej ceramiki, czyli wypalanej w piecu gliny. Wykorzystywana w AGD ceramika to nieorganiczne tworzywo, które jest poddawane wysokiej obróbce termicznej.

Podczas wyboru czajnika, warto zwrócić uwagę na pojemność urządzenia. W zależności od liczby członków rodziny, pojemność czajnika powinna być odpowiednio dobrana. Przy 4-osobowej rodzinie 2,5-litrowy czajnik będzie lepszym wyborem niż ten 1-litrowy. Innym ważnym aspektem jest moc urządzenia. Im będzie większa, tym czajnik ceramiczny jest wydajniejszy, a jego instalacja nie przegrzeje się podczas ciągłego użytkowania. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, czy czajnik posiada zabezpieczenie przeciw włączaniu się bez wody. Niektóre modele czajników mają też wbudowany filtr, który oczyści wodę przed zagotowaniem. Prawie wszystkie urządzenia oferują wbudowaną siatkę, która zatrzyma osad wapienny z czajnika. Dzięki temu użytkownik za każdym razem ma pewność, że jego napój jest pozbawiony zanieczyszczeń.

  • 319 zł
  • 319 zł
  • 499 zł
  • 159,99 zł
  • 109,99 zł

Wady i zalety takiego rozwiązania

ceramiczny czajnik

Ceramiczny czajnik elektryczny zyskał swoją popularność z kilku powodów. Przede wszystkim, oprócz dobrych parametrów technicznych, czajnik ten charakteryzuje się ciekawym wyglądem. Jego niebanalny design sprawdza się w kuchniach zaaranżowanych na styl klasyczny, art deco czy skandynawski. Kształtem przypomina wytworny porcelanowy imbryk na herbatę. Ceramiczna warstwa zewnętrzna czajnika ułatwia jego czyszczenie oraz codzienną pielęgnację. Dodatkowo czajnik ceramiczny to najbezpieczniejszy wybór, ponieważ nie nagrzewa się tak bardzo, jak ten z tworzywa sztucznego czy metalowy. Jednak najważniejszy fakt stanowi to, że czajnik ceramiczny zapewnia lepszy smak wody i jest najzdrowszym urządzeniem dla człowieka. Niektórzy producenci w swojej ofercie posiadają również czajnik elektryczny porcelanowy. Powłoka wykonana z tego materiału nadaje wyjątkowy charakter urządzeniu.

Do negatywnych cech czajnika ceramicznego można zaliczyć zwłaszcza jego wagę. Jest on cięższy w porównaniu do konkurencyjnych modeli wykonanych z tworzywa sztucznego. Jego waga jest porównywalna do wagi czajnika wykonanego ze stali. Ceramika może być również nieco bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne niż inne materiały – czajniki wykonane z tworzywa sztucznego lub stali są bardziej wytrzymałe. Minusem takiego rozwiązania może być też cena. W zależności od jakości czajnika, waha się ona od 60 zł do nawet 500 zł. Na cenę wpływa nie tylko jakość użytej ceramiki i producent, ale również pojemność czajnika. Wysokie koszty rekompensują jednak wykwintne malunki na zewnętrznej obudowie oraz żywotność urządzenia. Dlatego mimo to ceramiczne czajniki elektryczne to bardzo dobry wybór.

Propozycje modeli czajników ceramicznych

Firma Raven stworzyła wyjątkowy czajnik ceramiczny w kolorze białym, który swoim wyglądem przypomina klasyczny imbryk do herbaty. Model ECC001 posiada wbudowaną płaską grzałkę płytową, dzięki której można podgrzewać nawet niewielką ilość wody. 1,2 l pojemności urządzenia wystarczy dla małej rodziny. Wysoka jakość ceramiki zapewnia komfort użytkowania, a zabezpieczenie przed przegrzaniem urządzenia – bezpieczeństwo. W zestawie z czajnikiem często znajduje się komplet filiżanek o takim samym designie jak urządzenie. Dzięki temu można skomponować elegancki zestaw. Czajnik ECC002 jest podobny do poprzedniego modelu, lecz nie posiada kompletu filiżanek w zestawie.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link