Data publikacji: 16 lutego 2019
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Bateria alkaliczna, czyli jaka? Czym się różni od zwykłej baterii?

Poleć znajomemu Drukuj

Kupując baterie do szczoteczki do zębów lub pilota, kierujesz się jedynie ceną? Okazuje się, że nie jest to najlepsza strategia. Zobacz, czym różnią się baterie alkaliczne od tych tradycyjnych i sprawdź, dlaczego zakup nieco droższego akcesorium może okazać się korzystniejszy dla domowego budżetu!

baterie alkaliczne

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym właściwie są zwykłe baterie,

- z czego składają się baterie alkaliczne,

- czym baterie alkaliczne różnią się od tych tradycyjnych.

Zwykłe baterie – czyli jakie?

baterie alkaliczne w pilocieZwykła bateria bywa również nazywana ogniwem Leclanchégo lub ogniwem cynkowo- węglowym – ze względu na swoją budowę. Składa się bowiem z grafitowych elektrod w otoczce z tlenku manganu umieszczonych w elektrolicie z pasty chlorku amonu – całość znajduje się z kolei w cynowym płaszczu. Ze względu na przystępną cenę i łatwą dostępność ogniwa cynkowo-węglowe należą do najczęściej wybieranych baterii.

Baterie alkaliczne – czyli jakie?

Jeśli chodzi o wygląd baterii alkalicznej, budową przypomina klasyczne ogniwo galwaniczne, a więc składa się dwóch elektrod (katody i anody) oraz elektrolitu. Od standardowej baterii różni się jednak zastosowanymi w tym celu substancjami. Są nimi:

  • anoda – sproszkowany cynk,
  • katoda – sproszkowany tlenek manganu,
  • elektrolit – wodorotlenek potasu.

Choć alkaliczne baterie są produktami z nieco wyższej półki cenowej, coraz częściej stają się wyborem naszych klientów – najpewniej ze względu na dłuższe oraz bezpieczniejsze działanie.

CZY WIESZ, ŻE…

Pierwsza bateria alkaliczna powstała w 1959 roku za sprawą amerykańskiego chemika zatrudnionego przez Eveready Battery, którą dziś znamy pod nazwą Energizer. Dzisiejsze baterie alkaliczne odbiegają nieco od prototypu – szacuje się, że ich wydajność wzrosła od tego czasu nawet o 40%.

Proponowane produkty:
VARTA AAA Energy (4szt.) <%– –%>
VARTA LR14 Long Life (2szt.) <%– –%>
VARTA LR20 Long Life (2 szt) <%– –%>
VARTA LR6 Energy (4szt.) <%– –%>
VARTA 6LR61 Long Life <%– –%>

Bateria alkaliczna a zwykła – podobieństwa i różnice

baterie alkaliczne Energizer 6LR61 Alkaline PowerChcąc porównać ze sobą klasyczne i alkaliczne baterie, warto uwzględnić następujące kryteria:

  • bezpieczeństwo użytkowania – baterie alkaliczne są uważane za bezpieczniejsze, gdyż są lepiej zabezpieczone przed wyciekaniem elektrolitu, co mogłoby doprowadzić do trwałego uszkodzenia zasilanego urządzenia. W przypadku klasycznych baterii nietrudno o wyciek – wszystko z powodu gazu, który powstaje podczas ich rozładowywania,
  • cena – za zwykłe baterie zapłacisz najczęściej o połowę mniej niż za ich alkaliczną alternatywę,
  • wydajność – zwykłe baterie cechują się znacznie mniejszą wydajnością niż alkaliczne. Winę za to ponosi stosunkowo niska gęstość energii, która wynosi 40-70 Wh/kg. Dla baterii alkalicznych wartość ta jest równa 80-100 Wh/kg,
  • czas przechowywania – baterie alkaliczne można przechowywać znacznie dłużej niż te cynkowo-węglowe. Szacuje się, że te pierwsze zachowują przydatność do użycia przez około 5-7 lat, te drugie jedynie od roku do 3 lat,
  • odporność na zmienną temperaturę – baterie alkaliczne uznaje się za odporniejsze na takie czynniki, gdyż są w stanie prawidłowo działać w temperaturze od -30 do 70°C. Zakres pracy tradycyjnych baterii wynosi z kolei od -10 do 50°C,
  • zastosowanie – ze względu na swoje specyficzne właściwości baterie alkaliczne najlepiej sprawdzają się w przypadku urządzeń, które pobierają stosunkowo dużo energii elektrycznej, jak chociażby szczoteczka elektryczna czy zabawki. Zwykłe baterie stanowią doskonały wybór, jeśli sprzęty zużywają niewiele energii. Świetnie sprawdzą się jako zasilanie latarek, zegarów czy pilotów.

O różnych rodzajach baterii przeczytasz również w tym artykule: Rodzaje baterii – przegląd dostępnych produktów. Sprawdź także, jakie baterie zajdziesz w naszym asortymencie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas